Esnaf da vatandaş da maskeye duyarlı

Kovid-19 salgını tedbirleri nedeniyle Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Alipaşa çarşısında esnafları gezerek maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Esnaf da vatandaş da maskeye duyarlı

Kovid-19 salgını tedbirleri nedeniyle Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Alipaşa çarşısında esnafları gezerek maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Esnaf da vatandaş da maskeye duyarlı
12 Eylül 2020 - 15:43

Başkan Gürkan sınır kapılarının açılması ile birlikte kente gelen Bulgar turistlerin maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri için hazırlanan afişleri esnaflara dağıttı. Gürkan, “Bulgarların gelmesi, Yunanlıların gelmesi bizim hoşumuza gidiyor. Ama bu tedbirleri bırakmak anlamında gelmemeli. O yüzden gelen komşularımızı da uyarıyoruz” dedi.

Edirne belediye Başkanı Recep Gürkan, Kapıkule sınır kapısının açılmasıyla beraber Bulgaristan’dan turistlerin kente gelmeye başladığını söyledi. Başkan Gürkan, Diğer illerden de ziyaretçilerin alındığını özellikle tarihi çarşılar ve kapalı mekânlar da Edirne Valiliği ile Edirne Belediyesi tarafından kurulan ekiplerin sık sık denetimlerin yapıldığını ifade etti. Gürkan , “Zaman zaman Sayın Valimizle beraber yapıyoruz. Zaman zaman kendisi yapıyor, ben kendim yapıyorum. Bende bugün tarihi çarşılarımızı denetlemeye çıktım. Özellikle esnafımız çok fazla insanla temas ediyorlar, karşı karşıya geliyorlar. Maskelerini takıyorlar mı, takmıyorlar m. Takmayanlara maalesef üzülerek de olsa maske cezası uygulamak zorunda kalacak emniyet ekipleri. Ben esnaflarımıza onu söylüyorum hem de vatandaşlarımızı bir anlamda uyarmış oluyoruz. Hijyen maskesini takmak, solunum maskesini takmaktan daha kolay herkese onu söylüyorum. Birçok tanıdığımız, eşimiz, dostumuz biliyorsunuz Kovid-19 testleri pozitif çıkıyor. Allah kimseye göstermesin, bütün hastalara şifa diliyoruz ama tedbiri de elden bırakmamak gerekiyor” dedi.
“EDİRNE EN İYİ DURUMDAKİ İLLERDEN BİRİSİ”
Edirne’nin vaka sayısı olarak en iyi durumdaki illerden birisi olduğunu söyleyen Başkan Gürkan, “Bunu kararlılıkla sürdürmek istiyoruz. Sayın Valimiz ve belediyemizin ekipleri beraber çalışıyor. Tüm kapalı mekanları 1 buçuk saatte bir dezenfekte ediyoruz. Kapıkule’den giren herkese Valiliğimiz ücretsiz maske ve dezenfektan veriyor. Gümrükten girenlere maske ve dezenfektan verilme uygulaması Türkiye’de bir ilktir. Dolayısıyla biz azami tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz, almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“BİRBİRİMİZİ KORUMAK ZORUNDAYIZ”
Esnafların ve vatandaşların maske kuralına uyduğunu söyleyen Başkan Gürkan, “Gözlemim Ali Paşa’da aşağı yukarı şuana kadar 70-80 esnafımızı ziyaret ettim. İki tanesi maskesizdi. Biri yeni kahvaltı etmişti, diğeri de az önce çıkardığını söyledi. Genelde esnafımızda vatandaşımızda uyuyorlar. Bulgar misafirleri de uyarıyoruz. Birbirimizi korumak zorundayız. Birbirimizi koruduğumuz sürece bu virüs belasından daha çabuk ve daha kesin kurtulacağız” dedi.
“EDİRNE İSMİNİ AFİŞLERE TÜRKÇE YAZDIK”
Ticaretin devam etmesi, ekonominin yürümesi için her yerde Bulgarca afişler ile uyarıları asmaya devam ettiklerini söyleyen Başkan Gürkan, “O yüzden Bulgarların gelmesi, Yunanlıların gelmesi bizim hoşumuza gidiyor. Ama bu tedbirleri bırakmak anlamında gelmemeli. O yüzden gelen komşularımızı da uyarıyoruz. Çünkü bize gelen bilgiler Bulgaristan’daki günlük yaşamda çok fazla maske takma alışkanlığının olmadığı şeklinde. Ama biliyorsunuz İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla da Türkiye’de evler dışında açık ya da kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu var. Bunu usulünce onları kırmadan, rencide etmeden duyuruyoruz ve kendilerine destek oluyoruz. Tartışma konusu olmasın diye de Edirne ismini afişlere Türkçe yazdık” dedi. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 861 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum