Edirne’de mutant virüse rastlandı

Türk Tabipler Birliği (TTB)Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun Edirne’de mutant virüse rastlandığını söyledi. TTB Edirne Tabip Odasında Koronavirüs salgınına karşı uygulanan virüs aşısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında TTB Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Mutant virüsün görülebileceği yerler arasında sınır kentlerinin dezavantajlı konumda olduğunu belirtti.

                Edirne’de mutant virüse rastlandı

Türk Tabipler Birliği (TTB)Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun Edirne’de mutant virüse rastlandığını söyledi. TTB Edirne Tabip Odasında Koronavirüs salgınına karşı uygulanan virüs aşısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında TTB Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Mutant virüsün görülebileceği yerler arasında sınır kentlerinin dezavantajlı konumda olduğunu belirtti.

                Edirne’de mutant virüse rastlandı
22 Şubat 2021 - 10:26
Reklam

Altun, “33 ilde görüldüğü belirtilmektedir, ancak illerle ilgili açıklama yapılmamaktadır. Mutant virüsün görüldüğü illerde yaşayan yurttaşlarımızın bunu bilmeye hakkı vardır.” Dedi.

               
 “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre 33 ilimizde mutant/varyant virüse rastlandığı belirtilmektedir. Ancak bu illerle ilgili açıklama yapılmamaktadır. Mutant virüsün görüldüğü illerde yaşayan yurttaşlarımızın bunu bilmeye hakkı vardır.” Dedi.
                TTB Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Türkiye’de uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte günlük vaka sayılarının düşeşe geçtiğini söyledi.
                Altun, “İnsanlık için bir felakete dönüşen KOVID-19 pandemisi ile 11 ayı geçirmiş bulunmaktayız. KOVID-19 salgınına karşı aile sağlığı merkezlerinde, hastanelerde, 112 birimlerinde, filyasyon ve aşılama ekiplerinde canla başla çalışan sağlık çalışanlarının gösterdiği özverinin farkındayız. Ancak bu kadar zorlu bir salgının tüm toplum kesimlerinin desteği ve katkısı olmadan başarılı bir şekilde yönetilmesi olası değildir. Tüm toplumun desteğinin alınabilmesi, ortaya konulan büyük emeğin karşılık bulabilmesi için kamuoyunun şeffaf bir biçimde gerçek verilerle bilgilendirilmesi, ülkemizdeki salgının boyutunun net olarak paylaşılması oldukça önemlidir. 27 Kasım 2020 tarihinde yaptığımız açıklamada yapılan PCR testlerinde il düzeyinde pozitiflik oranının arttığı, 22 Kasım’da 190, 23 Kasım’da 202, 24 Kasım’da 360, 25 Kasım’da 338 insanımızda daha PCR testlerinde pozitiflik saptandığını belirtmiştik günlük yeni olgu sayısı. Olgu sayılarındaki artış Aralık ayında da sürmüş, günlük yeni olgusu sayısında 450 sayılarına ulaşılmıştır. Ülkemiz genelinde sokağa çıkma yasağı ve getirilen diğer kısıtlamalarla birlikte Aralık ayının ikinci yarısından itibaren olgu sayısında hızlı bir düşüş görülmüş, günlük yeni olgu sayısı 80’lerin altına inmiştir.” İfadelerine yer verdi.
                “AÇIKLAMAYA GÖRE 33 İLDE MUTANT/VARYANT VİRÜSE RASTLANDI”
                Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Sağlık Bakanlığı tarafından illere göre vaka sayılarının açıklandığını belirterek, Edirne’nin 65,66’lık bir oranda olduğunu belirtti.
                Altun, “Sağlık Bakanlığı tarafından bu hafta içerisinde illere göre haftalık olgu sayıları (100 bin nüfusta) açıklandı. Yani kentin nüfusuyla oranladığımız zaman 65,66’lık oran bir günde ortalama 38 yeni hasta anlamına geliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre 33 ilimizde mutant/varyant virüse rastlandığı belirtilmektedir. Ancak bu illerle ilgili açıklama yapılmamaktadır. Mutant virüsün görüldüğü illerde yaşayan yurttaşlarımızın bunu bilmeye hakkı vardır. Mutant virüsün bulaşıcılığının daha fazla olduğu bilindiği için, görülen illerin açıklanmasıyla, bu illerde yaşayan yurttaşlarımızın daha dikkatli davranmaları sağlanabilir. Dolayısıyla, hastalığın kontrol altına alınması kolaylaşabilir.” Şeklinde konuştu.
                “EDİRNE’DE MUTANT VİRÜSE RASTLANDIĞINI ÖĞRENMİŞ DURUMDAYIZ”
                Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Sınır kentlerinin virüse karşı dezavantajlı durumda olduğunu belirterek, Edirne’de de mutant/varyant virüsün olduğunu söyledi.
                 Altun, “Mutant virüsün görülebileceği yerler arasında sınır kentleri ne yazık ki dezavantajlı konumdadır. Edirne’mizde de mutant virüse rastlandığını öğrenmiş durumdayız. Edirne’de Ocak ayının ikinci haftasına göre şubat ayı içerisinde gözlenen olgu sayısındaki artış ülkemiz genelinde gözlenen artışa paralel seyretmektedir. Aşılarla ilgili olarak Türkiye’de toplamda 6 milyon 146 binden fazla vatandaşımız aşı oldu. Edirne’de ise bu sayı ortalama 45 bin civarında. Kentte aşıların 1’inci dozundan toplamdan 38 bin 689 kişi yararlandı. 2’inci doz şuan da sağlık çalışanlarına yapıldığı için kentteki 2’inci doz aşı olanların sayısı 7 bin 195 kişidir.” Dedi.
                “DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDA TÜRKİYE 11. SIRADA”               
                 Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Türkiye’nin aşılanma oranı olarak 6.19’luk bir oranla (her 100 insanın dünya ülkeleri arasında 11. sırada yer aldığını söyledi.
                Altun, “Aşılanma oranı olarak 6.19’luk bir oranla (her 100 insanın) Ülkemiz dünya ülkeleri arasında 11. sırada yer almaktadır. Şu an için bu aşılanma oranı iyi görülmekle birlikte aşı temininde yaşanabilecek sıkıntılar sorunlar yaşanmasına neden olabilecektir. Aşılamaların Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) tarafından da sürdürülüyor olması uygulamada sorunlara yol açmaktadır. ASM’lerin çoğu birden fazla hekim tarafından ortak kullanılmaktadır. ASM’lere hastaların yanı sıra aşı randevusu verilen insanların da gelmesiyle,  fiziksel yapıları yetersiz kalmakta,  sosyal mesafe sınırları aşılmakta ya da insanlar soğuk kış günlerinde dışarıda bekletilmektedir. Bu nedenle aşılamaların yalnızca hastaneler aracılığıyla sürdürülmesi gerekmektedir. Almanya ile kıyaslandığında, Ülkemizdeki ölüm sayılarının düşüklüğünü “sadece daha genç nüfusa sahip olmamızla”  izah edebilmek olası değildir. TTB KOVID-19 İzleme Kurulu 11’inci Ay Değerlendirme Raporunda açıklanan, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nasır Nesanır tarafından hazırlanmış çalışmada; Türkiye’de fazladan ölümlere dikkat çekilmektedir. Ülkemiz nüfusun yüzde 35,6’sını oluşturan 10 ilde, 10 Mart 2020 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında (e-Devlet verilerine göre) son 3 yılın ortalamasına göre 35 bin 500 fazladan ölüm olduğu belirlenmiştir. Bu fazladan ölümlerin nedenlerinin hekimlerle ve halkımızla paylaşılması gereklidir. Beklentimiz tek bir insanın, tek bir yurttaşımızın ölmemesi yönündedir.” Dedi.
                “BU ZORLU SÜREÇ ANCAK SİZLERİN DESTEĞİ İLE AŞILACAKTIR”
                Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, En kısa sürede en az 120 milyon doz aşıyla toplumsal bağışıklığın sağlanması gerektiğini belirterek, Türkiye’de mutasyon analizlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanması gerektiğini söyledi.
                Altun, “En kısa sürede en az 120 milyon doz aşıyla toplumsal bağışıklık sağlanmalıdır. Türkiye’de mutasyon analizleri Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmalıdır. Coğrafi bölgelere göre ve yaş gruplarına göre hasta ve ölüm sayıları Sağlık Bakanlığı tarafından verilmelidir. Uyarmaktan vazgeçmeyeceğiz! Salgının gerçek boyutunun toplumla paylaşılması, panik ortamı yaratmadan, ama olayın ciddiyetine uygun, doğru bilgilendirme ve önlemlerin alınmasıyla bu süreç en az kayıpla aşılabilir. İl Pandemi Kurullarının aktif çalıştırılmasıyla, bu kurullarda STK temsilcilerinin yer almasıyla ve katkılarıyla alınan kararların uygulanabilirliği arttırılabilir. Bu süreçte kararlar alınırken yaşamını günlük kazancıyla sürdüren dar gelirli insanlarımız göz ardı edilmemeli, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile yerel yönetimler birlikte hareket ederek Onların ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmelidir. Biliyoruz, farkındayız, bu süreçte herkes çok sıkıldı. Ancak, insanlarımıza tekrar tekrar hatırlatıyoruz. Zorunluluk halleri dışında sokağa çıkmayınız, kapalı kalabalık ortamlardan uzak durunuz, sosyal hareketliliğinize kısıtlama getiriniz, maske kullanımı ve temizlik kurallarına uyunuz. Bu zorlu süreç ancak sizlerin desteği ile aşılacaktır.” Şeklinde konuştu. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 452 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum