Halkın altyapı ve üstyapı isyanı

2019 yılının Şubat ayında başlayan altyapı çalışmaları kentte yaşayan vatandaşları 2 yılda adeta canından bezdirdi. Toz toprak nedeniyle cam ve pencere açamadıklarını belirten vatandaşlar, bozuk yollardan dolayı şehrin altyapı çalışmalarında yaşanan aksaklıklara tepki gösterdi.

Halkın altyapı ve üstyapı isyanı

2019 yılının Şubat ayında başlayan altyapı çalışmaları kentte yaşayan vatandaşları 2 yılda adeta canından bezdirdi. Toz toprak nedeniyle cam ve pencere açamadıklarını belirten vatandaşlar, bozuk yollardan dolayı şehrin altyapı çalışmalarında yaşanan aksaklıklara tepki gösterdi.

Halkın altyapı ve üstyapı isyanı
11 Eylül 2021 - 09:22


Yolda yürümekte dahi zorluk çektiklerini dile getiren bazı mahalle sakinleri, altyapısı tamamlanmış yolların bir an önce yapılmasını talep etti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 90’ın üzerinde mahallede asfaltlama yaptıklarını ifade ederek, havalar buz kesene kadar çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Pandemide sağlıkları açısından evlerini havalandırması gereken vatandaşlar, yol çalışmalarından dolayı, toz toprak içinde olan sokaklar yüzünden camlarını dahi açamazken, geçtiğimiz sene kış ayında ise yağmurlardan dolayı yollar çamur altında kaldı. Kış aylarına yaklaştığımız bugünlerde vatandaşlar ise geçen yıl ki sıkıntıları yaşayacak mıyız?, yollar ne kadar sürede yapılacak? Sorularını sormaya başladı. Araç sürücüleri ise yaklaşık iki yıllık sürede altyapıdan dolayı bozulan yollardan kaynaklı araçlarında yaşanan sıkıntılardan şikayetçi olduklarını dile getirdi. Fatih Mahallesi’nde yaşayan mahalle sakinleri altyapı çalışmalarının yapıldığını ancak aylardır üstyapıya geçilmediğini söyledi. Cam, pencere açamadıklarını dile getiren mahalle halkı isyan etti. Oturduğu mahallenin asfaltlaması yapılan mahalle sakinleri ise yolların yapılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.
“HAVALAR BUZ KESENE KADAR ASFALTLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Havalar buz kesene kadar altyapıdan dolayı bozulan üstyapıyı yapmaya devam edeceklerini vurguladı. Yolları yapılanların memnun olduğunu belirten Gürkan, yolları bozuk olan mahallelerdeki vatandaşların ise tepkili olduğunu söyledi. 90’ın üzerinde cadde ve sokağı bitirdiklerini ifade eden Gürkan, “Vatandaşlardan şikayet var ama yollar bir taraftan da yapılıyor. Yapılmayanlar tepkili yapılanlar memnun. Şu anda hızlı bir şekilde asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Bugün itibariyle 30 bin tondan fazla asfalt attık ve atmaya da devam edeceğiz. Havalar buz kesene kadar asfaltlamaya devam edeceğiz. Kendi ekiplerimizle kendi ürettiğimiz asfaltları atıyoruz. 90’ın üzerinde cadde ve sokağı bitirdik. Havalar bu gibi olana kadar altyapıyla ilgili bozulan yolları yapmaya devam edeceğiz. Evet biliyoruz vatandaşımız sıkıntı çekiyor toz oluyor, çukur var kış gelmeden bitmiş olacak.”  Dedi.
“DAHA BÜYÜK KAZALAR OLABİLİR”
Fatih Mahallesi’nde yaşayan Begüm Çınar, yollardan dolayı ayağının kayıp yere düştüğünü söyledi. Okullarında açılmasından dolayı çocukların dışarıda olduğuna dikkat çeken Çınar, daha büyük felaketler yaşanmaması için yolların en kısa sürede yapılmasını talep etti. Çınar, “Yaklaşık 25 senedir bu sokakta oturuyorum. Tam iki dakika önce yokuştan aşağı inerken ayağım kaydı ve elimle poşetlerle düştüm. Allah’tan yuvarlanmadım sadece dizim çizildi. Artık yolların yapılmasını istiyoruz daha büyük kazalar olabilir. Şu anda okullar açıldı çocuklar fıldır fıldır etrafta geziyorlar. Başkan’dan bir an önce bir çözüm bekliyoruz. Camları açıyoruz ama sürekli temizlemek zorunda kalıyoruz. Evin içi oturulacak gibi değil. Temizlik ile ilgili çok sıkıntı yaşadığımız söyleyebilirim. En kısa sürede yolların yapılmasını bekliyoruz.”  Diye konuştu.
“NEFES ALAMIYORUZ”
Mahalle sakini Nurten Büyük ise tozdan dolayı nefes alamadıklarının altını çizdi. Büyük,  “Ben gerçekten çok şikayetçiyim nefes alamıyoruz. Cam, kapı açamıyoruz sıcaklarda ben kapalı tutuyorum. Toz içeri giriyor çocuklar zaten rahatsız. Uzmanlar pandemi nedeniyle sürekli evleri havalandırın diyorlar ama biz onu tozlardan dolayı yapamıyoruz. İlk önce bizim sokağımızın bağlantısı yapıldı. Altyapı’da geçti çeşmeleri de bağladılar. Ama sokağımız böyle kaldı, arabalar rezil rüsva çocuklar arabalarla gelemiyorlar. Benim kızım arabasını arka sokağa park ediyor buradan geçemiyor. Ben bu konuda şikayetçiyim. Yan tarafı yaptılar burayı yaparlar diye düşündüm ama yapmadılar. Sağlam araba kalmadı kimse sokağa girmiyor ki.” Şeklinde konuştu.
“BELEDİYE NE YAPMAK İSTİYOR?”
Site Yöneticisi Mahmut Çebi, su bağlantıları yapılmıyor diye yaklaşık bir yıl önce Edirne belediyesine dilekçe verdiklerini söyledi. Boruların geçen hafta bağlandığını ifade eden Çebi, ana boruda su olmadığı için binalara su verilmediğini belirtti. Çebi, “Bu belediye ne yapmak istiyor? Fatih Mahallesi binevler 3.kısım, Ahmet yıldız sokak bloklarındayız. 17.11.2020 tarihinde buraya hat çekilmiyor diye, su bağlantıları yapılmıyor diye belediyeye dilekçe verdim. Biz tamam ilgileneceğiz dediler. 2021 yılı bitiyor bugün hala su yok. Biz su parası veriyoruz, çöp vergimizi veriyoruz. Suları taşıma tankerleriyle dolduruyoruz. İki sefer para ödüyoruz. Bu adalet mi? Boruları pazartesi günü bağladılar ama ana hatta su yok. Bağladılar ama ana boruya nereden su gelecek. Vana bağlamışlar su yok. Binaya bağlayamıyorlar hala bekliyoruz. Şirketi aradım pazartesi geleceğiz dediler bugün Cuma oldu gelen giden yok, arayan soran yok. Ben belediyeye gidip ilgili kişiye söylesem ne çıkacak. 2020 yılından beri dile getiriyoruz gidip geliyoruz. CİMER’emi yazmamız lazım?, Cumhurbaşkanına mı gitmemiz lazım. Çalışmıyorlar, yapmıyorlar. Ben dile getirsem ne olacak. Oy almaya gelince oyu ver ondan sonra hadi git.” Açıklamasında bulundu.
“ÇAYLARIN İÇİNE TOZ GİRİYOR MİLLET ÇAY İÇEMİYOR”
İşletme sahibi Fahri Öztürk ise yolların bozukluğundan dolayı müşteriler dükkanına gelmediğini söyledi. Arabalar geçerken kalkan tozlar yüzden çayların içine toz girdiğini ifade eden Öztürk, “Burası Fatih Mahallesi 7.sokak Öztürk Kıraathanesi şu yolların haline bak toz toprak milletin genizleri tıkanıyor. Vatandaşlar burada çay içemiyorlar. Seçim zamanı gelip oy istiyor ama bu bölge sahipsiz gibi. Çayların içine toz giriyor millet çay içemiyor. Geliyorlar yapacağız diyorlar ama yapmadan gidiyorlar. Yollar berbat. Geçen araba toz kaldırıyor çayın içine gidiyor tozlar. Bu konuda çok mağduruz. En yakın zamanda bu yolların yapılmasını istiyoruz.” İfadelerini kullandı.
“YOLLARIMIZ AYLARDIR BOZUK”
Kocasinan Mahallesi’nde oturan ismini vermek istemeyen bir vatandaş yolların en kısa sürede yapılması gerektiğini dile getirdi. Yolların aylardır bozuk olduğunu ve şikayetçi olduklarını ifade eden Vatandaş, “Yollarımız aylardır bozuk. Yolların bir an önce asfaltlanmasını istiyoruz.” Dedi.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 229 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum