Halk Eğitimde sayılar artıyor

Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, 2018-2019 kurs dönemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dinç, geçtiğimiz yıl Halk Eğitim Merkezinde 1057 kurstan 21 bin 213 kursiyerin faydalandığını, 2019 yılı Eylül ayından bu güne olan rakamla 717 kursta 11 bin 500 kursiyerle geçen senenin üzerine çıktığını söyledi.

Halk Eğitimde sayılar artıyor

Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, 2018-2019 kurs dönemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dinç, geçtiğimiz yıl Halk Eğitim Merkezinde 1057 kurstan 21 bin 213 kursiyerin faydalandığını, 2019 yılı Eylül ayından bu güne olan rakamla 717 kursta 11 bin 500 kursiyerle geçen senenin üzerine çıktığını söyledi.

Halk Eğitimde sayılar artıyor
22 Ocak 2020 - 10:12
Reklam

Haber-Fotoğraf: Hatice ÖZSOY
Yeterli başvuru olduğu takdirde yeni kurslarında açılabileceğini söyleyen Dinç, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde geçen sene 1057 tane kursumuz açıldı. Bu kurslara 21 bin 213 kişi müracaat ederek kurslardan faydalanıyor. Bu sene de yaklaşık olarak 717 kurs açılarak bu kurslara 4 bin 400 civarı erkek 8 bin 170 civarında kadın kursiyer müracaat ediyor. Toplamda 2019-2020 yılı kurs döneminde 11 bin 500 civarı kursiyer Halk Eğitim Merkezi kurslarından faydalanıyor. Bizim kurs başvurularımız 2019 yılı Eylül ayında başladı, Ekim ayından itibaren de kurslar da usta öğreticiler kursiyerlere eğitim veriyor. 2019-2020 döneminin ilk 4 ayında açılan kurs sayısı olarak da kursiyer sayısı olarak da geçtiğimiz senenin üzerine çıkmış bulunmaktayız. Geçtiğimiz sene usta öğretici müracaat sayımız 300, bu sene 427. Usta öğretici müracaatımızda çok fazla. Şuana kadar 427 müracaattan yaklaşık 250 tanesine görev verdik. Gelecek zamanda başvurular olduğu takdirde açılan kurslarımızda da görev vermeye devam edeceğiz” dedi.
“3 BİN 400 MODÜLÜMÜZ VAR”
2019-2020 kurs döneminde 717 kurs açıldığını, fakat 3 bin 400 modülün Halk Eğitim Merkezinde Olduğunu söyleyen Dinç, “Bu sene açılan kurslarımızda okuma yazma kurslarına önem veriyoruz. Normalde 12 kişinin başvuru yaptığı kursu açıyoruz. Fakat okuma yazma kurslarında sadece 1 kişi bile başvursa kursu açıyoruz o bir kişi için. Okuma yazma bizim için çok önemli. Zaten çok büyük de talep alıyoruz bu kurslara. Birçok alanda kursumuz var. Dediğim gibi öğrencilere yönelik okuma yazma kurslarından dil kurslarına, spor kurslarından enstrüman kurslarına, drama kurslarından ev hanımlarımız için olan el sanatları kursuna kadar bir çok kursumuz şuan mevcut. Halk eğitim bünyesinde 3 bin 400modülümüz var.  Bu demektir ki 3 bin 400 çeşit kurs açabiliriz yeterli talep olduğu takdirde” dedi.
“ALANLARA GÖRE YAŞ ORTALAMALARI DEĞİŞİYOR”
Kursların alanlarına göre katılım yaşlarının değiştiğini belirten Dinç, “Sportif ve sanatsal kurslarımızda genelde öğrenci kardeşlerimiz daha genç kısım katılım sağlıyor. Ebru, Edirne kari gibi alanlara da daha çok yetişkin emekli gruplar tercih ediyor. Onlar için de terapi oluyor. Sosyalleşmekiçin burada vakit değerlendiriyorlar” şeklinde konuştu.
“EDİRNE ÇOK MODERN BİR KENT”
Edirne Valiliğinin himayelerinde başlatılan ‘Emeğimiz Kazanıyor’ projesinde 6 esnafla şuana kadar görüşme sağlayarak anlaşmaya varıldığını söyleyen Dinç, kadının her alanda aktif olduğu bir kentte yaşadığımızı belirterek tüm destek olan esnafa teşekkür etti.
Dinç, “Edirne Valiliği himayelerinde bir çalışma başlattık ‘Emeğimiz Kazanıyor’ adı altında. Bu çalışmada bir katalog hazırlattık. Katalogda yapılacak ürünler ve kodları var. Bu kodlarla katalogun arka kısmında yer alan iletişim bilgilerinden temini sağlanacak. Geçtiğimiz gün 6 esnafımızla görüştük ve olumlu tepkiler aldık. 6 esnafımız da bize işletmelerinde bir yer vererek kadınlarımızın Halk Eğitim Merkezi kurslarında öğrenci çalışmaları yapıp satma imkânı sunacak. Herkese ulaşabilmek daha görünür olmak istiyoruz. Bir noktada kaldığımız takdirde Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turistimize belli yerlere kadar erişebiliyoruz. Burada amaç aile ekonomisine katkı sağlamak, kadınlarımız üretime de aynı zamanda katkı sağlıyorlar. Bu bağlamda yaklaşık 550 usta öğretici ve kursiyerimize ulaştık. Bunlardan 301 tanesi bu projenin içerisinde yer almayı kabul etti. Edirne çok modern bir kent, bir Avrupa kenti, kadınlarımızın aktif iş gücünün oldukça yüksek olduğu bir kentte yaşıyoruz. Bu bağlamda kadınlarımız evde oturmasınlar sosyalleşsinler, kaliteli vakit geçirsinler ve en önemlisi üretime ve aile ekonomisine katkı sağlamalarını amaç edindik” dedi.
“VALİLİK GİRİŞİNE ATATÜRK VE FATİH SULTAN MEHMET FİGÜRÜ”
Geçtiğimiz aylarda ‘Bir Taşta Sen Koy Edirne’ projesi altında 5 bin taştan oluşan ve 3 bin 500 kişinin katıldığı bir projenin benzerinin de Edirne Valiliğinin girişine yapılacağını söyleyen Dinç, “Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz ‘Bir Taşta Sen Koy Edirne’m’ projemiz vardı. Bu proje kapsamında yaklaşık 5 bin taşla 3 bin 500 kişinin katıldığı bir organizasyon gerçekleştirdik. Taşlardan yaptığımız Atatürk Portresi de uygun bir zamanda Edirne’nin uygun bir yerinde halkımızın beğenisine sunulacak. Bununla birlikte şuan çalışma aşamasında olan yine aynı düzende bir çalışmamız var. Edirne Valiliğinin girişinde sağ ve sol duvarlara yine taşlarla yapılacak bir Atatürk figürü bir de Fatih Sultan Mehmet figürü çalışmamız var. Bu şuan yapım aşamasındaiki isimde hem ülkemiz hem de Edirne için çok önemli isimler. Faydaları ve büyüklükleri tartışılamaz. Bu değerlere sahip çıkarak devam ettiğimiz bu yolda yaptığımız bir çalışma bizim için de. Birkaç ay içerisinde Edirne Valiliğinin girişinde yerini alacak” dedi.
“YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER KURSLARIMIZDAN YARARLANIYOR”
Farklı ülkelerden Edirne’ye okumaya gelen öğrenciler dil konusunda sıkıntı yaşamamak için Halk Eğitim Merkezinde Türkçe kurslara gelerek eğitim aldığını söyleyen Dinç, “Kurslarımızdan aynı zamanda yabancı uyruklu öğrencilerimiz de faydalanabiliyor. Batı Trakya, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Almanya gibi birçok ülkeden buraya okumaya gelen öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimiz özellikle dil konusunda yaşadıkları problemleri, entegrasyon noktasında yaşadığı sorunları burada bizim kurslarımıza gelerek eğitim alıyorlar. Bunun haricinde sanatsal kurslarımıza da aktif olarak katılıyorlar” diye konuştu.
“HALKLIN OLDUĞU HER ALANDA OLACAĞIZ”
Edirne Halk Eğitim Merkezinin birçok kurum ve kuruluşla iş birliği içerisinde olduğunu söyleyen Dinç,
“Halk Eğitim Merkezi işbirliği açısından çok fazla kurumla iş birliği içerisinde. Bunlardan birkaçı; Devlet Hastanesi, Tıp Fakültesi, Açık-Kapalı cezaevleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası gibi birçok kurum. Bu işbirlikleri doğrultusunda her anlamda kazanım sağlamaya yönelik çalışmalar sürdürüyoruz. Daha fazla insana ulaşmak için kurum ve kuruluşlarla işbirliklerimizi önemsiyoruz. Halkın olduğu her alanda olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
 
 
 

Bu haber 1568 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum