Her derde deva hurma pekmezi

Edirne’nin en büyük bitki ilaçları mağazası olan Naturel Life Türkiye isimli aktarın sahibi Kamil Güvenbaş, Kış ayında hurma, pancar pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, karadut pekmezini soruyorlar. Aslında tatlı niyetine pekmez yenilmesi gerektiğini söyledi.

Her derde deva hurma pekmezi

Edirne’nin en büyük bitki ilaçları mağazası olan Naturel Life Türkiye isimli aktarın sahibi Kamil Güvenbaş, Kış ayında hurma, pancar pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, karadut pekmezini soruyorlar. Aslında tatlı niyetine pekmez yenilmesi gerektiğini söyledi.

Her derde deva hurma pekmezi
13 Şubat 2020 - 00:00
Reklam

Güvenbaş, “Normalde pekmezlerinde genel özelliği gibi hurma pekmezinin de kan yapıcı özelliği vardır. Karaciğere iyi gelir. Karaciğerini değerlerini düzenleyen bünye otomatikman güçlü olur. Bağışıklık sistemini de destekler” dedi.
 
Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Naturel Life Türkiye isimli aktar mağazasının sahibi Kamil Güvenbaş, “Hurma Pekmezi, Peygamber efendimizin de söylediği gibi birçok faydası olduğunu söyledi. Güvenbaş, “Çörek otunun nasıl her şeye faydası var, her evde mutlaka bir hurma yenmeli. Hurma olmayan ev o zaman ki devirde fakir ev olarak tasrif edilmiş. Hurma kan şekerini dengeliyor, antioksidan özelliği var. Hurmanın cilt lekeleri için kremleri de var. Yenildiğinde kan şekerine, aynı zamanda bağışıklık sistemine desteği var. Normalde sabah akşam iki yemek kaşığı yemeyi tavsiye ediyoruz. Normalde pekmezlerinde genel özelliği gibi hurma pekmezinin de kan yapıcı özelliği vardır. Karaciğere iyi gelir. Karaciğerini değerlerini düzenleyen bünye otomatikman güçlü olur. Bağışıklık sistemini de destekler. Şeker hastası olanların şekerini tetikleyebilir. Ne kadar pekmezler yapılırken ne kadar doğal deselerde içerisine biraz şeker katıyorlar özü daha iyi çıksın diye, o şekerler belki şeker hastalarını hastalığını tetikleyebilir. İkişer yemek kaşığı aldığında hiçbir problem olmayacaktır” dedi.
“ÜZÜM PEKMEZİ ANTİOKSİDANDIR”
Genelde siyah ürünlerin antioksidan içerdiğini o yüzden faydalı olduğunu söyleyen Güvenbaş, “Genelde siyah ürünler karalahana, pancar gibi antioksidan oranları yüksek olduğu için genelde bunu anlatırlar. Üzüm pekmezinin şöyle bir garibanlığı var, üzüm pekmezi Harnup Pekmezi çıktıktan sonra herkes üzüm pekmezini sanki kullanılmayacakmış bir pekmezmiş gibi kıyıya atıldı. Ama üzüm Ege Bölgesi’nde en çok olan ürünlerden biridir. Aynı zamanda da dünyadaki en yüksek antioksidanlardan biridir. Üzüm suyundan yapma ekstrelerim var. Mesela yaşlanma karşıtı olarak veriyoruz. Üzüm pekmezi, hurma pekmezi gibi antioksidanları uygun değerlerle vücuda aldığında faydaları her türlü vardır. Fazlasının her şeye zararı vardır. Kış ayında hurma, pancar pekmezi, andız pekmezi, keçi boynuzu pekmezi, karadut pekmezini soruyorlar. Aslında tatlı niyetine pekmez yenilmeli. Ben çocuğum ufakken kola yerine pekmez veriyordum. Kola diye pekmez suyunu veriyorduk ki çocuk 2-3 sene kolayı içtiğini sanıyordu ama pekmez içiyordu. Çocuklara da gelişim için pekmez içilmesini tavsiye ederiz. Türkiye’de yetişmi kadınların yüzde 90’ında kansızlık görülüyor. Kadınlar özel günlerinden dolayı çok kan kaybettikleri için kan seviyelerinin tamamlanması için pekmezlerin hepsi kadınlar için faydalı. Fiyatlar da Hurma, andız, karadut pekmezi 27 lira, üzüm pekmezi. Türkiye’de çok bulunduğu için bizde de fiyatı 20 lira. En pahalısı andız pekmezidir. Andız pekmezi çoğu yerde 400 ml 30 liraya satılır. Bizde 800 ml fiyatı 27 lira” dedi.
 

Bu haber 605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum