‘Edirne’nin dünya başkentleriyle yarışması lazım’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Edirne’ye gelerek Tayakadın Şehit Cem Havale İlk ve Ortaokulu’nu ziyaretinin ardından Kırkpınar Spor Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

‘Edirne’nin dünya başkentleriyle yarışması lazım’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Edirne’ye gelerek Tayakadın Şehit Cem Havale İlk ve Ortaokulu’nu ziyaretinin ardından Kırkpınar Spor Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

‘Edirne’nin dünya başkentleriyle yarışması lazım’
26 Şubat 2021 - 09:48

Edirne’nin eğitim altyapısının güçlü olduğunu belirten Bakan Şelçuk,  “Sadece çevre illerle değil, bu kadar altyapısı güçlü bir şehrin artık dünya başkentleriyle yarışması lazım. Rekabetin küresel olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu rekabette bizim çocuklarımızın da bayrağımızın gölgesi altında dimdik birikimleri ve donanımları ile ayakta durmaları bizim ana gayelerimizden ve hedeflerimizden bir tanesidir.” Dedi
                .  

                Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Edirne programı kapsamında Tayakadın Şehit Cem Havale İlk Ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek okulu gezip okul bahçesinde çocuklar ile birlikte sosyal mesafeli oyun oynadı.
ziyaretler esnasında Edirne Spor Başkanı Savaş Üner ve Edirnespor Sınır Beyi Taraftar Derneği Başkanı Kıvanç Arda Bakan Selçuk’a 22 numaralı Ziya Selçuk yazılı Edirnespor forması ve atkı hediye etti.
                Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Edirne Valiliği tarafından başlatılan Tasarım Beceri Atölyeleri ve okulların açılışını yapmak üzere Kırkpınar Spor Lisesinde konferans yöntemi ile toplu açılış töreni gerçekleştirildi.
Kırkpınar Spor Lisesi’nde yapımı tamamlanan eğitim tesislerinin açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk;  Edirne’de 6 okulun ve 156 tasarım ve beceri atölyesinin hizmete açıldığını belirterek, Emin olun ki bu beni çok mutlu ediyor çünkü eğitim dediğimiz şey kağıt kalem ile ezberlenen şeyler değildir.” Dedi. 
                Bakan Selçuk, “Ezberlenen içeriklerin çok ötesinde atölyedir, tecrübedir, deneyimdir yaşantıdır. İşte bu 156 atölyemizin özellikle becerileri geliştirmeye yönelik olanları çocukların hayatını zenginleştireceğini biliyorum. İlkokuldan liseye kadar edindikleri bilgiler ile kişiliklerini geliştirecekler. Edirne’nin tasarım ve beceri atölyesi açma konusundaki bu yüksek seviyeli başarısını da yürekten tedbir ediyorum. Burada açtığımız ilkokullar, spor lisesi, atölyeler öğretmenlerimiz ve çocuklarımızın yüzünün daha çok gülümsemesi içindir. Böyle tarihi birikimi yüksek kültürel birikimi yüksek olan bir şehirde eğitimin kalitesinin yüksek olması elbette bizim beklentimiz dahilinde. Ancak Edirne’nin çevre illerle yarışmak değil, bu kadar altyapısı güçlü bir şehrin artık dünya başkentleriyle yarışması lazım. Rekabetin küresel olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu rekabette bizim çocuklarımızın da bayrağımızın gölgesi altında dimdik birikimleri ve donanımları ile ayakta durmaları bizim ana gayelerimizden ve hedeflerimizden bir tanesidir.” Dedi.
                “OKUL BİR HAYAT SAHNESİDİR”
                Milli eğitim Bakanı Selçuk, Kırkpınar Spor Lisesi açılışında Kırkpınar güreşlerinden de önemine değinerek,  “Kırkpınar Spor Lisesi’ni açılmasının da çok özel bir önemi olduğunu güreşin Edirne’de çok önemli bir yeri olduğunu belirtti.
                Bakan Selçuk, “Güreşin oluşturduğu atmosfer çok çok önemli ve bir spor lisesi açıyor olmak ayrı bir değer taşıyor. Burada yaptığımız tüm bu faaliyetler ülkemizin eğitim geleceğini çok daha parlak olacağı konusunda somut işaretler bizi memnun ve mutlu ediyor. Çocuklarımızı yönlendirmek anlamında daha çok imkanımız var. Bu da bizim geleceğe daha umutla bakmamıza yardımcı oluyor. 2019 yılından bu yana özellikle imkanı biraz daha dar olan okullara yönelik yaptığımız bu çalışmalar yeni okulların açılması sevindirici bir haber. Okulların elbette biraz önce valimizde ifade etti. Okulları sadece fiziksel binalar olarak ya da derslerin işlenip hemen sınıftan dışarı çıkıldığı bir ortam olarak elbette görmüyoruz. Okul bir hayat sahnesidir. Okul bir yaşam alanıdır. Okulun çocukların şahsiyetinin gelişmesinde, sosyalleşmesindeki etkisi asla gör ardı edilemez. Bu çerçevede de sağlık açısından herhangi bir riske girmeksizin sadece bilimin verileri ile hareket ederek yola çıkarak okulları sıralı şekilde açmak noktasında kararlarımız devam ediyor. Bunu elbette sizler ile öğretmenler yapıyoruz.” Dedi.
                “ONLİNE EĞİTİM YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN ÇOK DAHA MEŞAKKATLİDİR”
                Milli eğitim Bakanı Selçuk, Online eğitim yüz yüze eğitimden çok daha meşakkatli olduğunu belirterek bir millet ödevi olan eğitimde iş birliğinin beraber hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu vurguladı.
                Bakan Selçuk, “Dünyanın ve ülkemizin zor zamanında salgın döneminde hiç kimseyi çaresiz bırakmadan hiç kimseyi ne yapacağız sorusuyla karşı karşıya bırakmadan ellerinden gelen desteği fazlasıyla gösterdiler. Online eğitim yüz yüze eğitimden çok daha meşakkatlidir. Çok daha zordur ve bu zorluğu gönülden destek vererek yukarıya taşıyan tüm arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyorum. Ve bir millet ödevi olan eğitimde iş birliğimizin beraber hareket etmemizin ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar vurgulamakta fayda var.” Dedi.
                “ÇOCUKLARIMIZ BU OKULLARDA GELECEĞE DAHA UMUTLU BAKACAK”
                Milli eğitim Bakanı Selçuk, Hayırseverlerin yaptırdığı okullar Türkiye’ye ayrı bir enerji verdiğini belirterek Millet olarak beraber hareket etmenin zevkini tattırdığını söyledi.
                Bakan Selçuk, “Bu yüzden hayırseverlere husus en teşekkür ederim. İnşallah çocuklarımız bu okullarda geleceğe daha umutlu bakacak. Eğitimin bir insan hayatında dönüştürmede ne kadar önemli olduğu şuuru ile hareket edeceğiz. Bu çalışmalarımız hiç durmadan devam edecek.” şeklinde konuştu.
                “EN BÜYÜK ETKİYİ OKULLARIMIZDA GÖRDÜK”
                Eğitim kurumlarını hizmete açma töreni kapsamında Kırkpınar Spor Lisesinde düzenlenen törende konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Pandemi nedeniyle bütün dünya ve ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, Koronavirüs salgınının hayatımızda pek çok şeyi değiştirdiğini söyledi.
                Vali Canalp, “Viral pandemi gelmiş olduğu aşama itibari ile pek çok şeyi değiştirdi. Gündelik hayatımızda olsun. Ekonomik hayatımızda, sosyal hayatımızda pek çok şey artık bir yıl önceki gibi değil. Bu değişimin içerisinde en büyük etkiyi okullarımızda gördük. Biz okullarımızda yüz yüze eğitim yapmış olduğumuz zamanlarla şuan da içinde bulunmuş olduğumuz zamanları ve bir yıl öncesi, bir yıl sonrası olarak yan yana getirdiğimiz zaman çok net ortaya çıkan bir tablo vardır. Bu tablonun bize söylediği şey şudur okullar sadece eğitimin alındığı ve eğitimin verildiği, eğitim alanlarla, eğitim veren insanların bir araya geldiği fiziksel mekânlar değildir. Okullar aynı zamanda psikoloji, sosyal psikolojidir. Okullar aynı zamanda başlı başına bir sosyolojidir. Çünkü okulların işlemiş olduğu temel fonksiyonun eğitimin çok çok daha ötesinde kişileri, bireyleri, evlatlarımızı sosyalleştiren birer yuva olduğunu birer yaşam alanı olduğunu ve birer ekosistem olduğunu bu süreçle birlikte çok net anlamış oluyoruz.” Dedi.
                “EDİRNE EĞİTİMDE TÜRKİYE’DE GÜZEL NOKTALARDA”
                Edirne Valisi Canalp, Eğitimin kalitesinin çok kıymetli ve değerli olduğunu belirterek “Eğitim kurumlarının, eğitim tesislerinin bir altyapısının, niteliğinin ve varoluşunun çok iyi olması aynı zamanda donanımlarında çok iyi olmasıdır” dedi.
                Vali Canalp, “Bu açıdan biz Edirne’mizi şanslı ve bahtiyar görüyoruz. Çünkü derslik başına düşen öğrenci sayımız, derslik sayımız, öğrenci başına düşen öğretmen sayılarımızı karşılaştırdığımız zaman Türkiye’de çok çok güzel noktalara geldiğimizi devletimizin hükümetimizin sağlamış olduğu imkânlarla çok rahatlık ve memnuniyetle söyleyebilirim.  Elbette ki bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu çalışmalarıyla beraber bizde Edirne’mizde kendimize ait 2023 eğitim vizyon çalışmamızı yaptık. Ve şunu memnuniyetle söyleyebilirim ki 2023 Eğitim vizyon çalışmasını yapan ilk il müdürlüğümüz bizim il milli eğitim müdürlüğümüz olmuştur. İl milli eğitim müdürlüğümüzden sonra da diğer bütün il müdürlüklerimizde kendileri 2023 vizyon çalışmalarını yapmış ve tamamlamışlardır. Bu noktada eğitim öncü olması da rol model olması da bizim Edirne olarak gururlarımızdan bir tanesidir. İl milli eğitim müdürlüğümüzü de bu çabasından ve gayretinden dolayı sizlerin huzurunda şükranlarımı, teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” Dedi.
                “TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRECEK UNSURLAR”
                 Edirne Valisi Canalp, Eğitimde kaliteyi arttırma unsurlarından bir tanesi de donanımın çok iyi olması olduğunu belirtti.       
                Vali Canalp, “Bu çerçeve içerisinde bugün siz elleriniz ile Edirne’mizdeki okullar ile birlikte aynı zamanda 156 tasarım beceri atölyemizi de bir az sonra hizmete açmış olduk. Bizim açımızdan bu 156 tasarım ve beceri atölyesinin ehemmiyeti vardır. Çünkü biz bu tasarım ve beceri atölyelerimizi Milli Eğitim Bakanlığı’nın teknik desteği ile aynı zamanda Edirne’mizin yerel imkanlarını kullanmak suretiyle finansmanını da Edirne’den yapmanın gururunu yaşıyoruz. Gerçekten de Türkiye’de eşine az rastlanır bir seferberlik ruhuyla ve anlayışıyla ile 156 okulumuza tasarım ve beceri atölyesi açtık. Bunların içerisinde 32 tanesi robotik kodlama atölyesi olarak, 36 tanesi fen teknoloji ve mühendislik atölyeleri idi, 65 tanesi aynı zamanda akıl zeka atölyeleri idi. Her okulun ihtiyacına göre bu atölyeleri açtık. Bu atölyeleri açarken biliyorduk ki bunlar geleceği şekillendiren unsurlar sizin 2023 Eğitim Vizyonu’nda da aynı şekilde tasarım ve beceri atölyelerine vurgu yaptığınızı gördük. Bu ihtiyacı hissettiğimiz için yerine getirdik. Bu çalışmayı gerçekleştirirken bir şeye çok dikkat ettik. Tasarım Beceri atölyeleri okul seçilirken 1’inci olarak en az gelire sahip olan dezavantajlı dediğimiz mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın bulunduğu okullar önceliğimizdi. Bir de aynı zamanda köylerimizde bulunan okulları öncelikli olarak gördük. Bizler inanıyor ve biliyoruz ki geleceğimizi şekillendirecek olan nesiller bu okullarda ve atölyelerde geniş bir vizyon ile geleceği kucaklayacak insanlar oradan çıkacak.” Şeklinde konuştu.
Edirne’de bir dizi ziyaret ve açılış için Edirne’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 517 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum