"Kapılar hayati önem arz ediyor"

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt "Kapıların açık olması Edirne için hayati önem arz ediyor" dedi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonunda kentte görev yapan gazeteciler ile bir restoranda öğle yemeğinde bir araya geldi.

"Kapılar hayati önem arz ediyor"

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt "Kapıların açık olması Edirne için hayati önem arz ediyor" dedi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonunda kentte görev yapan gazeteciler ile bir restoranda öğle yemeğinde bir araya geldi.

22 Ekim 2020 - 09:35

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla ETSO organizasyonu ile düzenlenen öğle yemeğinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, kentte görev yapan gazeteciler ile bir araya geldi. Toplantıya ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt, Çanakkale Borsa Başkanı Kaya Üzen ETSO Yönetim Kurulu üyeleri ve gazeteciler katıldı. Toplantıda konuşan.  ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt, Hem Edirne’nin gündemlerini değerlendirmek hem de sizin özel gününüzü kutlamak için bir araya geldik” dedi.
 “TÜRKİYE’NİN GÖZÜ EDİRNE’DE”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt, Edirne’de Bulgar turistlerin gelişleri ve Edirne’nin ticaretinin 2 aya yakın bir süredir iyi olduğunu belirtti. Zıpkınkurt, “Bu da bizi mutlu ediyor. Pandemi döneminde turistlerin gelmediği zaman kentte biz bize kaldığımızda yetmediğimizi gördük. Üniversite kapalı turist gelmiyor. Edirne en çok turist alan illerden biri iken pandemi de gördük ki yetemiyoruz. İşsizlik artıyor. İlin sorunları artıyor. Gördük ki şehrimiz turistler sayesinde eski hareketli dönemine geri döndü. Bunları sürdürebilmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Gelen misafirlerimize de virüs tedbirlerini anlatmamız lazım. Edirne için bu sınır kapılarının açık kalması çok önemli. Görüyoruz ki pandemi süresinde ticaret yapan arkadaşlarımız olumsuz etkilendi. Kapıların açık kalması Edirne için hayati önem arz ediyor. Tabi ki sizlere de çok önemli görev düşüyor. Çarşıların yoğun kalabalığı haber konusu oldu. Türkiye’nin gözü Edirne’de. Kentte vaka sayısı az, misafirler yaklaşık ortalama 10 bin kişi kente geliyor. Bugün bile otellerimizde yer yok. Her 3 arabadan 1 tanesi Bulgar plaka. Dolayısıyla bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor.” Dedi.
“BULGAR VATANDAŞLAR HER SEKTÖRE KATKI SAĞLADI”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt, Turistlerin kente geldiğinde dolaylı yoldan tüm esnafa katkı sağladığını söyledi. Zıpkınkurt, “Önemli olan Bulgar turistlerin geldiği sınır kapılarının açık kalması. En azından bizim tarafından önlemlerin sıkı sıkıya alınması gerekiyor. Bulgar vatandaşların Edirne’ye gelişleri kentin ticaret hayatı için çok önemli.  Edirne’nin sorunları Türkiye’nin sorunlarıdır. Bizler sorunları bilirsek bölge esnafının neye ihtiyacı olduğunu öğreniriz. İş yerime giderken bakıyorum. Kentte birçok Bulgar plakalı otobüsler var. Özel arabalarıyla gelen vatandaşlar da var. Döviz kuru böyle olduğu sürece kente gelişleri devam edecektir. Baktığımızda Bulgar vatandaşlar her sektöre katkı sağladı.” Şeklinde konuştu.
“BULGARLARIN OTOPARK SORUNU HALA DEVAM EDİYOR”
 ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt, Kente gelen turistlerin otopark sorunu yaşadığını bu sorunu da en kısa sürede çözülmesi gerektiğini söyledi.  Zıpkınkurt, “Bizler pandemi öncesi esnaf eğitimlerimizi yapıyorduk. Ama eğer bu pandemi süreci olmasa toplantılar devam etse tekrar yapmak isterdim. Bulgar vatandaşlar geldiğinde esnafımızın güler yüzlü davranması kentte bulunan tüm esnaflara katkı sağlıyor. Döviz getiriyorlar bu döviz hem şehrimize hem de ülkemize katkı sağlıyor. Bulgar turistlere iyi davranmak kent için çok önemli. Bilindiği gibi Bulgar vatandaşların bir telefon uygulaması üzerinden grupları var. Şikayetler oluyor. Bizler bunları takip ediyor. Oluşan şikayetler de esnafla birebir irtibat kuruyoruz. Her şikayetin birebir takipçisiyiz. Bunlarla alakalı en ufak şikayeti bile değerlendiriyoruz. Esnafımız bu konuda hassas davranıyor. Esnafımız hem Bulgarca hem de Türkçe uyarıları kapılarına asıyor. Maskeye dikkat ediyor. Yaptığımız çalışmaların işe yaradığını görüyoruz. Bu şekilde önlemlere uyarsak sıkıntı olmadan bu süreci atlatırız.” İfadelerini kullandı. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 840 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum