Edirne’de Fatih müzesi konferansı

Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin yapımına referans olmak üzere Valisi Ekrem Canalp’in katılımlarıyla Edirne Saatli Medrese'de farklı disiplinlerden bilim adamları ve sanatçıların katılımıyla bir arama konferansı düzenlendi.

Edirne’de Fatih müzesi konferansı

Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin yapımına referans olmak üzere Valisi Ekrem Canalp’in katılımlarıyla Edirne Saatli Medrese'de farklı disiplinlerden bilim adamları ve sanatçıların katılımıyla bir arama konferansı düzenlendi.

Edirne’de Fatih müzesi konferansı
04 Eylül 2020 - 10:17

Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu kent Edirne'de, eğitim gördüğü medresede kurulması planlanan müze içingelen farklı disiplinlerden bilim adamları ve sanatçılara saatli medrese gezdirilerek bilgilendirmeler yapıldı. Saatli medresede açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Fatih Müzesi’nin faaliyete geçmesi için hazırlık konferansı yapıldığını söyledi.
Canalp, “Bu yapacağımız konferansta İstanbul, Trakya ve Fatih Ünivesitesi’nden bilim adamlarımız kuracağımız Fatih Müzesi’yle ilgili ve bu müzede nelerin bulunmasıyla ilgili ve bu müzenin organik yapısının ne şekilde oluşturulmasının gerektiğiyle ilgili bilimsel çalışma yapacaklar. Bilimsel temel bu şekilden hazırlandıktan sonra yapacağımız uygulama projesinde buradan çıkacak olan bilgilere göre müzeyi şekillendireceğiz ve Türkiye’de belki de geçmişi anlatan ama geleceği anlatan harikulade müzeyi gerçekleştireceğiz ”dedi.
Edirne Saatli Medrese'nin "Fatih Sultan Mehmet Müzesi" olarak düzenlenmesi projesi kapsamında, kentteki bir tesiste düzenlenen "Fatih ve dönemi" adlı arama konferansına katılan Vali Ekrem Canalp, kentte gelecek yıl 9 müzenin faaliyete geçeceğini bunlardan birinin de Fatih Sultan Müzesi olacağını söyledi.
“EDİRNE’MİZDE 9 MÜZE FAALİYETE GEÇECEK”
Kültür, kültür turizmi denildiğinde akla gelen ilk unsurlardan bir tanesi müzeler olduğunu ifade eden Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Müzesi olmayan kentlerin kültür turizminden bahsetmek mümkün değildir. Kültür turizmi olan kenetlere baktığımızda çok farklı müzelerin var olduğunu görebiliriz. Bizim Edirne ile ilgili hali hazırda var olan müzelerden önümüzdeki sene 7 ayrı müzeyi sadece valilik imkânlarıyla 7 ayrı müzeyi kurmak gibi bir vizyonumuz var.  2 ayrı müzeyi de gene kültür turizm bakanlığımızın projeleri çerçevesinde faaliyete geçecek olan 2 ayrı proje ile beraber toplamda önümüzdeki yıl Edirne’mizde 9 müze faaliyete geçecek. Edirne’mize muazzam bir katkı ve atılım olacak. Kentimizin çehresinin işleyişinin değişmesine de önemli bir katkı sağlayacağını da bugünden müjdeleyebilirim.   Kuracağımız 9 müzeden 1 tanesi fatih müzesi olacak. Değerseniz ki neden fatih müzesi bir defa şunu görmemiz gerekiyor, Türk tarihini geçmişinden bugüne doğru gözden geçirelim kendimize şu soruyu soralım Türk tarihinin en önemli şahsiyetleri kimlerdir. 5 kişi sayacak olsak fatih sultan Mehmet han her zaman için 5 kişiden 1 olarak hemen gelecektir” dedi.
“EDİRNE İSTANBUL'U FETHEDEN KENTTİR”
Edirne’nin İstanbul'u fetheden kent olduğunu vurgulayan Vali Canalp, “Neden Edirne'de derseniz Fatih Müzesi’nin nasıl üniversitesi İstanbul Müzesi’nde son derece doğaldır, olağandır ve gereklidir. Çünkü biz Edirneliler olarak şunu söylemekten her zaman gurur duyarız. Edirne İstanbul'u fetheden kenttir ve Edirne Fatih'in kentidir, Fatih Edirnelidir. Dolayısıyla eğer Türkiye'de Fatih müzesi kurulacaksa bunun adresinde Edirne olması normaldir doğaldır olağandır da gereklidir bu bir gerekliliktir Fatihin Müzesi’ni kurmaya girişmek aslında bir cüret işidir. Kişi çünkü Fatih şahsiyeti bütün yönleriyle ve bütün derinliği ile ortaya koyabilmek gerçekten kolay da bir iş değil çünkü Fatih bir defa çok büyük bir devlet adamı aynı zamanda Fatih çok büyük bir komutan ama bunların dışında lider bir şahsiyet aynı zamanda Fatih ama aynı zamanda bir mühendiste. Fatih aynı zamanda bir şair Fatih aynı zamanda bir tarih meraklısı ve 6 civarında dili de çok akış şekilde konuşabilen de bir kişi şahsiyet ve aynı zamanda bir bilim adamı aynı zamanda. Rönesans alimleri gibi çok farklı konuları aynı anda kendi bünyesinde çok derinlemesine bilgisi olan bir şahsiyet. Bu müzenin içerisinde böylesi bir şahsiyeti canlandırmak bizim açımızdan da zor bir işti. Zorluğunda farkında olduğumuz içinde fatihin adını taşıyan üniversitenin rektörünü telefonla aradım” dedi.
“TÜRKİYE'DEKİ EN İDDİALI MÜZELERDEN 1 TANESİNİ FAALİYETE GEÇİRMİŞ OLACAĞIZ”
Geçmişin hatırasını anlatılıp geleceğin teolojisinin kullanılacağı bir müze olacağını söyleyen Vali Canalp, “üniversiteden alacağımız tarih birisiyle teknik bilgiler ve bu vizyonla bir Türkiye'deki en iddialı müzelerden 1 tanesini faaliyete geçirmiş olacağız bizim bu müzenin geçmiş anlatacak ama geleceğin teknolojisini kullanacak yapacağımız her işte olduğu gibi temel düsturumuz iki şeyi beraber karşılaması gerekiyor hız ve kaliteyi yani bütün özel sektör için devlet için de bu hızlı seri yapmamız gerekiyor, kaliteli yapmamız gerekiyor önümüzdeki yıl bu zamanlar geldiğinde ümit ediyorum ki, açılışını gerçekleştirmiş olalım. Sizlerden gayret için şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.
“GELECEK YIL BAHAR AYLARINDA AÇILACAK”
Müzenin kurulmasında iş birliğine gidilen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Andı da büyük şahsiyetlerin, toplumun geleceğinin inşacısı olduğunu söyledi.
Modern çağın insanlarına görsel olarak sunulanın, diğer algı mekanizmalarını da pekiştirdiğinin bilindiğini ifade eden Andı, Edirne'ye kurulacak müzenin gelecek yılın bahar aylarında açılmasının planlandığını belirtti.
"EDİRNE'NİN PARLAK GEÇMİŞİNE SAYGI DURUŞU"
Fatih Sultan Mehmet Dönemi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Göleç ise Fatih Sultan Mehmet'in yaşadığı 49 senenin, Türk tarihinin yıldızı parlak dönemlerinden biri olduğunun altını çizdi. 
Tarihi şahsiyetleri anıtlaştırmanın araçları olduğunu anlatan Göleç, müzelerin de bir hafıza mekanı olduğunu anlattı. Tarihin  müzede vücut bulduğunu dile getiren Göleç, "Birbirini görmemiş insanlar ortak bir geçmişi hatırlıyorlar, millet oluyorlar. Fatih Sultan Mehmet Edirne'de doğmuş, burada yetişmiş. Buradan fetihlere çıkmış. Burayı fetihlerinin harekat merkezi olarak kullanmış, burada eserler ve anıtlar, bina etmiş bir tarihi şahsiyettir. Edirne'de bir Fatih müzesinin kurulması, hem bir vefa borcu hem de Edirne'nin parlak geçmişine saygı duruşudur" dedi.
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve düzenleme kurulunda bulunan akademisyenlerin de katıldığı konferans oturumlarla devam etti.
Arama konferansı yarınki oturumların ardından sona erecek. (Haber- Fotoğraf: Umut IŞIK)
 
 
 

Bu haber 1256 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum