Edirneli siyah havucu sevdi

Edirne’de pazartesi günleri kurulan pazarda satışa sunulan şalgamın ham maddesi olan siyah havuç vatandaşların dikkatini çekiyor. Pazarcı Cemal Zülüf, “Edirneliler pek bilmiyordu ama 2 yıldır satışı yapılmaya başlandı, şu anda ilgi büyük” dedi.   

Edirneli siyah havucu sevdi

Edirne’de pazartesi günleri kurulan pazarda satışa sunulan şalgamın ham maddesi olan siyah havuç vatandaşların dikkatini çekiyor. Pazarcı Cemal Zülüf, “Edirneliler pek bilmiyordu ama 2 yıldır satışı yapılmaya başlandı, şu anda ilgi büyük” dedi.   

Edirneli siyah havucu sevdi
11 Şubat 2020 - 09:50
Reklam

Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
Pazar esnaflarından 35 yıldır pazarcılık yapan Cemal Zülf, “vücut sağlığına, vücudun kan noksanlığına, Allah göstermesin kanserin baş düşmanı olarak ilaç bu. Göz sağlığına, vücut halsizliğine çok iyi geldiğini söyledi.  
Pazartesi günleri kurulan pazarda sebze ürünleri tezgahında bulunan siyah havuç Trakya bölgesinde daha önce yaygın olmadığını dile getiren Zülf, “Daha önce Trakya kesimi bilmiyordu. Bu Adana, Mersin tarafından geliyor. Vatandaşlarımız 2 senedir alıştı. Daha önce bilmiyorlardı, dışarıdan gelen memur kesimi bunu daha iyi bildiği için, Edirne’de de uyguladığında diğer vatandaşlarımızda öğrendi” dedi.
KIŞ ÜRÜNÜ
Antioksidan ve antosiyanin özellikler taşıdığı ortaya konan mor havuç, özellikle kış aylarında taze olarak tüketilebilir.
GÖZ SAĞLIĞI
Bazı hastalıklara karşı tüketimi önerilen mor havuçların faydaları da oldukça fazladır. Göz sağlığı için özellikle tüketilmesi önerilen mor havuçlar, A vitamini, selenyum minerali bakımından oldukça zengindir.
Mor havuç, salatalarda da kendisine yer bulabilir.
GÜNDE EN FAZLA 2 ADET
Günde en fazla 2 adet tüketilmesi önerilen mor havuçların faydaları şöyle sıralanabilir:
MOR HAVUÇLARIN FAYDALARI
Mide ve ülser hastalığına karşı iyi gelir, Az yemek yiyenler için iştah açma özelliği taşır, İnsan cildinde oluşan kırışıklıkları giderir, Bağışıklık sistemini güçlendirir, Kötü kolesterole karşı fayda sağlar, Cildin parlak görünmesini sağlar, Damar sertliğine iyi gelir, Kan dolaşımını hızlandırır, İdrar söktürücü özelliği taşır, Romatizmaya bağlı gelişen hastalıkları önler, Kabızlık ve ishale karşı iyi gelir.
Pazar esnaflarından 35 yıldır pazarcılık yapan Cemal Zülf  siyah havuç ile alakalı çoğu vatandaşın alıştığını artık şalgam suyu olarak kullanabiliyorlar hazır şalgamda katkı maddesi var, bu kendi yaptığında katkı maddesi yok” dedi. Zülf, “vücut sağlığına, vücudun kan noksanlığına, Allah göstermesin kanserin baş düşmanı olarak ilaç bu. Göz sağlığına, vücut halsizliğine çok iyi gelir. Doğal ilaç bu. Normal havuç gibi soy, rendele sarımsaklı yoğurtlu, zeytinyağı, limon yapabilirsiniz. Salata, garnitür olarak da kullanabilirsininiz. Suyunu çıkarıp posasını içebilirsiniz. Bu kırmızı havucu şalgam suyu olarak da kullanabilirsiniz genelde restoranlar ama vatandaşımızda yapabilir. Çoğu vatandaşımız alıştı artık şalgam suyu olarak kullanabiliyorlar. Öbür tarafta hazır şalgamda katkı maddesi var, bu kendi yaptığında katkı maddesi yok. 2-3 senede bizim Edirneli vatandaşımızda alıştı. Daha önce Trakya kesimi bilmiyordu. Bu Adana, Mersin tarafından geliyor. Vatandaşlarımız 2 senedir alıştı. Daha önce bilmiyorlardı, dışarıdan gelen memur kesimi bunu daha iyi bildiği için, Edirne’de de uyguladığında diğer vatandaşlarımızda öğrendi. Artık yavaş yavaş alıştırlar. Siyah havucun fiyatı 5 lira olarak satılıyor” dedi.
Pazartesi günleri kurulan Pazar da Marul 4 lira, roka 2 buçuk lira, dereotu 3 lira, soğan 3 lira, normal havuç 3 lira, turp 3 lira, maydanoz 2 lira, ıspanak 4 lira, salatalık 7 lira, domates 5 lira’dan tezgahlarda yerini aldı.
 

Bu haber 417 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum