Kapanmak istemeyen işletmecilerden aşı çağrısı  

Vakaların yeniden yükselişe geçmesi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 26 Temmuz tarihi itibariyle İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısının 22 milyon 344 bin 407 kişi olduğunu açıklaması, ‘yeniden kapanacak mıyız?’ sorusunu akıllara getirdi.

Kapanmak istemeyen işletmecilerden aşı çağrısı  

Vakaların yeniden yükselişe geçmesi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 26 Temmuz tarihi itibariyle İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısının 22 milyon 344 bin 407 kişi olduğunu açıklaması, ‘yeniden kapanacak mıyız?’ sorusunu akıllara getirdi.

Kapanmak istemeyen işletmecilerden aşı çağrısı  
27 Temmuz 2021 - 22:40


Kentte faaliyetlerini devam ettiren esnaflar, bir daha dükkanlarını kapatmamak için ilk doz aşısını dahi olmayan 22 milyon vatandaşa Edirne’den seslendi. Vatandaşlara ‘aşı olun’ çağrısında bulunan esnaflar, hem sağlık hem de ekonomik açıdan mutlaka aşı olunması gerektiğini belirtti.
Bu kapsamda Edirneli esnaflar yeniden işlerini kaybetmemek ve salgının bir an önce bitmesi için 22 milyon vatandaşa aşı olmaları konusunda çağrıda bulundu. 
Alipaşa Çarşısı esnafı Birkan Bedre, özellikle kronik hastalığı olan yaşlıların daha iyi korunabilmesi için herkesin aşı olması gerektiğini belirtti. Bedre, “Bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Aşı olmayanlara ülke genelinde bir takım yaptırımlar olması gerektiğine inanıyorum. Aşı olmayanların biran önce aşılarını yaptırıp, halk içinde daha rahat gezmeleri bizim açımızdan da iyi olur. Yaşlı hastalar var, kronik rahatsızlığı olanlar var. Onlarda dışarıda geziyorlar, onların korunması açısından bütün herkesin aşı olması gerekiyor.” Diye konuştu. 
“KAPANIRSAK AKRABALARINIZ İŞSİZ KALACAK”
İki doz aşısını yaptıran ciğerci esnafı Bahri Dinar, üçüncü doz aşısını olacağını günü iple çektiğini söyledi. Aşı olarak vicdanını rahatlattığını söyleyen Dinar, aşı çağrısında bulundu. Dinar, “Bundan düne kadar aşı nerde?, aşı nerde?, aşı nerde? Dedik. Şimdi aşıdan bol bir şey yok ama duyuyoruz ki sağlık bakanımız ‘22 milyonun üstünde aşı olmayan vatandaş var’ diyor. Bu işin iki tane vicdani sebebi var. Birincisi insanların vicdani bir sorumluluğu var. İkincisi kendi sorumluluğu var. Önce ben kendi sağlığımı düşünmek mecburiyetindeyim, ben ilk aşı sıram geldiğinde randevumu alıp koşa koşa aşı olmaya gittim. İkinci aşıya koşa koşa gittim. Üçüncü aşıyı iple çekiyorum Ağustos’ta sıram geliyor. Psikolojik olarakta çok rahatım. Ben aşılarımı oldum kimseye zarar vermiyorum. Önce kendi sağlığımı düşünüyorum ve kimseye zarar vermiyorum. Duyuyoruz insanlar aşı olmuyorlar. Yarın öbür gün Allah korusun bizler kapandığında sizinde akrabalarınız işsiz kalacak, sizinde çocuklarınız işsiz kalacak. Bu iş daha da büyürse en sevdiğimiz insanları kaybedeceğiz. Neticede insanları kaybediyoruz. Sorumluluğumuz var herkes aşısını olsun.” İfadelerini kullandı.
“KISA SÜREDE 2 DOZ AŞININ ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”
Kafe İşletmecisi Ceyhun Dilfaz, herkesin aşı olması gerektiğini belirtti. Kafe işletmecisi olarak yaptırdığı iki doz aşıdan sonra kendini iyi hissettiğini belirten Dilfaz, “Aşılarla ilgili çeşitli hurafeler kulağımıza geliyor. Kısırlık yaptığı, çip takılacağı ya da enteresan fantastik farklı düşünceler var. Cahillik ve eğitimsizlik böyle şeyleri gerektiriyor herhalde diye düşünüyoruz. Pandeminin başında bile kelle paça çorbasının hiçbir şey yapmayacağı söyleniyordu, Türklere bir şey olmaz deniliyordu. Tüm dünyayı kırıp geçiren salgın bizi de kırıp geçirdi. Zor bir durum ama üstesinden gelmek için bilim adamları çalışıp bir aşı geliştirdiler ve bu aşınında işe yaradığı ortaya çıktı. Kısa sürede 2 doz aşının etkiliği olduğunu kafe işletmecisi olarak bizde gördük. Ölümlerin azalması ve hastalığın hafif atlatılması bence insanlık için en büyük gerçektir. Bilimsel dayanağa göre aşı karşıtlığı yapan insan mutlaka vardır ama eğer aşı olmayacaklarsa kendi izolasyonlarını yapsınlar, evlerinde otursunlar, güvenmiyorlarsa çıkmasınlar. Sosyal olalım, dışarıya çıkalım ve her şeyi yapalım diyorlarsa buna engel olmak lazım. Hem kendilerine zarar gelmesin hem diğer insanlara zarar gelmesin.” Dedi.
 “YENİDEN KAPANMAK İSTEMİYORUZ”
Kapalı ortamlara girerken aşı sertifikası zorunluluğu gündemdeki yerini koruyor. Kafe işletmecisi Ceyhun Dilfaz, böyle bir kararın olumlu olacağını belirtirken, yeniden kapanmak istemediklerini belirtti. Dilfaz, “Mart ayındaki açılışımızda hes koduyla müşteri kabul ediyorduk. Aşı olmaya başladıktan sonra hes kodunun önemi tabi var ama aşı sertifikası iki doz aşıdan sonra çıkmaya başladıkça aşı sertifikasını göstermek daha kolay. Herhangi bir kare kod ya da sorgulama uygulaması gibi de değil. Bence çok mantıklı aşı olmayanın cezasını esnaf, işletmeciler ya da AVM'ler yani ticaret yapan kişiler, hiç kimse çekmemeli. Aşı olmayanın cezasını kişi kendi çekmeli, kendini izole etmeli. Çok uzun süre kapalı kaldık, çok uzun süre psikolojik, maddi ve manevi zararlara uğradık. Tekrarlanmasını istemiyoruz artık. Müşterimiz az olsun, öz olsun ve sağlıklı olsun. Biz gereken önlemlerimizi zaten alıyoruz. Havalandırmadan tutun, kişisel, sosyal, masa mesafesine kadar tüm önlemlerimizi alıyoruz. Hijyenimize dikkat ediyoruz. Biz sadece tekrar kapanmak istemiyoruz.” Açıklamasında bulundu.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 204 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum