Emlakçılar mağdur olduklarını belirtti

Trakya Umumi Emlak Müşavirleri Derneği 2.Başkanı Namık Babacan, Türkiye genelindeki emlakçıların yetki belgeleri yasasının onaylanmasından sonra yasadaki açıklık nedeniyle 1 milyondan fazla vatandaşın mağdur olduğunu söyledi.

Emlakçılar mağdur olduklarını belirtti

Trakya Umumi Emlak Müşavirleri Derneği 2.Başkanı Namık Babacan, Türkiye genelindeki emlakçıların yetki belgeleri yasasının onaylanmasından sonra yasadaki açıklık nedeniyle 1 milyondan fazla vatandaşın mağdur olduğunu söyledi.

Emlakçılar mağdur olduklarını belirtti
17 Kasım 2020 - 10:39
Reklam


 Trakya Umumi Emlak Müşavirleri Derneği 2.Başkanı Babacan, Vergi mükellefi vatandaşların yeni dükkân açarken Ticaret Sicil İl Müdürlüğü’nden de ticaret sicil numaranı alması gerektiği söylenmediği için yasa da boşluk oluştuğunu belirterek mağduriyet oluştuğunu ifade etti. Yasadaki boşluğun çözülmesi ve mağduriyetin giderilmesi için Cumhurbaşkanına seslenen Babacan, “Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Ticaret Bakanım, özellikle sizlere sesleniyorum Lütfen bunu çözün. Burada esnaflar çok mağdur durumdayız.” Dedi.

“YASADA BOŞLUK OLUŞTU”
Trakya Umumi Emlak Müşavirleri Derneği 2.Başkanı Namık Babacan, vergi mükellefi vatandaşların yeni dükkân açarken Ticaret Sicil İl Müdürlüğü’nden de ticaret sicil numaranı al denmediği için kayıtları yapıldığını Emlakçılar yasası geçtiğinden belgesini alamayanların yok sayılarak mağdur olduklarını söyledi. Babacan, “31 Ağustos-1 Eylül itibariyle bu Emlakçılık yetki belgeleri direk olarak vergi mükellefi olan kişiler bu zamana kadar alabiliyordu. Şurada bir mağduriyet oluştu, bunu biz Ticaret Bakanlığı’na da, Ticaret Sicil İl Müdürlüğü’ne de söyledik, Emlakçılar Federasyonu’na, odamıza bu mağduriyetimizi söyledik. Şimdi Türkiye genelinde 1 milyondan fazla vatandaşımız mağdur durumda. Bu yasa geçti ama yasada şöyle diyor ‘Sen vergi mükellefisin, bu belgeyi alabilmen için oda kaydın da olması lazım’ diyor. Peki oda kaydı olmayan arkadaş ne yapacak? Sen git seviye 5 belgesi al, buna ondan sonra devam et diyor. Tamam, o arkadaş bunu alacak ama bu arada da bu arkadaş bu belgeyi alamadı. Şöyle bir şey oluştu, vergi mükellefi vatandaşı yeni dükkân açtı fakat o kaydı yaparken Ticaret Sicil İl Müdürlüğü’nden de bir tane ticaret sicil numaranı al demedi bunu kayıt etti. Devlette burada bir boşluk oluştu. Kimse de sen git Ticaret Sicil İl Müdürlüğü’nden numaranı al demedi. Demeyince yasada bir boşluk oluştu. Boşluk oluşunca vatandaş bu Emlakçılar yasası geçtiğinden dolayı bu sefer bunu ben seni yok sayıyorum diyor. Bu belgeyi vermem diyor. Neden vermiyorsun dediğin, senin sicil numaran yok diyor. İyi de sicil numarası olmadığı zaman bu vatandaş 5, 10, 20 yıldan beri bu adam vergi verdi. Burada bir sıkıntı var.
Bu sefer bunu duyan arkadaşlar gitti seviye 5 belgesi aldı. O vatandaş 10 metrekare bir alan içinde emlakçılık yaparken, şimdi git 20 metrekare bir yer tut diyor. 20 metrekare bir yeri aynı yerde tuttuğu zaman bugün 500 liraya oturduğu yeri 5 bin liraya tutmak zorunda kalıyor. Böyle bir külfet getiriyor bu iş. Bu kriterlere de uyamadığı için bu sefer ya dükkanı kapatmak zorunda kalıyor, yada o bölgeden daha değişik bir kötü bölgeye gitmek zorunda kalıyor. Burada büyük bir sıkıntı var. Devletimiz, özellikle Cumhurbaşkanımıza Edirne’den sesleniyorum, rica ediyorum buna el atsın. Burada bir mağduriyet var. Edirneliler olarak Türkiye’nin son noktası olan bir yerdeyiz. Biz bu mağduriyeti üyelerimizle yaşıyoruz. Lütfen bunu kısa zamanda çözelim. El birliğiyle bu ayakçı emlakçıları da keselim. Bu belgelerimiz olduğu zaman bizi de denetlesinler, gelsinler görsünler. Bizim devletimize çok büyük bir gelir elde edilecek. Çünkü kayıt altına giriyoruz. Burada tüm Türkiye genelinde ki emlakçılar kayıt altına giriyor. Bu eksikliğimizi tamamlasınlar. ” Dedi.
“ESNAFLAR ÇOK MAĞDUR DURUMDAYIZ”
31 Temmuz ! Eylül aralığında yetki belgesi verildiğini söyleyen Trakya Umumi Emlak Müşavirleri Derneği 2.Başkanı Namık Babacan,  yetki belgesini tanımak istemediklerini söyledi. Babacan, “Öyle bir keşmekeş içerisinde kaldık, biz ne yapacağımızı şaşırdık. Mağdur durumdayız. Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Ticaret Bakanım, özellikle sizlere sesleniyorum Edirne’den. Lütfen bunu çözün. Burada esnaflar çok mağdur durumdayız. Her gün arkadaşlar bize telefon ediyor, bu yasa niye geçmedi, niye böyle oldu diyerek. Ben Trakya Umumi Emlak Müşavirleri Derneği 2. Başkanı Namık Babacan olarak özellikle ben bunu rica ediyorum. Telefonları açmak istemiyoruz artık. Çünkü insanlarda mağduriyet var. Bu mağduriyeti giderin, ne olursunuz. Rica ediyorum, yalvarıyorum size. Bunu çözelim. Bunu hiçbir arkadaş çıkıp bu şekilde söylemiyor. Ben özellikle sağ olsun gazeteci arkadaşlarla görüşerek bunun çözülmesini istiyorum. Herkes burda yılanı elleme bin yaşasın dercesine hareket ediyor. Ama o yılan bu gün arkadaşları ısırıyor, yarın başka birini ısıracak. Bunu çözelim. Sadece bunu istiyorum.” İfadelerini kullandı. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 1038 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum