‘Engellilere hassasiyet tüm yıla yayılmalı’

Yeniden Refah Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Ali Kaan Dağdelen, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası’nda gösterilen hassasiyetin tüm bir yıla yayılması gerektiğini söyledi.

‘Engellilere hassasiyet tüm yıla yayılmalı’

Yeniden Refah Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Ali Kaan Dağdelen, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası’nda gösterilen hassasiyetin tüm bir yıla yayılması gerektiğini söyledi.

‘Engellilere hassasiyet tüm yıla yayılmalı’
12 Mayıs 2022 - 23:58

 
Yeniden Refah Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Ali Kaan Dağdelen, her vatandaşın bir gün engelli adayı olabileceğini belirtti. Yeniden Refah Partisi basın sözcüsü Ersen Çağlar ise engellilerin ülkemizdeki yaşam haklarının daha da genişletilmesi gerektiğini söyledi. 
Merkez İlçe Başkanı Dağdelen, “İstenmeyen bir trafik kazası ani gelebilen bir sağlık problemi bir anda Allah muhafaza kendi yaşantımızı veya en yakınlarımızın yaşantısını maalesefdeğiştirebilir. Tüm engelli vatandaşlarımızın Allah takdir ederse sağlıklarına kavuşma dileği ile canı gönülden selamlıyor ve sabrı cemil diliyorum. Dünya engelliler haftasını Dua ile kutluyoruz. Bir haftaya değil bu hassasiyetin tüm yıla yayılması temennisi ile Engeliler haftasını kutluyorum” Diye konuştu.
Kendisinin de bir engelli olduğunu belirten Dağdelen, engelli sosyal haklarından yararlandığını ifade etti. Pandemi ile birlikte birçok sektörün etkilendiğini ifade eden Dağdelen, engelli araç limiti ve fiyatları, 2022 yılı itibariyle güncellendiğini ve engellilere tanınan hakların daha da artırılması gerektiğini belirtti.
Pandemiden önce araçlarda bir limit olmadığını ifade den Dağdelen, “Daha önceden bu limit yoktu. Bu limit yeni konuldu. Pandemiden önce bu limitle iyi ve ya kötü aşağı yukarı orta ayarlarda C segmenti bir araç alınabilmesine rağmen şu anki limitler ile hiçbir araç bulamamak ile beraber bir engellinin hayatını kolaylaştırıcı, teknolojik nimetlerden faydalanacağı şekilde bir araçta alamamaktadır. Bu şu anda engelli kardeşlerimizin yaşadığı en büyük sorundur. Bu sorunun acilen çözülmesini bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.
“ENGELİLERİN TEKNOLOJİDEN FAYDALANMASI GEREKİR”
Engellilerin teknolojik nimetlerden faydalanması gerektiğini dile getiren Dağdelen, “Elektrikli sandalye ve ya normal sandalye sığabilen bir araç bu limitler içerisinde yer almıyor. Bir engelli kişinin teknolojik nimetlerden faydalanması gerekirken, şu anda sadece bomboş paket araçlar kalmıştır. Elektrikli ayarlanır koltuklardan, far sensörlerine, yağmur sensörlerine koltuk ısıtıcılarından otomatik vites en önemli olan araçlardan ve direksiyon ısıtıcılarından yani hiçbir nimetten faydalanmayan bomboş paket araçlarla limittin içerisinde kalmıştır. Ayrıca bu araçlarda bulunamamaktadır. Biz devletimizden bu soruna çözüm getirmesini bekliyoruz.” Diye konuştu.
“YAŞAM HAKLARININ DAHA DA GENİŞLETİLMESİ GEREKİR”
Yeniden Refah Partisi basın sözcüsü Ersen Çağlar, engellilerin ülkemizdeki yaşam haklarının daha da genişletilmesi gerektiğini söyledi.  Çağlar, engellilere gösterilen hassasiyet sadece bir hafta ile sınırlı kalmaması gerektiğini bütün yıla yayılması gerektiğini ifade etti. Çağlar, “En yakınlarımızın yaşantısını maalesef değiştirebilir. Hatta doğarken engelimiz olduğu halde Dünyaya gözlerimizi açabiliriz. Tüm engelli vatandaşlarımızı canı gönülden selamlıyorum.” İfadelerine yer verdi.(Haber-Fotoğraf Alp Togan BOLU)
 

Bu haber 158 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum