Kavala kurabiyesi sınırları aştı

Koronavirüs salgını nedeniyle Edirne’nin tarihi kavala kurabiyesi tadımlık paketler halinde sunulmaya başlandı. Edirne’li Şekerlemeci Arif Meriç Kovid-19 sürecindeki krizi fırsata çevirerek markalaşma sürecinde ülke sınırlarını aştı. Osmanlı lezzetleri arasında yer alan kavala kurabiyesi tadımlık paketler halinde market ve benzinlikler de satışa sunulmaya hazırlandı.

Kavala kurabiyesi sınırları aştı

Koronavirüs salgını nedeniyle Edirne’nin tarihi kavala kurabiyesi tadımlık paketler halinde sunulmaya başlandı. Edirne’li Şekerlemeci Arif Meriç Kovid-19 sürecindeki krizi fırsata çevirerek markalaşma sürecinde ülke sınırlarını aştı. Osmanlı lezzetleri arasında yer alan kavala kurabiyesi tadımlık paketler halinde market ve benzinlikler de satışa sunulmaya hazırlandı.

Kavala kurabiyesi sınırları aştı
15 Ekim 2020 - 09:30
Reklam

Arslanzade işletmecisi Meriç, Bütün marketlerde, benzin istasyonlarında kısacası nerede alışveriş merkezi varsa her yerde Edirne kavala kurabiyesini hijyenik bir şekilde alabileceklerdir.” dedi.
Edirne’li Şekerlemeci Arif Meriç, Kovid-19 salgınında krizi fırsata çevirerek tescilli olan Osmanlı tarihi lezzetleri arasında yer alan tarihi kavala kurabiyesi market raflarında da yerini alacağını söyledi. Kovid-19 nedeniyle başlattıkları el değmeden müşteriye sunulması için hazırlanan küçük paketler halinde hazırlanan Kavala kurabiyesi tatlı ve tuzlu olarak 5 çeşidi ile market ve benzinlikler de Edirne ürünü olarak yerini alacak.
“BİR TARAFTAN TUZLANDIRIP, BİR TARAFTAN TATLANDIRIYORUZ”
Edirne’li Şekerlemeci Arif Meriç, Kavala kurabiyesini herkes hijyenik bir şekilde eşine, dostuna güvenli bir şekilde hediye etmesi için paketler halinde hazırladıklarını söyledi. Şekerlemeci Meriç, “Bütün insanlık maalesef koronavirüs salgınından hala kurtulamadı, kurtulması da bir müddet daha devam edecek gibi duruyor. Biz gıda yapıyoruz. Biz gıda üretiyoruz. Ürettiğimiz gıdalarında birbirine temas etmemesi gerekiyor. Kavala kurabiyesini herkes hijyenik bir şekilde eşine, dostuna güvenli bir şekilde hediye etmesi için paketler halinde hazırladık. Kavala kurabiyesi paketini açtığı gibi sadece kendisi yiyecek. Başkası temas etmeyecek. Hazırladığımız paketlerin içine iki kişinin eli değmeyecek, tek kişi yiyecek. Böylelikle virüsü elimizden geldiği kadar önlemiş olacağız. Edirneli Arif usta olarak bunu öyle bir yapalım ki bütün dünyaya sunalım. Bir tarafından bademlisini yaptık. Tarçınlısını, portakallısını, tuzlusunu yaptık. Çörekotlu kavala kurabiyesini yaptık. Bir taraftan tuzlandırıp, bir taraftan tatlandırıyoruz. Korona belasından kurtulmak için bütün hijyeni elimizden geldiği kadar paketleri hijyenik bir şekle soktuk. Biz temizliğe ne kadar dikkat edersek Kovid-19’dan bir an önce kurtulacağız. Havalar soğudu. Bu soğuyan havalarda grip ve nezle büyük bir şekilde çıkmaya başladı. Ona da bir çare bulduk. 40 tane baharatı bir araya getirdik. 40 baharatın içine balını koyduk. Balıyla yumurtanın beyazını karıştırdık. Edirne’nin tarihi Deva-i Misk helvasını büyük paketlerde değil küçük paketler halinde hazırladık.” Dedi.
“EDİRNE KAVALA KURABİYESİNİ HER YERDE”
Edirne’li Şekerlemeci Arif Meriç, El değerek değil, el değmemiş şekilde bütün dünyaya kavala kurabiyesini gönderdiklerini söyledi. Meriç, “Kavala kurabiyesi zaten markaydı. Edirneli Arif usta olarak tescil ettirdik. Bunun tescili bize aittir. Osmanlı döneminde kavala bizimdi biz oralardan geldik. Balkanların evladı olarak kavala kurabiyesini bütün dünyaya hijyen olarak veriyoruz. Elle değerek değil, el değmemiş şekilde bütün dünyaya veriyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız var el değmeden ürettik. Bütün marketlerde, benzin istasyonlarında kısacası nerede alışveriş merkezi varsa her yerde Edirne kavala kurabiyesini hijyenik bir şekilde alabileceklerdir. Biz paradan önce sıhhat ve afiyete baktık. İnsana yapılan yatırım insanlığa yapılan en büyük hediyedir diye düşünüyoruz. 41 yıldır hayatım boyunca hem net oldum. Netliğimi ispat edip buradan anlatmak bütün dünyanın duymasını arzu ederim.  Gıda işi şakaya gelmez. Bunu üretirken sen merdivenin altında mı üretiyorsun? Gıda mühendisin var mı? İSO 22 bin belge var mı? Bunu bir tüketici olarak soracaksınız. Ben de kapılarımı açıyorum ve diyorum ki merdivenin altı değil merdivenin üstünde 1500 metre kare geniş bir tesiste yapıyorum. Herkesi davet ediyorum. Gözünle görecek, gönlünle hissedecek, dil ve damağı ile de yiyecek. Hodri meydan diyorum. Gıda mühendisi olmak zorunda, içinde ki malzeme güzel olmak mecburiyetinde İSO 9 bin belgeleri. Biz sadece buraya mal satmıyoruz. Yurt dışına satmak için İSO 22 bin belgenin olması lazım. Bizim belgelerimiz hep Avrupa’dan geliyor. Bütün belgeleriyle beraber hodri meydan diyorum. Sebep insanlığa yapılan bütün hizmet tekrar insanlığa dönecektir. Ben Edirneli Arif usta olarak bunu söylemek istiyorum.” Şeklinde konuştu. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 
 

Bu haber 627 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum