'Gerektiğinde savaştan çekinmeyen bir milletiz'

25 Kasım Edirne’nin düşman işgalinden Kurtuluşunun 98’inci yıldönümü Atatürk anıtında düzenlenen törenle kutlandı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu millet öyle bir millettir ki savaşın gerekmedikçe bir cinayet olduğunu bilen ama gerektiğinde de 7’sinden 70’ine savaşmaktan korkmayan, çekinmeyen bir millettir. Bu büyük milletin, sevgili Edirnelilerin kurtuluş bayramı bir kez daha kutlu olsun.” Dedi.

'Gerektiğinde savaştan çekinmeyen bir milletiz'

25 Kasım Edirne’nin düşman işgalinden Kurtuluşunun 98’inci yıldönümü Atatürk anıtında düzenlenen törenle kutlandı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu millet öyle bir millettir ki savaşın gerekmedikçe bir cinayet olduğunu bilen ama gerektiğinde de 7’sinden 70’ine savaşmaktan korkmayan, çekinmeyen bir millettir. Bu büyük milletin, sevgili Edirnelilerin kurtuluş bayramı bir kez daha kutlu olsun.” Dedi.

'Gerektiğinde savaştan çekinmeyen bir milletiz'
26 Kasım 2020 - 09:44
Reklam

 25 Kasım Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü Atatürk anıtında düzenlenen törenle kutlandı. Törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları katıldı.
                Edirne’nin düşman işgallinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü töreni Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan tören Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.
                Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü münasebetiyle günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Cumhuriyetin ilanından önce 4 kez işgale uğradığını belirtti.
                Başkan Gürkan, “Bugün şanlı Edirne’mizin, kadim kent Edirne’mizin 8 bin 300 yıllık geçmişi ile bütün insanlık tarihine sayısız eserler bırakmış Edirne’mizin düşman işgalinden son ve sonsuza kadar kurtuluşunun 98’inci yılı kutlu olsun. Değerli hemşerilerim bundan 98 yıl önce ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır.’ O sathı bütün vatandır sözüyle yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve büyük Türk milleti misakı milli sınırları içerisindeki her bir karış vatan toprağını kurtarmaya ant içmişlerdi. Cumhuriyetin ilanından önceki son yüzyıla baktığımızda Edirne 4 kez büyük işgaller yaşamıştır. 1829’da Ruslar tarafından 1877 – 78 93 harbinde yine Ruslar tarafından 1912 -13 Balkan Savaşı’nda Bulgarlar tarafından ve en son 1’inci Dünya Savaşı’ndan sonra 1922 – 23’de Yunanlılar tarafından işgal edildi. Her işgal acı demekti, gözyaşı demekti, kayıplar demekti. Ama diğer tarafıyla her işgal bir baş kaldırı demekti, direnmek demekti, mücadele demekti, bayrak demekti, vatan demekti, dil demekti, din demekti. Özgürlüğünün peşinde binlerce yıldır koşan Türk milleti daha öncekilerde olduğu bu yine bu işgale de boyun eğmedi ve eğmeyeceğini de bir kez daha gösterdi. Gazi Mustafa Kemal’in arkasına takılan ve onunla beraber yürümeye, ölmeye ant içmiş bütün milletimiz kadınıyla, kızanıyla, genciyle yaşlısıyla. Misakı millinin her bir köşesinde kahramanca, yiğitçe ben ne olurum ölür müyüm kalır mıyım demeden kendilerini bu büyük kutlu savaşın içerisinde buldular.” Dedi.
                Başkan Gürkan, 30 Ekim 1918’deki Mondros ile başlayan Sevr ile devam eden, vatanımızın emperyalistler tarafından bölünme, parçalanma öyküsü olan bu baş kaldırırın sona erdiğini belirtti.
                Gürkan, “ Türk milletinin verdiği Kurtuluş Savaşı o kutlu savaş, dünyadaki bütün mazlum milletlere örnek oldu örnek teşkil etti. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde yepyeni bir Cumhuriyet kuruldu. Elbette bu cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatmak, sonsuza kadar ilelebet payidar kılmak bütün Türk milletinin her bir ferdinin en büyük gayesi, ülküsü, amacıdır. Biz bu toprak parçasını kanlarıyla bize vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle saygıyla ve şükran yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Bu uğurda şehadet için yola çıkmış ama gazi olarak kalmış bütün gazilerimizi de ölenlerine rahmet yaşayanlarına sağlıkla ve sıhhatle yaşamaları için dua ediyoruz. Edirneliler bu büyük milletin bir parçası olmaktan Türkiye Cumhuriyeti’nin bir serhat sınır şehri olmaktan her zaman onur ve gurur duymuş. Devletinin asla ve asla yanından ayrılmamış, ülküsünden ayrılmamıştır. Bu millet öyle bir millettir ki yeri geldiğinde canını, malını hiç düşünmeden vatan toprakları için feda eden bir millettir.  Bu millet öyle bir millettir ki savaşın gerekmedikçe bir cinayet olduğunu bilen ama gerektiğinde de 7’sinden 70’ine savaşmaktan korkmayan, çekinmeyen bir millettir. Bu büyük milletin, sevgili Edirnelilerin kurtuluş bayramı bir kez daha kutlu olsun. Biliyoruz ki Türk milleti dün olduğu gibi bugün de, bugün olduğu gibi gelecekte de hiçbir zaman hiçbir terör örgütüne vatanının bölünmesine müsaade etmeyecektir. Kim bizi bölmek isterse tüm milleti adeta tek bir vücut gibi tek bir can gibi karşısında bulacaktır. Biz Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve büyük milletimizin önünde bir kez daha söz veriyoruz. Bu vatanı asla ve asla böldürtmeyecek, bu milleti asla ve asla parçalatmayacağız. Sizlere söz olsun. Edirne’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yılı ve sonsuza kadar özgür yaşayacağı günlerin hepsi milletimize Edirne’mize kutlu olsun.” Şeklinde konuştu.
Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Edirne’nin kurtuluşunun 98’inci yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesaj okunmasının ardından tören sona erdi.  (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 903 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum