‘Döviz kuru güncellemeleri daha sık yapılmalı’ 

Türkiye’de yaşanan döviz kuru dalgalanması ilaç üretimini etkilediğinden ülke genelinde eczanelerde ilaç sıkıntısına neden oldu. Dövizle birlikte enflasyonda yaşanan artış nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Edirne’de de eczaneler ilaç sıkıntısı yaşıyor. 

‘Döviz kuru güncellemeleri daha sık yapılmalı’ 

Türkiye’de yaşanan döviz kuru dalgalanması ilaç üretimini etkilediğinden ülke genelinde eczanelerde ilaç sıkıntısına neden oldu. Dövizle birlikte enflasyonda yaşanan artış nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Edirne’de de eczaneler ilaç sıkıntısı yaşıyor. 

‘Döviz kuru güncellemeleri daha sık yapılmalı’ 
20 Ocak 2022 - 21:42

2021 Şubat Ayı’nda dolar kurunun 4 lira 57 kuruştan belirlendiğini ifade eden Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Fakat Euro’nun çok yüksek seviyelere çıkması bu dengeleri bozdu. Bu sıkıntının çözümü için daha gerçek bir fiyat politikasının uygulanabilmesi için bu güncellemelerin yılda 1 kez değil daha sık periyotlarda yapılması gerekiyor. Yılda 1 olduğu sürece bu sıkıntı devam edecektir.” Dedi.  
İlaç fiyatlarının yılda 1 kez belirlendiğini ifade eden Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Devletin ödeme kapsamında karşılamadığı ilaçlarla ilgili sorun global bütçenin sıkışması nedeniyle sağlığa ve ilaca ayrılan payın daralmasına yol açtı. Bundan dolayı bazı ilaçlar geri ödeme kapsamında çıkarıldı. İlaç – fiyat kararnamesi 2004 yılında yürürlüğe girdi ve hala öyle devam ediyor. Kararnamedeki usul ve esaslara göre her yıl Şubat Ayı’nda sanayi temsilcileri ile Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç fiyatları yılda 1 kez belirleniyor. “ diye konuştu.
“SIKINTI ENFLASYONUN ARTMASI”                                          
Enflasyon nedeniyle maliyetlerin arttığına dikkat çeken Ciravoğlu, “Burada sıkıntı enflasyonun artması bir yandan döviz kurundaki yükselme diğer yandan oluşan ciddi artışlar nedeniyle sanayi bu durumda sıkıştı, üretimde zorlanır hale geldi. Çünkü iki yönlü etkisi var bunun. 1’inci olarak ilacın hammaddesi yurt dışından geliyor ve döviz ile ithal ediliyor. 2’inci olarak da içerideki enflasyon nedeniyle buradaki maliyetlerdeki artışlar. Asgari ücretin artması ve ona paralel olarak çalışan ücretlerinin artması, temin edilen ara maddelerin ve diğer ürünlerin maliyetinin artması ciddi bir yük getirdi.” Şeklinde konuştu.
“EURO’NUN ÇIKMASI DENGELERİ BOZDU”
Güncellemelerin yılda belirli periyotlarda güncellenmesi gerektiğine vurgu yapan Ciravoğlu, Yılda 1 fiyat güncellenince bir sıkıntı oluşmaya başladı. Burada belirlenmiş olan bir Euro kuru vardır. Bu kur üzerinden ilaçlara fiyat verilir. 2021 yılında Şubat Ayı’nda en son belirlenen Euro kuru 4 lira 57 kuruştur. Bu 44 lira 57 kuruş demek Euro’nun o zamanki gerçek fiyatının karşılığı değil. İlaç fiyatları ile yapılan pazarlıktır. Kabul edilen bir rakamdır. Devlet diyor ki ben Euro’yu 4 lira 57 kuruştan kabul edip buna göre fiyatlandırırım diyor. Bunda gerçek kur ile arada uçurum olmasa bir miktar sineye çekerek yapılan pazarlık sonucu kabul ederek ortaya çıkan bir fiyat politikası var ve şuan da o uygulanıyor. Fakat Euro’nun çok yüksek seviyelere çıkması bu dengeleri bozdu. Bu sıkıntının çözümü için daha gerçek bir fiyat politikasının uygulanabilmesi için bu güncellemelerin yılda 1 kez değil daha sık periyotlarda yapılması gerekiyor. Yılda 1 olduğu sürece bu sıkıntı devam edecektir. “ ifadelerini kullandı.
“PİYASANIN EN BÜYÜK ALICISI DEVLETTİR”
Piyasanın en büyük alıcısının devlet olduğunu söyleyen Ciravoğlu, “Burada şunu da unutmamak lazım. Türkiye’de tüketilen ilacın çok büyük bölümü geri ödeme kapsamı nedeniyle devlet tarafından karşılanmaktadır. Piyasanın en büyük alıcısı devlettir. Dolayısıyla devlette kendini korumak için bu pazarlık payını kullanmaktadır. Buda aşırı boyutlara ulaştığında böyle sorunlar yaşıyoruz. Gelen reçetelerin önemli bir bölümündeki eksikler yüzünden eczaneler tarafından karşılanmamakta ve başka eczanelere yönlendirilmektedir vatandaşlar. Eczacılar elinde olan ilaçları kullanarak reçete karşılamaya çalışmaktadır.” Açıklamasında bulundu.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 228 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum