EDESOB’a bağlı odalardan zam talebi

Son dönemlerde yaşanan hayat pahalılığı esnaf ve vatandaş başta olmak üzere birçok kişinin belini bükmüş durumda. Girdi maliyetlerinin artmasıyla birlikte esnaf odaları da Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz’e fiyatlarda iyileştirme talebinde bulundu.

EDESOB’a bağlı odalardan zam talebi

Son dönemlerde yaşanan hayat pahalılığı esnaf ve vatandaş başta olmak üzere birçok kişinin belini bükmüş durumda. Girdi maliyetlerinin artmasıyla birlikte esnaf odaları da Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz’e fiyatlarda iyileştirme talebinde bulundu.

EDESOB’a bağlı odalardan zam talebi
21 Ekim 2021 - 17:44

Konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Cingöz, zamlardan en çok etkilenen kesimin halk olduğunu söyledi. Şimdilik gelen talepleri beklettiklerini belirten Cingöz, piyasanın durumuna göre talepleri değerlendireceklerini kaydetti.
Birliğe bağlı tüm odalardan zam talebi aldıklarını belirten Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, akaryakıt ve diğer zamların esnafa yansıdığını ve bu durumdan en çok vatandaşların muzdarip olduğunu söyledi.
Vatandaşların gelirinin sabit olduğunu ancak girdi maliyetlerinin ciddi şekilde arttığını ifade eden Cingöz, “Son gelen zamlar ve akaryakıt zamları esnafada yansıyacaktır. Dolayısıyla bu zamlardan halkımız dahada fazla etkilenecek. Sonuçta esnaf alacak, satacak. Zamlı alıyorsa, üzerine zamını ilave ederek satacak. Ama vatandaşın geliri sabit. Vatandaşın gelirinde herhangi bir artış yok. En fazla bu zamlardan etkilenecek olan halkımızdır. Esnafımızda bu toplumun bir bireyi olduğundan zamlar esnafıda haliyle etkileyecek. Birliğimize bağlı tüm odalardan, zam talebi gelmekte. Yeni fiyat ayarlaması istenmekte. Biz şimdilik bunu erteledik. İlerleyen günlerde bu talepleri değerlendireceğiz. Şöyle bir fiyat istikrarı sağlansın diye bekliyorum. Bugün zam vereceğiz, yarın verdiğimiz fiyat geride kalacak. Fiyatlar günlük olarak değişiyor. Haftalık, aylık, yıllık falan değil. O nedenle şimdilik beklemedeyiz. Girdi maliyetleri ne göre bizde makul bir şeyler vereceğiz. Sorunları büyük olan esnafımız şu anda çıkmazda. Pandemide 12-13 ay esnafımız kapalı kalmıştı. BağKur sigorta, kira, evinin geçimini sağlamakta güçlük çekmişti. Günlük kazanan esnafımız günlük yaşamaktadır. Esnafın kenarda birikimi falan yok. 3 ay çalışmadan kendini idare edebilecek bir birikimi de yok.çok sayıda esnafımız kredi kullandı, borçlandı. Geçmişten gelen borçları da var. Bu gidişle esnafın işi 2024-2025’e kadar toparlanırsa bana göre iyimser bir tablo bana göre. Bu arada ekmek zammını da bir dahaki yönetim kurulunda değerlendireceğiz.” Diye konuştu.
“BANA GÖRE KAPANMA OLMAMALI”
Tekrar bir kısıtlamaya gidilmemesi gerektiğini vurgulayan Cingöz, “Vakaların artışına gelince bana göre kapanma olmamalı, ancak bu bir hükümet politikasıdır. Kapanma döneminden şu anda vaka sayıları 3-4 kat artmış durumda. Bu konu hükümetin sağlık bakanlığı ve bilim kurulunun bileceği bir durum. “ dedi.
“ÇOĞU ŞEY İTHAL GELİYOR”
Türkiye’de çoğu ürünün ithal geldiğini ifade eden Cingöz, “Esnafın mal bulamaması ile ilgili de konuya gelince şu anda Türkiye’de üretim yok. Çoğu şey ithal geliyor. Türkiye’de üretilen ürünlerin çoğuda ihracata gidiyor. Diğer ülkelerde sanayi sektörü kapandı,  ama ülkemizde üretim devam etti. İç piyasaya mal vermiyorlar dışarıya gönderiyorlar. Bu gidişle karaborsa olma olasılığı da var. Örneğin üre gübresi 8 lira, 9 lira vereceğim desen yok.” ifadelerini kullandı.  
 
“HER GÜN ZAM GELİYOR VE BİZ KENDİMİZ ZAM YAPAMIYORUZ”
Edirneli esnaf Erdal Akgün ise esnaf olarak zor durumda olduklarını belirterek, çalışanların maaşlarını zor karşıladıklarını söyledi.
Esnaf olarak Cumhuriyet tarihinin en kötü günlerini yaşadıklarını öne süren Akgün, her ürüne her gün zam geldiğini ancak kendilerinin zam yapamadığını ifade etti. Akgün, “Gerçekten zor durumdayız. Şimdiye kadar bazı şeyler söylenir,öyle derler,böyle derler ama öyle tahmin ediyorum ki esnaf olarak Cumhuriyet tarihinin en kötü günlerini yaşıyoruz. Artık bir teneke yağı almak için inanın personelimiz dahil oradan buradan para ayarlamaya çalışıyoruz. Her gün zam geliyor ve biz kendimiz zam yapamıyoruz. Ekmek pahalandı. Yağ pahalındı. 1 kg ciğer 54 TL oldu.İnanın şu anda restoran tipi işletmelerin tamamı zararına çalışıyoruz. Çalıştırdığımız elemanların maaşını ve sigortasını ödemekte zorluk çekiyoruz. Bunun ötesinde pandemi döneminden kalan borçlar sigorta ve benzeriydi onlarda üzerine binince yani bir anlamda Edirne ile özdeşlemiş olan Edirne’nin tava ciğeri başta olmak üzere tüm restoranların tamamı gerçekten çok zor durumda. Görüyorsunuz bir tane müşteri yok. Bizler oturuyoruz,personelimiz oturuyor. Allah sonumuzu hayretsin diyorum.” İfadelerini kullandı.  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 232 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum