‘İktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapabiliriz’

EYT’lilerin aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyona yakın olduğunu dile getiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya sorumlusu Erhan Öncü, ‘yanımızda olanın yanındayız’ söylemiyle yola çıktıklarını dile getirdi.

‘İktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapabiliriz’

EYT’lilerin aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyona yakın olduğunu dile getiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya sorumlusu Erhan Öncü, ‘yanımızda olanın yanındayız’ söylemiyle yola çıktıklarını dile getirdi.

‘İktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapabiliriz’
14 Ocak 2022 - 22:41

 Öncü, “Bugün EYT liler; siyasetçiler için bir oy potansiyeli olarak düşünülse de EYT iktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapacak güçteyiz.” Diye konuştu. CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ise 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi.   
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl örgütleri tarafından Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)’liler ile ilgili eşzamanlı basın açıklaması düzenlendi. Edirne’de Saraçlar Caddesi PTT önünde gerçekleşen basın açıklamasını CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı okudu. 
“VATANDAŞLARIMIZ İŞ CİNAYETLERİNDE CAN VERMEYE DEVAM EDİYOR”
EYT’lileri içeren kanun tekliflerinin Cumhur ittifakı tarafından reddedildiğini dile getiren Pekcanlı, “TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.
İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise“Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor.
Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor.2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor.” Dedi.
 
“MEZARLIKTA EMEKLİLİĞİ REVA GÖRÜYOR”
Milyonlarca vatandaşın mezarlıkta emekliliği reva görüldüğünü öne süren Pekcanlı, “46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı,milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz”diyor.
Erdoğan EYT’lileri hedef alırken “İskandinav Ülkeleri bu modelle battı” diyor .Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor.
İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok! Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor.4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olanemeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda.
EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor.” İfadelerini kullandı.
 
EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Trakya sorumlusu Erhan Öncü ise ‘yanımızda olanın yanındayız’ söylemiyle yola çıktıklarını dile getirerek, siyaset yapmadıklarını söyledi. Öncü, “
 Cumhuriyet Halk Partisi' nin ülke genelinde gerçekleştirdiği bu etkinliğe Emeklilikte Yaşa Takılanlar Dernekleri yönetimi ve üyeleri olarak katılım yapıyoruz. Dertlerimize ortak oldukları için, bugün ülke genelinde EYT konusunda böyle bir etkinlik organize ettikleri için Merkez Teşkilatları başta olmak üzere; CHP Edirne il teşkilatı yönetimine; tüm Eyt’liler adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.
STK ların asli görevlerinden biri tabandaki sorunları tavana iletmektir. EYT Federasyonu ve federasyona bağlı EYT Dernekler olarak, sorunlarımızı üst makamlara iletme çabası, örnek çalışmaları ile hem siyasetin kaygan zemininde hem de kamuoyunda farkındalık yaratarak büyük başarıyı ortaya koymuştur. Çözüm yolu siyaset zemininde olmasına rağmen; siyaset mekanizmasının EYT meselesine bakış açısı maalesef yanlış bir yöndedir. Bedeli zaten yıllar içinde emekçiler tarafından peşinen ödenmiş bir hak için oturup maliyet hesapları yapmak ve adeta bu iş bize kaça patlar acaba demek bizler açısından garabettir. Zamanında alınan yanlış ekonomik kararların faturası biz EYT lilere kesilemez.” Diye konuştu.
“TOPLUMSAL SORUNU YOK SAYMAYA ÇALIŞMAK DEMEKTİR”
EYT’lilerin aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon bir nüfusu kapsadığını ifade eden Öncü, “Seçmen nüfusu içindeki bu yüksek oranı göz ardı etmek, sırt çevirmek siyaseten yapılacak en büyük hatalardan biri olmakla birlikte aynı zamanda büyük bir toplumsal sorunu da yok saymaya çalışmak demektir.  Anamızın ak sütü kadar helal olan, Anayasanın eşitlik ilkesiyle de hakkımız olan Emeklilik hakkımıza, insanca yaşamaya imkân tanıyacak maaşa kavuşmak mücadelemizin temel taşıdır.
Bugün EYT liler; siyasetçiler için bir oy potansiyeli olarak düşünülse de EYT iktidarı muhalefet, muhalefeti iktidar yapacak güçteyiz söylemi ile varız, biriz, tüm EYT ailelerimizle birlikte buradayız diyoruz.” şeklinde konuştu.  
Gerçekleşen basın açıklamasına CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Örgütü ve vatandaşlar katılım sağladı.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 98 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum