‘Edirne, motocross’ta da Türkiye’nin merkezi olacak’

Edirne şehri su sporları, motor sporları ve hava sporlarında Türkiye’nin merkezi olma konusunda önemli projelere imza atıyor. Motocross pistinin tanıtım lansmanında konuşan Vali Ekrem Canalp,  Edirne’yi motor sporlarının merkezi yapacaklarını belirtti. Canalp, “Edirne’ye yakışır olan şey, sadece Edirne’ye hitap edecek bir motor sporları merkezi değildir, Edirne’ye yakışacak olan uluslararası standartlara uygun ve uluslararası yarışmaların yapılacağı bir motor sporları merkezi yapmaktır.” dedi.

‘Edirne, motocross’ta da Türkiye’nin merkezi olacak’

Edirne şehri su sporları, motor sporları ve hava sporlarında Türkiye’nin merkezi olma konusunda önemli projelere imza atıyor. Motocross pistinin tanıtım lansmanında konuşan Vali Ekrem Canalp,  Edirne’yi motor sporlarının merkezi yapacaklarını belirtti. Canalp, “Edirne’ye yakışır olan şey, sadece Edirne’ye hitap edecek bir motor sporları merkezi değildir, Edirne’ye yakışacak olan uluslararası standartlara uygun ve uluslararası yarışmaların yapılacağı bir motor sporları merkezi yapmaktır.” dedi.

‘Edirne, motocross’ta da Türkiye’nin merkezi olacak’
09 Haziran 2021 - 10:48

Açılışta bir başka müjdede veren Vali Canalp, Edirne’yi hava sporlarında da zirveye taşıyacaklarını vurguladı. Canalp, “Türkiye’de hava sporlarının da merkezi iki motorlu uçakların da inebildiği, diğer sportif aktivitelerin de yapılabildiği bu Sportif Hava Alanı Türkiye’nin merkezi olacak.” Diye konuştu.
 
Edirne Valiliği öncülüğünde Tarihin Başkentinde ‘Sınırları Zorluyoruz’ sloganıyla Motocross pistinin tanıtım lansmanı gerçekleşti. Musabeyli Köyü koruluğunda düzenlenen tanıtım töreninde genç ve minik sporcular motor üstünde hünerlerini göstererek, izleyicilere görsel şölen sundu.
 
“ULUSLAR ARASI YARIŞMALARIN DÜZENLENECEĞİ BİR MERKEZ YAPMAK”
 
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Motocross pistinin tanıtım lansmanında yaptığı konuşmada Motor pistinin uluslar arası yarışmalara ev sahipliği yapabilecek potansiyelde olacağının altını çizdi. Canalp, “Bundan yaklaşık 11 ay kadar önceydi. Edirne’de motor sporuna gönül vermiş olan derneğimizin 3 mensubu beni ziyarete geldi. Benden bir istekte bulundular, dediler ki biz Edirne’de motor sporlarına gönül vermiş insanlarız. Ama biz aynı zamanda bu sporu güvenli şekilde yapabileceğimiz bir alan da istiyoruz. Emin olun ki başlangıç noktamız buydu. Sadece Edirne’ye hitap edecek, Edirne’nin motor sporlarının tutkunlarına hitap edecek bir tesis yapmakla işe başlamak doğru da değildi. Arkadaşlarımızla beraber oturduk ve değerlendirme yaptık. Dedik ki, Edirne’ye yakışır olan şey, sadece Edirne’ye hitap edecek bir motor sporları merkezi değildir, Edirne’ye yakışan şey sadece Türkiye’ye hitap edecek bir merkez yapmak değildir, Edirne’ye yakışacak olan şey uluslararası standartlara uygun ve uluslararası yarışmaların yapılacağı bir motor sporları merkezi yapmaktır. Federasyonumuzla bire bir iletişime geçtik, teknik düzeyde çok sayıda ortak çalışma, toplantı yaptık. Şu anda yapmış olduğumuz bu alanda, gerek pistle ilgili olsun, gerekse sosyal donatı alanlarıyla ilgili, padokla ilgili olsun, yapmış olduğumuz projenin her bir aşaması federasyonumuzla beraber gerçekleştirildi. Biz burada inşallah Sonbahar’da uluslararası yarışmaları beraberce düzenleyeceğiz ve uluslararası yarışmaların yapılacağı bir pisti inşallah beraberce sonuçlandıracağız.” Dedi.
 
“PİSTİN YÜZDE 90’LIK KISMI BİTTİ”
 
Motocross pistinin teknik detayları ile ilgili bilgi veren Vali Canalp, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Canalp, “Bugün bir iddiada bulunuyoruz ve diyoruz ki; Edirne Türkiye’de motor sporlarının da merkezi olacak. Bunu tüm kurumlarımızın işbirliğiyle yapıyoruz. Düşünün, herkes ne ihtiyaç varsa hemen diyor ve herkes ne ihtiyaç varsa elini taşın altına değil, gövdesini taşın altına koymak suretiyle ilerliyor. Burada şu anda pistin yüzde 90’lık kısmı bitti. Geriye ambulans yolları tamamlamak kaldı. Buradan 5 bin kamyonluk malzeme nakli oldu. Burada 1810 metrelik pist ve 7 adet atlama rampası var. Ama bununla bitmeyecek. Bu hafta itibariyle pistin yanındaki üst yapının da inşasına başlıyoruz. Bu çerçevede, sadece burada motor sporlarına gönül vermiş insanların ihtiyaç duyacakları fizik koşulları değil, çok daha ötesini planlıyoruz. Zaten mesire alanımız var, bunun dışında aynı zamanda bir çadır kamp alanı kuracağız. Motor sporuna gönül vermiş insanlar, arzu ediyorlarsa bu çadır alanında konaklayabilecekler. Aynı zamanda bir de karavan kampı yapacağız. 37 hektarlık alanda insanlar arzu ederlerse karavanlarıyla konaklama imkanına sahip olacaklar. Sosyal tesislerimiz olacak. Hem seyir alanlarımız ama aynı zamanda doğayı çok zorlamadan tribünleri de yapacağız. Aynı anda 40 tane motosikletimizi yıkayabilecek tesisimiz de olacak.” İfadelerini kullandı.
“HAVA SPORLARINDA TÜRKİYE’NİN MERKEZİ EDİRNE OLACAK”
Edirnelilere bir müjde daha veren Edirne Valisi Ekrem Canalp, hava sporları ile ilgili bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Canalp, Edirne’yi hava sporlarında Türkiye’nin merkezi yapmak istediklerini belirtti. Canalp, “Çok iddialı işlere girişmek çok harika. Önümüzde bir iddialı iş daha kaldı. Su sporlarında Edirne’yi merkez yapalım dedik, motor sporlarında Edirne’yi Türkiye’nin merkezi yapalım dedik ama bu şekilde tanımlamanın olmadığını biliyorum ama özellikle böyle söylüyorum hava sporlarının da merkezi yapmak istiyoruz. Paramotorlar, tek pervaneli uçaklar gibi. Türkiye ve Dünya’da bu gittikçe çok yaygınlaştı. Türkiye’de de bu şekilde hava sporlarına gönül vermeye başlamış geniş bir kitle oluşmaya başladı. Şu anda bu şekilde Türkiye’de kullanılabilen tek yer var, o da İstanbul. Ama bizim geçmişte inşaasına başlanmış ancak yarım kalmış olan bir havaalanı projemiz var. Edirne’de şu anda yeni bir havaalanına bence ihtiyaç yok. Özellikle hızlı tren Edirne’ye ulaştıktan sonra artık yolcu taşımacılığı yapacak bir havaalanına çok da ihtiyacımız kalmayacak. Ama yarım kalmış olan bu havaalanını da Türkiye’deki hava sporlarının merkezi haline getirmek mümkün. Şu anda bu alanı vali yardımcımız Ali beyle birlikte bu proje üzerinde 8 aydan beri çalışıyoruz. Şu anda kaba taslak, yapılması gereken alanla ilgili çalışmalarımızı yaptık, projeleri de çizdiriyoruz. İnşallah bu işe de giriştiğimiz zaman Türkiye’de hava sporlarının da merkezi iki motorlu uçakların da inebildiği, diğer sportif aktivitelerin de yapılabildiği bu Sportif Hava Alanı Türkiye’nin merkezi olacak.” Açıklamasında bulundu.
“EDİRNE’DE HER ŞEY ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK”
Recep Gürkan ise projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Edirne’de her şeyin daha güzel olacağının altını çizen Başkan Gürkan, “Bugüne kadar sayın valimizin yaptığı tüm projelerde, ya da belediyemizin ya da diğer kurumların yaptığı projelerde, hiçbir şeyimizi sakınmadık. Ne sayın valimiz, ne biz ne de diğer arkadaşlarımız. Her şeyi paylaştık.  Ben Edirne’ye bu eserin, Motocross pistinin kazandırılmasında emeği geçen başta sayın Valimiz olmak üzere herkesi kutluyorum. Her zaman bir arada olmaya devam edeceğiz. Edirne birçok alanda bir çok farklı disiplinlerde gelişiyor, değişiyor ve zenginleşiyor. Bunlar büyük zenginlikler. Geçen hafta TED Edirne Koleji kürek kulübüyle beraber ilk defa kürek yarışları yapıldı. Bugün Motocross’un ilk tanıtımı yapıldı. Sonbahara doğru burada da bir yarışma yapılacak. Sosyal donatlar hazırlanacak. Herkes elinden gelen her şeyi yapıyor. Devlet elinden geleni, yerel yönetimler elinden geleni yapıyor, Sivil Toplum Kuruluşları yapıyor, kulüpler yapıyor. Edirne’de her şey çok daha güzel olacak.” Şeklinde konuştu.
“DÜNYA STANDARTLARINDA BİR PARKUR HAZIRLAMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK”
Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Ogün Baysan, Motocross sporunun en büyük özelliklerinden birinin bu spora erken yaşta başlamak olduğunu vurguladı. Baysan, “Motocross sporundan bahsetmek istiyorum. Motocross parkurları, doğal engellerle 1500 metre ile 2000 arasında doğal engellerden oluşturularak yapılan kapalı parkurlardır. Motocross’un en büyük özelliklerinden bir tanesi, 4-5 yaşında çocuklarımızın bu sporla tanışması, başlaması ve ileriki dönemde alt ve üst kategorilere buradan ayrılmasıdır. Sayın valimizin direktifleri ve önderliğiyle dünya standartlarında bir parkur hazırlamak için yola çıktık. Sizlerin katılımıyla bugün parkurumuzu test etmek ve tanıtmak için buradayız. Şehrimize, tarihin başkenti Edirne’ye hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” Diye konuştu.
 
“TÜRKİYE’DEKİ BİR İLKİ DAHA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
1998-2006 yılları arasında Türkiye Motocross Şampiyonası'nda 250cc kategorisinde tüm şampiyonlukları kazanan, 2001 yılında Motocross yarışlarına ek olarak enduro yarışlarına da katılan Şakir Şenkalaycı, ise yapılan projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şenkalaycı, “Basına teşekkür ediyoruz bizi burada yalnız bırakmadıkları için. Edirne Valimizi, Belediye Başkanımızı ve motorsiklete gönül vermiş tüm dostlarımızı başta Ömer kardeşim olmak üzere ve Enduro motorsikletin destekleriyle yapılan bir pistteyiz. Mükemmel bir tesis olmuş ve daha da geliştirilecek. Türkiye Motorsiklet Federasyonu AS başkanlarımız ve Federasyon yetkililerimizde burada, Motorsiklet şampiyonları ve geleceğin şampiyonlarıyla birlikte buradayız. Bugün parkurun kısmi açılışı yapıldı. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Ömer kardeşime, burada ki motosiklet camiasındaki tüm desteği olan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Gerçekten Türkiye’ye mükemmel bir pist kazandırdılar. Burası sayesinde inanıyorum ki Uluslar arası birçok sporcuya ev sahipliği yapacağız. Türkiye’deki bir ilki daha gerçekleştireceğiz. İlki Afyonkarahisar’da dünya arenası koşulmuştu. Bundan sonra neden Edirne olmasın bunun için canla başla TMSF ve büyüklerimizin çalışacağına canı gönülden inanıyoruz. Bayrağımızı en üst seviyeye taşımaya devam edeceğiz.
 
“İSTANBUL TRAFİĞİNDEN DAHA AZ RİSKLİ”
Motocross sporunun tehlikeli olmadığını belirten Şenkalaycı, “Çok kısa ve net bir cevap veriyim. İstanbul’da yaşamaktan, trafikte araç kullanmaktan daha az riskli bir spor bu dolayısıyla tüm kıyafetleri ve ekipmanları, iyi bilen bir hocayla birlikte yol alırsa bir sporcu hiç bir şey olmayacağının garantisini ederim.” Dedi
 
“ŞEHRİMİZE KATKISI BÜYÜK OLACAK”
Motocross sporcusu Ömer Doğan, pistin Edirne’nin tanıtıma büyük katkılar sağlayacağının altını çizdi. Doğan, “Edirne’nin çok büyük bir cevher olduğunu söyleyebilirim. Çünkü ben Hayrabolu’lu olarak Motocross pistini 93’ten beri gördüğüm için Edirne’ye ben bunu yıllarca istedim. Şu an dileğimiz kabul oldu. Edirnemizi, Serhad şehrimizi tanıtmak için çok büyük katkısı olacağını ben zaten biliyorum. Nasıl Kırkpınar güreş pistimiz varsa eğer, Motocross pistimizde bu şekilde olacak. Bu etkinliği yapan herkesin buraya gelip gitmesi esnafımıza, şehrimize katkısı büyük olacak. Güzel sporcular yetişecek. Alkolden, sigaradan uzak bir sürü sporcumuz yetişecek. Bizde elimizden geleni yapacağız. “ ifadelerini kullandı.
 
11 yaşındaki sporcu Hasan Hüseyin Baş, motor pistinin çok güzel olduğunu söyledi. Baş, “ Babam beni küçükken motorla gezdiriyordu. Bir gün bana motor aldı ve bu spora başladım. Yeni yapılan motor pisti çok güzel. Şu an bir hedefim yok ama belki ilerde bir hedef gelir.” dedi.
 
Motocross pistinin tanıtım lansmanına Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Trakya Üniversitesi Rektörü Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Ogün Baysan, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, motorsiklet tutkunları ve sporcular katılım sağladı.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 
 

Bu haber 144 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum