‘Kira alınmaması için çağrıda bulunacağız’

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün Edirne’ye geldi. Kentte bulunan esnafları ziyaret eden Sarıgül, esnaflardan kira alınmaması konusunda bir çağrıda bulunacaklarını belirtti.

‘Kira alınmaması için çağrıda bulunacağız’

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün Edirne’ye geldi. Kentte bulunan esnafları ziyaret eden Sarıgül, esnaflardan kira alınmaması konusunda bir çağrıda bulunacaklarını belirtti.

‘Kira alınmaması için çağrıda bulunacağız’
06 Nisan 2021 - 11:10

Önceki gün 103 amiral tarafından yayımlanan bildirinin yanlış olduğunu ifade etti. Sarıgül, “Milletimizin iradesinin üstünde hiçbir iradeyi kabul etmiyoruz.” Dedi.  Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, dün Selimiye camiinde namaz kıldı. Selimiye önünde gündemi değerlendiren Sarıgül, 103 amiralin bildirisin yanlış olduğunu söyledi.
Askerlerin demokrasiye müdahale etmesinin doğru bir olay olmadığını vurgulayan Sarıgül, “Demokrasi ülkemizin mutluluğudur. Herkes kendi işini yapmalıdır. 103 amiralin yayınladığı bildiri son derece düşündürücüdür. Amacımız demokrasinin yaşatılmasıdır. Haklı olmak ayrı haklı kalmak ayrı. Askerlerimiz toprağımızda bayrağımızda bir sıkıntı olduğunda devreye girmesi lazım. Askerlerin demokrasiye müdahale etmeleri kabul edilir bir olay değildir. Seçim ile gelinin seçim ile gitmesi lazım. Milletimizin iradesinin üstünde hiçbir iradeyi kabul etmiyoruz.” Diye konuştu.
‘BİLDİRİ DEMOKRATİK ÜLKEDE KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN OLMAYAN AÇIKLAMADIR’
Demokratik ülkede bildirinin kabul edilemeyeceğini belirten Sarıgül, “Montrö, Türkiye’nin tapusudur. Uluslararası alanda çok önemli diplomatik bir başarıdır. Haklı olmak ayrı ama haklıyken haksız duruma düşmemek lazım. Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan bir açıklamadır. Hangi mantıkla, hangi amaçla gece saat 3’te neden ihtiyaç duyulmuştur. Bunların üstünde detaylı durulması lazım. Türkiye Değişim Partisi’nin anlayışı, seçimle gelen seçimle gider. En büyük güç; yurttaşlarımızın demokratik gücüdür. Milletimizin iradesinin üstünde hiçbir iradenin kabul edilmesi mümkün değildir. Muhalefet partileri görevlerini yapamadıkları için, birilerine bildiri yazma fırsatı verilmiştir. Türkiye Değişim Partisi herkesi sağ duyulu davranmaya, demokratik halk ve özgürlüklerin korunması noktasında kararlı bir biçimde davranmaya davet etmektedir.” Sözlerine yer verdi.
‘KİRA ALINMAMASI KONUŞUNDA ÇAĞRIDA BULUNACAĞIZ’
Daha sonra ve çevredeki esnafları dolaşarak esnafların somunlarını dinleyen Sarıgül, Selimiye Arastasında kitap satan siftah yapamayan esnaftan kitap alarak esnafa destek oldu. Esnafın çözüm istediğini ifade eden Sarıgül, “Devletimizin ışığı sönmesin, esnaflarımızı ışığı sönmesin. Bir esnaf dediğimiz zaman en ufak bir dükkanda ailesi çocuğu ile birlikte 10 kişiye hitap ediyor. Binlerce esnafımızın durumunu konuşuyoruz. Ankara’dan buraya gelmemin nedeni özellikle Edirne’yi çok seviyorum. Bütün Türkiye’ye mesaj vermek istiyoruz. Kısa çalışma ödeneği hem de kamu kurum ve kuruluşlarından hiç olmazsa pandemi süresi içerinde kira alınmaması konuşunda bir çağrıda bulunacağız. Bir siyasi bir şey için asla söylemek istemiyorum. Ülkemizdeki yurttaşlar mutlu olacak ki siyasi partiler mutlu olsun. Ülkemizde vatandaşlar mutsuz olursa partilerin de hiçbir anlamı kalmaz. Devletimizden ve iktidarımızdan bir beklentimiz var. İnşallah sesinizi duyuracağım ve yetkililer ile konuşacağım.” Diye konuştu.
“EDİRNE’YE OTOBÜSLERİMİZ GELİRDİ”
Badem ezmesi dükkanına giren Sarıgül, geçmişten geleceğe yöresel kültürün taşındığını ifade ederek, “Esnafımız, çok değerli, yöresel ürünlerimizi yöresel mutfak kültürümüzü ecdatlarımızın kültürünü hale yaşatıyor. Belediye başkanı olduğum dönemde, her gün Konya’ya Hacıbektaş’a Edirne’ye otobüslerimiz gelirdi.   Edirne’ye otobüslerimiz gelirdi. Her gün 300 kişi konuşurdu. Edirne’ye o dönemde binlerce yurttaşımı taşıdım. Dostumuz bugün ahtı vefasını gösterdi. Ayetimiz de vardır’ Hayır yapanı hayır ile yad ediniz.’ Geçmişteki bu vefayı söylemesi benimde çalışma şeklimi arttırdı. Kısmet olursa ülkenin başbakanı olarak tekrar bu güzel müesseye gelmek ve Edirne’mizi bütün dünya ile buluşturmak istiyorum.” İfadelerine yer verdi.
Esnaf ziyaretinden sonra Edirne Belediyesini ziyaret eden Sarıgül, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir araya gelerek görüşme yaptılar.
‘İŞLETMELERİN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN EL BİRLİĞİ YAPMAMIZ LAZIM’
Bir mekan ’da basın ile bir araya gelen Sarıgül basına açılmalarda bulundu. Esnafı mutsuz olduğunu belirten Sarıgül, “Esnaflarımız son derece mutsuz olduğunu gördüm. Siyasi bir düşünce ile söylemek istemiyorum.  Bugünlerde hepimizin birbirimize yardımcı olması lazım. İktidardan beklediğimiz Almanya’nın yaptığı uygulamaların aynısının uygulanması lazım. Kamu kurum ve kuruluşların kiracılara karşı daha sempatik davranmalarını istiyoruz. Esnaflarımızın Kısa çalışma ödeneğinin ödenmesi konusunda büyük bir beklentisi olduğunu gördük.  Pandemi dönemi içeresinde kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesini de Ankara’dan beklemekteyiz.” Sözlerine yer verdi.(Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 
 

Bu haber 421 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum