‘Engellilerin yaşam hakları iyileştirilmeli’

Edirne Bedensel Engelliler Derneği (EBED) Başkanı Dilek Öner, 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası ve ya Engelliler Günü’nde değil her zaman anılmak ve sorunlarının dile getirilmesini istediklerini ifade etti.

‘Engellilerin yaşam hakları iyileştirilmeli’

Edirne Bedensel Engelliler Derneği (EBED) Başkanı Dilek Öner, 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası ve ya Engelliler Günü’nde değil her zaman anılmak ve sorunlarının dile getirilmesini istediklerini ifade etti.

‘Engellilerin yaşam hakları iyileştirilmeli’
11 Mayıs 2022 - 21:56

Öner, ağır engelli bireylere bakmakta olan vasilere eve gelen gelire göre maaş bağlandığını belirten Öner, “Eve gelen gelirin geçim şartlarına göre belli bir seviyede olsa dahi bakan kişiye bir bakım aylığı bağlanmalı. Engellilerin yaşam hakları iyileştirilmeli.” Dedi. EBED üyesi Mehmet Abdü ise şehir içi toplu taşıma araçlarının engellilere uygun olarak alındığını fakat uygulamada büyük problemler yaşadıklarına dikkat çekti.
Engellilere yönelik güzel çalışmaların olduğunu belirten Öner, engelli bireylerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Öner; “2008 öncesi işe girenler 15 yılda emekli oluyorlardı. Çalışma limitimiz 15 yıldı engellerimizden dolayı çalışamıyorduk. Ben ancak 18 yıl çalışabildim. Zor yürüyordum, işe gidip gelmem çok zordu. Yeşil pasaport hakkını alamadım 3/1’ine gelemedim benim gibi birçok insan var bu konuyla ilgili mağdur olan. Cumhurbaşkanımız Edirne’ye geldiği zaman bu konu ile ilgili bir dosya hazırlamıştım. Bir ara çalışmalar oldu fakat sonra durdu. Ağır engelli bireylere bakmakta olan vasilere eve gelen gelire göre maaş bağlanıyor. Bir kriter doğrultusunda eve gelen gelirin geçim şartlarına göre belli bir seviyede olsa dahi bakan kişiye bir bakım aylığı bağlanmalı. Yüzde 50, yüzde 95, yüzde 99 ve 100 ağır engelli kişilere raporlar veriliyor. Bizler ÖTV’den faydalanmak için ya da Vasisinin araçlardan faydalanabilmek için yüzde 90’ın üzerinde olması gerekiyor. Ağır engellilerle bakmakta olan kişiler için bir yere gitmek, park yeri bulmak oldukça sıkıntı” ifadelerini kullandı.
“BEDENSEL ENGELLİ HERKESE AKÜLÜ ARAÇ VERİLMELİ”
Akülü araçların bedensel engellilerin elleri ve ayakları olduğunu söyleyen Öner; “Devlet akülü araç vermek için çok ağır kriterler koyuyor. Kalp krizi geçirmek, bir kolun tutmaması gibi. Bedensel engeli olan ve yürüyemeyen herkese akülü araç verilmeli. Şu an devlet akülü aracın bir kısmını karşılıyor diğer kısmını ise engelli kişi sosyal hizmetlere başvuruyor ve oradan alıyor. Gelir seviyesi belli bir seviyedeyse devlet onu da ödemiyor kişi kendisi ödüyor. Bu yaşam hakkıdır. Özel kurumlarda yüzde 3 engelli, kamuda yüzde 4 çalıştırılıyor. Bütün engelliler istihdama katılmalı. Topluma katılmalı” şeklinde konuştu.
“EVDEN KORKARAK ÇIKIYORUM”
Yüzde 99 ağır bedensel engeli bulunduğunu belirten Edirne Bedensel Engelliler Derneği Üyesi Mehmet Abdü, hastaneye gitmek için saatlerde otobüs durağında beklediğini dile getirerek Edirne Belediyesi ve ETUS’a tepki gösterdi.
Hastaneye gitmek için durakta otobüs beklediğini dile getiren Abdü, yaşadığı sıkıntıyı şu sözlerle anlattı; “Hastaneye gitmem gerektiği halde, iki buçuk saat durakta bekledim. 3A, 3, 2A, 2B otobüsleri engelli rampası açılmıyor nedeniyle beni araca almadılar. En son yine rampa açılmıyor dendi. Üniversite öğrencileri arabamı kaldırdı ve beni otobüs içine yerleştirdi. Şoförlerden iyi olanlar var fakat kötü olanların sayısı çok fazla. Biz engellileri görünce ellerini silkiyorlar, ‘of aman’ diyenler bizi neredeyse ağlayacak duruma getiriyorlar. Ben 2 ayda bir hastaneye kontrole gitmek istediğimde evden korkarak çıkıyorum.  Belediye başkanımız Recep Gürkan’ın 2 yıl önce söylediği bir söz vardı “Engeliler evden tek çıkacak. Hiç kimsenin yardımı olmadan işlerini halledecek ve evine geri dönecek. Edirne’yi mavi bayraklı şehir yapacağım.” diye söz vermişti. Aradan geçen zamana bakılırsa bırakın mavi bayrağı bence siyah bayrağa dönmekteyiz.”  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 180 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum