İş kadınları Edirne’de buluştu

AB Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından yürütülmekte olan ECO WOMAN - Initiatives To Manage Natural Resources For Better Life” isimli proje faaliyetleri kapsamında Edirne’de toplantı gerçekleştirildi.

İş kadınları Edirne’de buluştu

AB Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından yürütülmekte olan ECO WOMAN - Initiatives To Manage Natural Resources For Better Life” isimli proje faaliyetleri kapsamında Edirne’de toplantı gerçekleştirildi.

İş kadınları Edirne’de buluştu
14 Eylül 2020 - 10:24
Reklam

Toplantıya ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Emre Alp, TOBB Marmara Bölge ETSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, EuroClub Women Yönetim Kurulu Başkanı Tatyana Balakchieva ve davetliler katıldı.
Edirne’de Adresin otelde gerçekleşen toplantıda konuşan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, komşu ülke Bulgaristan ile birlikte yürütülen Avrupa Birliği projesinin sonuna geldiklerini belirterek, “Arkadaşlarımız uzun süreden beri çalışıyorlar. Bu projenin bir ayağı Edirne’de bir ayağı Bulgaristan’da yürütülüyor. Dolayısıyla hem güvenli yaşam hem kaliteli yaşam hem de doğal ürünler ile ekolojik dengelerin bozulmaması adına çalışmalar yapıldı. Gerek üreticiler gerekse yaşayan insanlar bilinçlendirildi. Ve bunu yaygınlaştırmak ve sürdürülebilir olması içinde hem Bulgaristan hem Edirne ayağında devam edecek. Gelecek nesillere hem temiz bir dünya bırakmak adına mutluyuz. Hem de insanların doğal ürünlerden yemeleri ve temin etmeleri anlamında mutluyuz. Hem üreticilerimiz hem tüketicilerimizi bilinçlendirdik. Çok ilgi gördü. İyi bir proje oldu. Şehrimize ve ülkemize faydalı bir iş yaptığımızı düşünüyorum” dedi.
“GERÇEKLEŞTİRMEKTEN ÇEVREYİ KORUMAKTAN VE İLERİ Kİ NESİLLERE BIRAKMAKTAN MUTLUYUZ”
Toplantıda çevirmen aracılığı ile konuşma yapan EuroClub Women Yönetim Kurulu Başkanı Tatyana Balakchieva,"Bu kadar büyük aradan sonra burada olmaktan mutlu olduk. ETSO ile yaptığımız proje çok ilginç çevre korumaya yönelik bir proje ve ilerlemiş safhadadır. Bunu gerçekleştirmekten çevreyi korumaktan ve ileri ki nesillere bırakmaktan mutluyuz. Bulgaristan tarafı iş kadınları topluluğudur. Bugün Yanbol’dan gelen iş kadınları Türkiye’den iş imkânları ile görüşme imkanı bulacaklar ve bu iletişim çok yararlı olacaktır.  Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
TOBB Marmara Bölge ETSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, “Edirne ticaret odasının destekleriyle bizim kurduğunuz kırsalın doğal pazarı ile Yanbol ticaret odası sınır ötesi işbirliği projesinin açılışı gerçekleştireceğiz” dedi.
PROJEDE BÖLGEDE HAVA, SU VE TOPRAK GİBİ DOĞAL KAYNAKLARIN KORUNMASI AMAÇLANIYOR
Proje, iyi uygulamaların yürütülmesiyle sınır ötesi bölgede hava, su ve toprak gibi doğal kaynakların korunması ve kalitesinin geliştirilmesine ilişkin faaliyetler, ortak girişimler ve aktif işbirliğini amaçlamaktadır. Bu uygulamalar, sınır ötesi bölgedeki doğal çevrenin ana bileşenlerinin fiziksel ve biyolojik saflığını koruma ve yönetmeye ilişkin olarak, kişiler arasında, eğitim, bilgilendirme, danışma ve motivasyon yoluyla, ekolojik ve organik çiftçiliği yaygınlaştırmak için farkındalık arttırmaya yönelik. Çeşitli organik tarım eğitimleri, basın toplantıları, TV ve radyo programları ile ilgili alanda farkındalığı arttırmaya yönelik faaliyetler Bulgaristan EURO CLUP WOMAN ile birlikte gelecek 40 kişilik heyetin katılımıyla gerçekleşti. “Uluslararası Toplantı Ve Sergi Faaliyeti” ile devam etmektedir.
“Sınır Ötesi Ekolojik ve Biyolojik Üretim Forumu ve Uluslararası Sergi”, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde kurulan ve tüm Trakya’ya olduğu gibi, komşu ülke Bulgaristan’a da rol model olan “Kırsalın Doğal Pazarı” destekleri ile gerçekleşecektir.
(Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 540 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum