Emekli-Sen 2’inci yılını kutladı

DİSK/ EMEKLİ -SEN Edirne Şubesi tarafından 25 Şubat itibariyle resmi kuruluşunun 2’inci yıl dönümü nedeniyle Atatürk anıtında tören gerçekleştirildi.

Emekli-Sen 2’inci yılını kutladı

DİSK/ EMEKLİ -SEN Edirne Şubesi tarafından 25 Şubat itibariyle resmi kuruluşunun 2’inci yıl dönümü nedeniyle Atatürk anıtında tören gerçekleştirildi.

Emekli-Sen 2’inci yılını kutladı
26 Şubat 2021 - 09:38

Emekliler Sendikası Edirne Şubesi yıl dönümünde Atatürk anıtında çelenk sunumu yaptı. Törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Kuruluş yıl dönümüne ilişkin konuşma yapan DİSK’e bağlı Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, 25 Şubat 2021 itibariyle DİSK Emekliler Sendikasının resmi olarak kuruluşunun ikinci yılını kutladığını belirtti.
                 Dayıoğlu,”Resmi olarak diyoruz çünkü 1995 yılından itibaren verdiğimiz mücadelenin önemli bir kısmı emeklilerin sendikal hakları olduğuna ve sendikal özgürlüklerinin tanınması gerektiğine dair ilgili makamlarla mücadele halinde geçti ve geçiyor. Sendikal haklar ülkelerin ve devletlerin keyfiyetine ve işçilerine bir lütuf gibi gösterilmesine engel olunmak amacıyla uluslararası anlaşmalar tarafından güvence altına alınmış ve Türkiye’de bu anlaşmaları imzalayarak taraf olmuştur. Ancak, söz konusu olan 13 milyon emeklinin örgütlenmesi olduğunda sayısız kez bu hakkımız yok sayılmış ve sendikamız kapatılmıştır. Biz ise bu hukuksuz muameleye rağmen her defasında daha güçlü ve daha örgütlü bir şekilde yeniden kurulduk. Emekli-Sen’in defalarca artık rahatlıkla baskı ve yıldırma politikası olarak tanımlayabileceğimiz kapatılma serüveni bizlere sendikal hakların ülkemizde pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve iktidarların iki dudağının arasına baktığını kanıtlamaktan başka bir şey göstermiyor. Ülkemizde işçi sınıfının örgütlenmesi ve emeklilerin de bu hak mücadelesinde yer almasında hem iktidarlar hem de kurulu düzen sahipleri büyük çekince duyuyor. Duymaya devam etsinler; çünkü, biz ikinci yılımızı bir önceki yıldan daha büyük, daha güçlü ve daha inatçı bir şekilde kutluyoruz.” Dedi.
                YILMADIK, YILMIYORUZ VE YILMAYACAĞIZ!
                Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Dayıoğlu, Emekli-Sen olarak emeklilerin ücret ve hakça yaşam taleplerinin haklı olduğunu bilmenin her zaman daha güçlü ve daha kararlı olduklarını belirtti.  
                Dayıoğlu, “Ancak; özellikle son bir yılda yaşadıklarımız emeklilerin mücadelesinin ne kadar gerekli ve ne kadar isabetli olduğunun bir göstergesi olarak görülebilir.” Dedi.
                  (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 
 
 
 

Bu haber 327 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum