İŞKUR'dan işbaşında destek

Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Şengül Çildam, işsizlerin işbaşında eğitilmesini ve mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesini sağlamak olan İşbaşı Eğitim Programlarına büyük önem verdiklerini söyledi.

İŞKUR'dan işbaşında destek

Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Şengül Çildam, işsizlerin işbaşında eğitilmesini ve mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesini sağlamak olan İşbaşı Eğitim Programlarına büyük önem verdiklerini söyledi.

İŞKUR'dan işbaşında destek
08 Şubat 2020 - 00:10
Reklam

Çildam “İşbaşı eğitim programlarının temel amacı, iş arayanların işbaşında eğitilerek nitelikli hale getirilmesi ve mesleki deneyim kazanarak işe girmelerini kolaylaştırmaktır. Kişi tecrübe kazanırken, işverene maliyeti olmayan işçi adayını tanıyarak ve iş yerinde çalıştırarak istihdam edeceği kişiyi kendisi yetiştirmektedir’’ dedi.
Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen İşbaşı Eğitim Programları ile Kuruma kayıtlı 15 yaşını tamamlamış; işsizler ve üniversite öğrencileri nitelik gerektiren mesleklerde deneyim kazanarak eksikliklerini giderebiliyorlar.
En az iki ile on arası çalışanı bulunan ve kuruma kayıtlı işyerlerine bir katılımcı, on bir ve üstü mevcut sigortalı çalışanı olan işyerlerine ise çalışan sayısının onda biri kadar katılımcı verilebiliyor. Program basın sektörü meslekleri ve teknopark üyesi işyerlerinde geleceğin mesleklerinde 9 ay, imalat sektöründeki mesleklerde 6 ay, diğer sektör mesleklerinde 3 ay olarak düzenlendiğini belirten Çildam, “Program süresince katılımcı zaruri giderleri ve iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi giderleri Kurum tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde işverenler, katılımcıyı işin başında görme imkânı bularak kendi ihtiyacına göre yetiştirebilmektedirler. Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 2019 yılında 506 işyerinde120 farklı meslekte 1.976 kişilik program düzenlenmiş olup 2020 yılında da İşbaşı Eğitim Programları kapsamında çalışmalarız devam edecektir. 6111 sayılı kanun kapsamında, İşbaşı Eğitim Programlarını bitirenlerin istihdam edilmesi halinde 6 aydan 42 aya kadar teşviklerden yararlanabilmektedirler. İşbaşı eğitim programlarını tamamlayanlardan 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olan kişilerin; programın bitiminden sonra en geç 3 ay içerisinde programı tamamladıkları meslek alanında istihdam edilmesi halinde imalat sanayi sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Bu kapsama girmeyenler ise kişinin cinsiyetine ve belge durumuna göre 6 ile 30 ay arasında teşvikten faydalanacaktır. İşbaşı Eğitim Programı ve diğer hizmetlerimizden faydalanmak isteyen işverenlerimiz ve vatandaşlarımız, Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüze başvuru yaparak ayrıntılı bilgi alabilirler” dedi. (Haber Merkezi)
 
 
 

Bu haber 667 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum