Hakem adayları kurslarını tamamladı

Edirne İl Hakem Kurulu tarafından açılan ücretsiz aday hakem kursu 17 Ekim itibari ile tamamlandı. Kursa katılanlar hakemlik yolunda ilk adımlarını attılar. Edirne İl Hakem Kurulu Başkanı Bilal Turan, Aday hakemlik kursunu 80 kişinin tamamladığını söyledi. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Edirne Şube Başkanı Yalçın Biçer, Aday hakemlik kursunun ücretsiz olması hakemlik mesleğini yapmak isteyenler için bir teşvik olduğunu belirtti.

Hakem adayları kurslarını tamamladı

Edirne İl Hakem Kurulu tarafından açılan ücretsiz aday hakem kursu 17 Ekim itibari ile tamamlandı. Kursa katılanlar hakemlik yolunda ilk adımlarını attılar. Edirne İl Hakem Kurulu Başkanı Bilal Turan, Aday hakemlik kursunu 80 kişinin tamamladığını söyledi. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Edirne Şube Başkanı Yalçın Biçer, Aday hakemlik kursunun ücretsiz olması hakemlik mesleğini yapmak isteyenler için bir teşvik olduğunu belirtti.

Hakem adayları kurslarını tamamladı
18 Ekim 2021 - 17:35

Hakem olmak isteyenlere Edirne İl Hakem Kurulu tarafından 15-16-17 Ekim tarihlerin kurs verildi. Pazar günü itibari ile aday hakemlik kursu bitti. Edirne İl Hakem Kurulu Başkanı Bilal Turan, kursa 170 kişinin katıldığını, kursu 80 kişinin tamamladığını söyledi.
Turan, kursu tamamlayanların 10 Kasım tarihinde atletik testten geçtikten sonra 1 yıl boyunca müsabakalarda denenecekleri belirtti.
Türkiye Faal Futbol Hakemleri Ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Edirne Şube Başkanı Yalçın Biçer, Aday hakem kurşununa gelenlerin Cumartesi günü yazılı sınava girdiklerini, Pazar günü bayrak ve düdük çalışması ile kursun son bulduğunu ifade etti.
Biçer, Hakemlik kursunu bitirdikten sonra kaç kişinin hakemlik mesleğine devam edeceğinin önemli olduğunu söyledi. Biçer, hakemliğe talep olduğunu dile getiren Biçer, “Hakemliğe talep var. Bu taleplerin yanında bizim için önemli olan şu kursu bitirdikten sonra hakemliğe kaç kişi devam edecek. Birçoğu sadece belge alabilmek için, kariyerinde hakemlik belgesi var gibi gösterebilmek için geliyor.  Önemli olan bizim için bu kurstan sonra devam edecek kişi sayısı.” Sözlerine yer verdi.
‘EDİRNE’DE İKAMET EDECEK KİŞİ SAYISI ÖNEMLİ’
Edirne’de ikamet edecek kişilerin önemli olduğunu belirten Biçer, Edirne ‘de öğrenci olup ta Edirne’de ikamet edecek kişi sayısı önemli. 20 tane hakem bile olsa 20’side öğrenciyse okulu bitirdiği zaman yine bize eksiye 20 yazacak. Mümkün olabildiği kadar çevremizdeki arkadaşlarımıza, öğretmenlere, okullara her zaman beyan ettiğimiz Edirneli olanları Edirne’de kalacak öğrenciyi bize yönlendirin. Dışarıdan gelen arkadaşlara da kapımız açık ama üç, dört sene sonra onlar okulu bitirip gittikten sonra bizim sayımız hep azalıyor. Türkiye genelinde böyle.” Şeklinde konuştu
’ÜCRETSİZ OLMASI HAKEMLİK MESLEĞİNİ YAPMAK İSTEYENLERE TEŞVİK’
Biçer, Hakemlik kursunun ücretsiz olduğunu sadece kursu bitirdikten sonra hakemlik yapacaksa tam teşekküllü hastanede sağlık raporunun alındığını sadece masrafın oraya harcandığını söyledi. Biçer, Aday hakemlik kursunun ücretsiz olması hakemlik mesleğini yapmak isteyenler için bir teşvik olduğunu belirtti.
Hakemlik kursu bittikten sonra aday hakem olduklarını ifade eden Biçer,“Hakemlik kursunu bitirdikten sonra aday hakemsin. Aday hakemlik süresi de bazen iki yılı buluyor. Bazen de iki yıllık süre zarfı dolmadan federasyon diyor ki aday hakeminiz varsa 20 ya da 21 maç barajını geçmişse evraklarını bize gönderin, asil hakem yani il hakemi kategorisine alalım onları diyor. İşleyiş böyle devam ediyor. Bizde belge yok.” Diye konuştu
‘İNTERNETTEN GENÇLERE ULAŞMAK DAHA KOLAY’
Biçer, hakemlik kursu için afiş bastırmadıklarını sosyal medyayı aktif kullanarak gençlere ulaştıklarını ifade etti. İnterneti aktif olarak kullandıklarını ifade Biçer, “Bu sene afiş bastırmadık. Afişinde külfeti oluyor ama afisten öte sosyal medya aktif kulandık. Bizim derneğimizin interneti aktif olarak kullanıyoruz. Böyle daha fazla reklam oluyor. Gençler sosyal medyayı kullandıkları için onlara ulaşmak internetten daha kolay.” İfadelerine yer verdi.
Biçer, pandemi sebebiyle kursların önceki sene yapılmadığını birçok adayın geçen senden kursun açılmasını hazır beklediklerini ifade etti.
‘HAKEMLİĞE KADINLARIN İLGİSİ ARTIYOR’
Hakemliğe kadınların ilgisinin arttığını vurgulayan Biçer, “Hakemliğe kadınların ilgisi artıyor. Şu anki federasyonu başkanı kadın hakemlere çok ilgi gösteriyor. Bu dönem bizim ’de Edirne ilimizde bulunan FIFA kadın hakemimiz Cansu Tiryaki var. Daha önce Bölgesel lig müsabakalarını yönetirken, 3. Lig’e dördüncü hakem giderken bu yıl 3 lig müsabakalarını yönetmeye başlayıp 2.lig’e dördüncü hakem olarak gitmeye başladılar. Bu federasyon başkanının biraz daha destek vermesinden.” Diye konuştu.
Hakemlikte koşunu önemli olduğunu dile getiren Biçer, “Kadın hakemlerin atletik testleri olsun, klasman yükselmede ki kıstaslar olsun erkeklere göre daha kolay ama önemli olan burada koşmak. Bayanda olsa Erkekte olsa koşular zor. İldeki koşular o kadar zor değil. Yukarıya çıkma hedefim var dersen o zaman çok çalışman lazım. Koşu konusunda çok çalışmak lazım. Koşu ve İngilizce varsa çok iyi yerlerdesin.” Diye konuştu.
Biçer, FIFA hakemi olmak için İngilizcenin önemli bir kıstas olduğunu ifade etti.
‘KENDİNİ GELİŞTİREBİLİYORSAN İYİ YERLERE GELEBİLİYORSUN’
Hakemlikte en alttan başlandığını kişinin kendini geliştirdiğinde yükselebildiğini belirten Biçer, “İyi hakemlik yapabiliyorsan notların iyiyse, yönettiğin müsabakalardan iyi not alabiliyorsan, izlemeye gelenlere keyif verebiliyorsan ondan sonraki kıstas İngilizce. İngilizcende iyiyse yukardakiler seni tavsiye ediyorlar. İngilizce yeterlilik sınavına tabi tutuluyorsun. Hakemlikte en alttan başlıyorsun kendini geliştirebiliyorsan iyi yerlere gelebiliyorsun.” Dedi. (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 

Bu haber 270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum