‘Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir’

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne’de balık pazarından başlayarak esnafları ziyaret etti. Esnafların sıkıntılarını dinleyen Akşener, Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Benim gezdiğim bu yerlere ağalarda gelsin görsünler bizzat kendileri dinlesinler. Bir hayalim daha var. Esnaf diyoruz, müşteri velinimettir. Şimdi siyasetin velinimeti de seçmendir.

‘Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir’

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne’de balık pazarından başlayarak esnafları ziyaret etti. Esnafların sıkıntılarını dinleyen Akşener, Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Benim gezdiğim bu yerlere ağalarda gelsin görsünler bizzat kendileri dinlesinler. Bir hayalim daha var. Esnaf diyoruz, müşteri velinimettir. Şimdi siyasetin velinimeti de seçmendir.

‘Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir’
21 Şubat 2020 - 09:58
Reklam

Uzunca bir zamandır kutuplaşma üzerinden siyaset yapıldığı için seçmen velinimet olmaktan çıktı. Şimdi el birliği ile velinimet yapacağız inşallah derdimiz budur” dedi. Akşener Edirne ziyaretindeki esnaf ve halkın sorunlarını not aldırarak meclise taşıyacağını söyledi. 
Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Saraçlar caddesi Balıkpazarın’dan başlayarak esnafı gezen Akşener, esnafların elini sıkarak onların dertlerini şikayetlerini dinledi. Akşener’e İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ve parti üyeleri eşlik etti. Daha sonra Çilingirler caddesindeki esnafları ziyaret eden Akşener, esnaflardan Eczacı İbrahim Ay Akşener’e Edirne kırmızı fular hediye etti. Eczacı İbrahim Ay, “Edirne kırmızı fular ile Edirne’de Edirneli olarak dolaşacağını belirtti. Çilingirler caddesinde esnafları gezerken fotoğraf çekilmek isteyen vatandaşlar ile fotoğraf çekilen Akşener, sadece seçim zamanı değil normal şartlarda da esnafların elini sıkıp gözünün içerisine bakıp dertlerinin dinlenmesi dile getirilmesi gerektiğini söyledi.
Akşener, Esnafları ziyaret etmesinin ardından İl başkanlığı binasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
“ESNAF BU ÜLKENİN BEL KEMİĞİDİR”
Uzun zamandır somut siyasetin olduğu seçim dışında da esnafların vatandaşların gezilmesi gerektiğini söyleyin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “bu gezilerin bir amacı var. Biz uzunca bir zamandır sadece çok soyut daha sanal ve o buna şu hakareti etti. Bu buna şu hakareti etti. Üzerinden meclis çalışıyor. Liderler bunun üzerinden bir konuşma biçimi benimsedi. Ve fark ettik ki hiçbir gerçek gündem hiçbir gerçek problem konuşmaların içine girmiyor. Bunun üzerine partimiz olarak bir karar verdik. Ve ilçe ilçe, il il öncelikle esnaf ağırlıklı gezmek. Niye esnaf? Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Esnaf siyasetin yürümesi ile ilgili yani bu ülkeyi kim yönetiyorsa iktidarı oluşturan siyasi yapının da bel kemiğidir. Fark edilmez ama en büyük istihdamı esnaf yaratır. Küçücük dükkanlarda asgari 2 kişi çalışır. Dolayısıyla en büyük istihdamı da esnaf yapar. O nedenle önce esnaftan başladık. Genellikle siyasiler genel başkanlar bir şehre girer kapalı bir salon toplantısı yada bir miting yapar hadi bakalım eyvallah der. Şimdi seçim yok an itibari ile seçim var mı? Yok. Dolayısıyla zamanımız var. Propaganda yapmadan iktidarı kötülemeden sen nereye oy verdin sorusunu sormadan sadece insanımızı dinleyip ve bir aydır dikkat ettiyseniz, sadece gezdiğimiz il ve ilçelerin esnafının, kadınının, öğrencinin, emeklinin, işsizin bize söylediklerini konuşmaya yazıyoruz. Ve o konuşma ona göre yapılıyor. Her şehrin kendine ait sorununu konuşmanın öznesi oluyor. Dünden beri Edirne’deyiz 4’ncü ilimiz ilçeleri ile beraber gezdik. Bugün aynı zamanda Kırklareli’nin bir bölümünü gezeceğiz. Daha sonra gelecek hafta da Balıkesir’de olacağız. Her hafta mutlaka bir şehrimizin il ve ilçelerini gezeceğiz. Buradaki amacımız bizim siyasetçiyi gerçek gündeme gerçek probleme insanların derdine odaklamaya çalışmak. Bunu da yapacağıma inanıyorum. Ama bir hayalim daha var. Benim gezdiğim bu yerlere ağalarda gelsin görsünler bizzat kendileri dinlesinler. Bir hayalim daha var. Esnaf diyoruz. Müşteri velinimettir. Şimdi siyasetin velinimeti de seçmendir. Uzunca bir zamandır kutuplaşma üzerinden siyaset yapıldığı için seçmen velinimet olmaktan çıktı. Şimdi el birliği ile velinimet yapacağız inşallah derdimiz budur” dedi.  
AKŞENER, “ALIM GÜCÜ YOK”
İYİ Parti İl Başkanlığı binasında gazetecilerden gelen Edirne esnafı ağzında hem Edirne hem Türkiye ölçeği özetlemek gerekirse durum nedir? Sorurunu yanıtlayan Akşener, “4 ilde elektrik fiyatlarına yapılan zam öldürmüş, ikincisi doğalgaz olan yerlerde doğalgaz fiyatları öldürmüş, üçüncüsü maliyetlerin yükselmesi yani girdilerdeki fiyat artışı insanlarında alım gücünün düşmesi sonuçta satın almayı vazgeçirmiş kuruyemişçide, lokantada da çanta satanda da böyle hangi konuda iş yaparsa yapsın aynı dolayısıyla alım gücü yok. Satışlar düşmüş maliyet yükselmiş, karlık düşmüş kiralar aynı duruyor. Elektrik faturalarında geçen ay ile bu ay arasında 2 ile çarpılmış bir fark var. Ve esnaf çok zor durumda geçen sene 5 kişinin çalıştığı yerde ya ikiye ya üçe düşmüş yarın bunlar belki bir kişiye düşecek. Edirne’de kapanmış çok dükkan gördüm ben orada bir aile kapattı. Bir ailenin işi gitti. 2 kişi çalışıyorsa eğer onlarında oradan kazancı ortadan kalktı. Damat beyin tahmininden çok daha bir derin ekonomik kriz var. Gerçek kriz var. Gördüğüm o dur” şeklinde konuştu.
“EKONOMİK MODEL ORTAYA KONMASI LAZIM”
Trakya’da bir tarım bölgesi bununla ilgili eleştiri aldınız mı? Sorusuna yanıt veren Akşener, “Havsa’nın köyünden bir arkadaş ile karşılaştık. Ondan evvel süt inekçiliği yapan bir gençten bir hanımla lokantada karşılaştık. Ayrı ayrı sokakta karşılaştık. Yaşlısı genci hayvancılık yapan tarım ile uğraşanların şikayeti şu; hayvancılık için yem pahalı, mazot pahalı, baytar pahalı süt ucuz. Buna karşılık çiftçilik yapan için; elde kalıyor gene mazot, gübre, elektrik pahalı dolayısıyla ürettiğimizin fiyatları satın almaya yönelik elde kalıyor. Anaparadan yüzde 30-40-50 zarar eden çiftçiler söylediler. Bunun aynısının benzerini de biz Bursa’nın ilçelerinde de gördük. Çok ciddi bir üretim esaslı üretim istihdam odaklı tarımında da, sanayisinde de, esnafında da böyle bir ekonomik model ortaya konması lazım. Aranızda arkadaşlarımızla konuştuk. Sokakta söyleyenler oldu. Birde hukuk olarak çok büyük problem var. Adalete olan güven darmadağın olmuş durumda farklı farklı kararlar sebebiyle büyük olaylardan bahsetmiyorum. Küçük küçük olaylardan bahsediyorum. Bir hanım kulağıma eğildi; dayısı olan her şeyi yaptırıyor. Dedi. Mahkeme ile özel bir sorunu vardı. Tanıdığı olan bir hâkim ve savcı için vatandaşın buna inanması kadar korkunç bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.
“BİZİM BAKIŞ AÇIMIZ TÜRKİYE’NİN ÇIKARIDIR”
İdlib ile alakalı Cumhurbaşkanın mesajını verdiği kaçınılmaz an meselesi demesi üzerine İYİ Parti’nin duruşunun ne olacağı sorusuna yanıt veren Akşener, “meclise gelip gelmeyeceğini bilmiyorum. Mesela darbe tartışmalarını da çok tehlikeli bulmuştuk. Çünkü bizim yurtdışında askerimiz var. Yani o çocukların moralini bozmayı onları yöneten komutanların moralini bozmayı doğru bulmadığımız için bizim bakış açımız Türkiye’nin çıkarıdır. Sadece bizim resmi hiçbir bilgimiz yok. Basından sizler aracılığı ile öğrendiğimiz gibi ama temel bir ilkemiz vardır. Türkiye’nin çıkarı neyi öngörüyorsa onun yanında dururuz” dedi.
“SPORA HİÇBİR SİYASETÇİ BEN DAHİL KARIŞMAYIN”
Gazetecilerin sorularına istinaden Ergene nehri ile alakalı sorunları ve Trabzonspor ile ilgili İpsala’da yaptığı açıklamaların sorulması üzerine soruları cevaplayan Akşener, “öncelikle Trabzonspor ile başlayalım çünkü spor Türkiye’de önemli. Benim konuşmam artı yeniden okunup dinlendiği zaman aslında ne dediğim ortaya çıkar. Bir hangi takım olursa olsun. Oraya siyasetçilerin elini olumlu olumsuz ellememesi gerektiğini söyledim. Futbolu veya daha geniş anlamda sporu siyasetin müdahalesinden uzak tutmanın doğru olduğunu söyledim. Bu genel ilke herkes için geçerli. Trabzonspor ile ilgilide şimdi Trabzonlular heyecanlı, canlı ve kulüplerine kalpten bağlı insanlar onlar için söylediğimi tekrar okunur dinlenirse söylediğim şey şu; Trabzonspor’un gayretlerini, mücadelesini bir tartışma konusu siyaset yapılmasın. Yani yıllardır mücadele eden fırtına gibi bir takımdan bahsediyoruz. Dolayısıyla bu takımın kendi gayreti kendi mücadelesiyle kazandığı itibarın, kazandığı sonucun üzerine gölge düşürmeyin dedim. Dediğim budur. Dolayısıyla Trabzonspor’da Trabzonlularda benim bu dediğimi çok iyi anladı. Fakat ilginç bir şey oldu. Damat beyin trolleri devreye girdi. Konuyu sulandırmaya kalkıştılar ama benim söylediğim açıktır. Spora hiçbir siyasetçi ben dâhil karışmayın. Taraftarları birbirlerinin karşısına dikmeyin bari orada insanlar rahatlıyor. Sporun heyecanı içinde insanlar birazcık mutluluk buluyor. Bu mutluluğu ortadan kaldırmayın. Ve Trabzonspor’un haklı gayretli mücadelesinin üzerine de gölge düşürmeyin. Ben bütün takımlara başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
“ERGENE’DE YÜZMEYE DAVET EDİYORUM”
Ergene için çok şaşırdım. 2015 yılında buraya gelip balık tutulacak. Yüzülecek içinde bildiğiniz zehir akıyor. 4’ncü derece zehirli su orada tarım yapılıyor. İçerisinde her türlü siyanüre kadar zehir var. Yapılacak tek bir şey var. Sanayi ve tarımı dengelemek. Sanayi olacak istihdam yaratıyor. Üretim yapıyor. Ama o fabrikaların arıtmaları doğru dürüst çalıştırılacak. Dünyayı yeteri kadar insanlar kirletti. Ergene bizim Anadolu’nun, Trakya’nın bu bölgenin su kaynağı zamanında balıkların olduğu bir yer ve siz alışmış olabilirsiniz onu görmeye ben şok geçirdim. Şimdi burada yüzmeyi burada balık tutmayı 2015 yılında önerip yapacağız deyip kaybolanları burada yüzmeye davet ediyorum. Eskiden kavun, karpuz yetiştirilirdi. Şimdi çeltik yetişiyor. Çeltiğinde bu suyla sulanmasının önüne geçmek gibi köylülerin söylediği bir karar alınmış peki ergene çamur, zehir akmaya devam edecek. Zehirli bir damar olmaya devam edecek siz buradan seyredeceksiniz. Bunun çok sıkı takipçisi olacağız. Gerçekten şok geçirdim” dedi.
“EDİRNELİ AĞLIYOR”
 Gezi olayları ile ilgili açıklamalarda bulunan Akşener, “gezi bir toplumsal itirazdı. Doğrusuyla eğrisiyle yaşandı ve bitti. Şimdi bütün bunları ben sizin gündemlerinizi sizin gerçek problemlerinizi örtmek üzere ısıtıp ısıtıp ortaya hükümet tarafından konulan bir tavır olarak görüyorum. Şimdi yalnız bir vahim durum var. İkidir oluyor bu bir tahliye ediyor. Beraat veriyor. Yâda takipsizlik veriyor. Bir den bir şey oluyor. Sayın Cumhurbaşkanı sert bir şekilde konuşuyor hurra yeniden o insanlarda yeni baştan başka hâkim, savcılarda o kararı da yok hükmünde kabul ediyor. Şimdi hukuk kavramın özelliği rızadır. Sanıklar tutukluların isimlerinden bağımsız vicdan demektir. Eğer birine başka birine başka bir hukuk uygulanırsa sıradan insanlar için söylüyorum. Bu çok bilinen davalar üzerinden sıradan kimsesi olmayan insanlarında hukukta yaşadıklarını üst üste koyarsanız o ülkenin insanlarının bu ülkenin hâkimine, savcısına güveni kalmaz. İki konu beka meselesidir. Biri genç insanların ülkesine olan güveninin ortadan kalkması bir diğeri de hukuka olan inancın güvenin ortadan kalkmasıdır. Onun için adalet terazisi elinde tutan hanımın gözü bağlıdır. Tanıdığın veya düşmanın olduğunu görmemek amaçlı bunları doğru bulmuyoruz. Bu tür zikzaklı davranışları hukuk tektir adalet tektir. Suçlu olan cezasını alır. Suçsuz olan bu konuda beraat eder. Ama arka planında bu kadar beceriksiz olamazlar arka planında ekonomide ki krizin Edirneli ağlıyor. Emekli bir arkadaş 66 yaşındayım dedi. Yağmur altında 75 simit alıyormuş her gün 18 simit satmış kaçını satacak 1 buçuk lira 10 kuruş zor kalır. Emekli maaşına bir katkı olsun diye evinde oturması gereken yaşlılıkta bir insan yağmur altında soğukta simit satmaya çalışıyor. Bunları unutturmak için yapıldığına inanıyorum” dedi.
 
Gazetecilerin sorularını yanıtlamasının ardından İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir tarafından Akşener’e plaket takdim edildi. Daha sonra parti üyleri ile bir araya gelerek istişarelerde bulunuldu.
 

Bu haber 265 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum