‘Gençlereğitim gördükleri alanda iş bulamıyor’

Vatan Partisi Edirne İl Başkanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında, gençlerin işsizliğine dikkat çekilerek, her yıl yüzbinlerce gencin üniversiteden mezun olduğunu ve bu gençlerin çok büyük bölümü, eğitim gördükleri alanda iş bulamağı kaydedildi.

‘Gençlereğitim gördükleri alanda iş bulamıyor’

Vatan Partisi Edirne İl Başkanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında, gençlerin işsizliğine dikkat çekilerek, her yıl yüzbinlerce gencin üniversiteden mezun olduğunu ve bu gençlerin çok büyük bölümü, eğitim gördükleri alanda iş bulamağı kaydedildi.

‘Gençlereğitim gördükleri alanda iş bulamıyor’
06 Temmuz 2020 - 17:29

Yapılan açıklamada Gençlerin iş imkanı yaratmanın yolu, devletçilik ve planlı ekonomi olduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi;
“Üretim devrimidir, ekonomik kalkınmadır. Bunlar yapılmayınca, gençlerimizi bekleyen gelecek, kötü çalışma koşullarıdır veya huzursuzluktur, bunalımdır. Gençlerimiz işsiz. Her yıl yüzbinlerce gencimiz üniversiteden mezun oluyor. Bu gençlerimizin çok büyük bölümü, eğitim gördükleri alanda iş bulamıyor. Ya işsiz kalıyorlarya da çalışma koşulları ve alanı ne olursa olsun, bulabildikleri işe giriyorlar. Ayrıca, eğitimin dışındaki işsiz gençlerin sayısı da hızla artıyor. Gençlerimize iş imkanı yaratmanın yolu, devletçilik ve planlı ekonomidir; üretim devrimidir; ekonomik kalkınmadır.Bunlar yapılmayınca, gençlerimizi bekleyen gelecek, kötü çalışma koşullarıdır veya huzursuzluktur, bunalımdır. İstihdam Kalkanı Programı kapsamında her an Meclis gündemine gelebilecek olan bir düzenleme, 25 yaşın altındaki gençler için belirli süreli iş sözleşmelerini işverenlerin istedikleri gibi kullanabilmelerini öngörmektedir. İleri sürülen gerekçe, böylece esneklik sağlanacağı ve işsiz gençlerimize iş bulunacağıdır.Bu öneri, ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. Özellikle İş Kanunumuzu bilmeyen birçok genç ve ailesi, iş bulabileceği umuduyla, böyle bir öneriye destek verebilir. Böyle bir öneriye destek, insanın kendi kendini köleleştirmesidir.
Bugünün gençlerin çok büyük bölümü hayatlarını bir başkasına ait işyerinde ücret karşılığı çalışarak kazanacak; diğer bir deyişle, işçi olacak. İster beyaz yakalı, ister mavi yakalı olsun; ister kamu kesiminde, ister özel sektörde çalışsın, gençlerimizin çok büyük bölümü (eğer iş bulabilirse) hayatını işçilikle kazanacak” şeklinde ifade edildi.”
“İŞÇİNİN EN ÖNEMLİ HAKLARINDAN İKİSİ, KIDEM TAZMİNATI VE İŞ GÜVENCESİDİR”
Öte yandan yapılan açıklamada Kıdem tazminatı ile ilgili şu ifadelere yer verildi;
“Belirsiz süreli bir iş sözleşmesiyle çalışan işçinin, belirli koşullarda işten ayrıldığı veya çıkarıldığı durumda aldığı önemli bir paradır. İş güvencesi ise, işçinin keyfi bir biçimde işten çıkarılamamasıdır. Bunlara ilave olarak, bir de işten çıkarılırken uygulanan ihbar süresi veya ödenen ihbar tazminatı vardır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesi, ancak belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiler için geçerlidir. Belirsiz süreli iş sözleşmesinde işçi işe girer ve taraflardan biri bu sözleşmeyi sona erdirene kadar iş sözleşmesi devam eder. Belirli süreli iş sözleşmesinde ise, işçinin işyerinde çalışması belirli süreyle sınırlıdır. Bu süre kendiliğinden sona erdiğindeişçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesi hakları yoktur. Bugün kendisine iş yaratılamayan genç için önerilen, kıdem tazminatsız, ihbar tazminatsız ve iş güvencesiz kölece çalışma koşullarıdır.
Denize düşenin yılana sarılması gibi davranma! Ölüm gösterildiğinde sıtmaya razı olma!
Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışmayı kabul etmek, açlık yerine köleliği kabul etmektir; geleceğini ve işyerindeki iş güvenceni kendi ellerinle yok etmektir.Gencimize insanca yaşama koşullarında iş imkanı yaratma görevi devletimizindir. Devletimizin de bu görevi yerine getirmesinin yolu devletçiliktir ve planlı ekonomidir; üretim devrimidir; ekonomik kalkınmadır. Vatan Partisi, sendikalarımızı ve başta gençlerimiz ve onların aileleri olmak üzere tüm işçilerimizi, bu konuda duyarlı olmaya ve bu tür girişimler konusunda gerekli demokratik ve yasal tepkiyi göstermeye davet etmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Vatan Partisi’ne başvurulabilir.” (Haber Merkezi)
 

Bu haber 3464 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum