‘Edirneli olarak geleceğim’   

Valiler Kararnamesiyle Batman Valiliğine atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp, ilk valilik deneyimini Edirne’de yaşadığını söyledi. Edirne’nin kendi için özel bir yere sahip olduğunu dile getiren Canalp, Edirne’nin fahri Hemşerisi olduğunu hatırlattı.

‘Edirneli olarak geleceğim’   

Valiler Kararnamesiyle Batman Valiliğine atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp, ilk valilik deneyimini Edirne’de yaşadığını söyledi. Edirne’nin kendi için özel bir yere sahip olduğunu dile getiren Canalp, Edirne’nin fahri Hemşerisi olduğunu hatırlattı.

‘Edirneli olarak geleceğim’   
12 Mayıs 2022 - 21:56

Canalp; “Edirne ile dostlarımla arkadaşlarımla bağımı irtibatımı asla koparmayacağım. Ben aynı zamanda Edirne’nin Fahri Hemşerisiyim. Aynı zamanda bir Edirneliyim. Edirneli olarak geleceğim Edirne’ye” dedi. Canalp ayrıca Batman Valiliğinin yanında Batman Belediye Başkan Vekilliği görevini de üstleneceğini ifade etti.      
Trafik Haftası kapsamında Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı iş birliğiyle Edirne Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nda fidan dikme etkinliği yapıldı.   
“NEFES ALABİLMEK İÇİN AĞAÇ DİKMEMİZ GEREKİYOR”
Batman Valiliğine atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp, etkinliğe katılarak çocuklarla fidan dikti. Fidan dikimi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Canalp, Edirne’de 3 yılda 3 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını belirtti. Canalp; “Çocuklara neden ağaç dikmeliyiz sorusuna çok güzel cevaplar aldık. Dediler ki nefes alabilmek için. Gerçekten de bir çocuğun bakış açısıyla dünyayı, çevreyi, çevresel değerleri ne şekilde algılamamız gerektiğinin çok kısa bir özetiydi. Nefes alabilmek için ağaç dikmemiz gerekiyor. Aynı zamanda nefes alabilmek için de var olan bitki örtüsünü de ağaçları da korumamız gerekiyor. Edirne’de her sene ortalama geçen üç yıl içinde 3 milyon fidan diktik. 3 milyon fidan toprakla buluştu. Düşünün ki her yıl her Edirnelinin 5 tane 10 tane fidanının olduğunu ve her bir Edirneli için bu kadar fidan dikilmiş olduğunu düşünün. Biz orman varlığımızı da ağaç varlığımızı da sürekli arttıran bir iliz ve ülkeyiz aynı zamanda. Bu da bizim açımızdan memnuniyet verici. Bugün bunu insanlarımızın çocukluk yaşlarından itibaren kazanmış oldukları doğa sevgisi ve ağaç sevgisiyle sağlıyoruz. Memleketimizde herkes eline bir fidan alıp toprakla buluşturduğu zaman aslında bir bilince de erişmiş oluyor. Buradaki evlatlarımız da toprağı bir fidanla buluşturmanın kendi içlerinde yaratmış olduğu duyguyla ileriki dönemde kendileri bir defa doğayı, ağaçları sevecekler ve kendileri de bir ağaca sahip olmanın aynı zamanda bilincine erişmiş olacaklar. Bizim milletimiz bu şekilde çocukluğundan itibaren bu şekilde bilinçlenmiş olduğundan dolayı dünyada pek çok ülkede şu anda orman varlığı ağaç varlığı daralıyor. Ama Türkiye öyle değil. Tam tersine az sayıda ülkenin başardığını başarıyor ve orman varlığını da günden güne arttıran bir ülke olabiliyor” şeklinde konuştu.
“EDİRNE’NİN FAHRİ HEMŞERİSİYİM. AYNI ZAMANDA BİR EDİRNELİYİM”
Canalp, bir gazetecinin valilik kararnamesi ile ilgili sorusu üzerine 3,5 yıllık Edirne Valiliği görevinin sona erdiğini ifade etti. “Bundan sonra Batman Valisi olarak atandım.  Batman’da hem valilik görevim hem de Belediye Başkan Vekilliği görevim de bekliyor. Edirne benim için ilkti. Vali olarak ilk heyecanlarımı Edirne’de yaşadım. Sizlerle şunu paylaşmak isterim. İlk görev yerim Kaymakam olarak Koyunhisar’dı sonrasında Göleva. . Aradan 20 yıl geçti, ben bu 20 yıllık dönem boyunca yıllık izinlerimde Koyunhisar ve Göleva’ya ilk Kaymakamlık yapmış olduğum ilçelere hep gittim. Oralardan dostlarımla arkadaşlarımla birbirimizle irtibatımızı hiç koparmadık. Şundan emin olabilirsiniz; Edirne de ilk vali olarak görev yaptığım ilimdir. Edirne ile dostlarımla arkadaşlarımla bağımı irtibatımı asla koparmayacağım. Ben aynı zamanda Edirne’nin Fahri Hemşerisiyim. Aynı zamanda bir Edirneliyim. Edirneli olarak geleceğim Edirne’ye” ifadelerini kullandı.  Etkinliğe İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Jandarma Komutanı Abdülkadir Seri, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, öğretmen ve öğrenciler katılım sağladı.
CANALP’TEN VEDA ZİYARETLERİ
Önümüzdeki günlerde Batman Valisi olarak görevine başlayacak Canalp, veda ziyaretlerine de başladı. Valilikten yapılan açıklamaya göre; Vali Canalp, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak'ı ziyaret ederken, Çakmak, Vali Canalp'e yeni görevinde başarılar diledi.
Ziyarette Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal ve Adalet Komisyonu Başkanı Necati Görgülü de yer aldı. (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 
 

Bu haber 226 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum