‘Doğmamış çocuklarımız kanser olmasın’

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde yapılması planlanan karma Organize Sanayi Bölgesi ’ne (OSB) karşı köy halkının başlattığı hukuk mücadelesi devam ediyor. Köy sakinlerinden Çiğdem Özen Engin, “Biz Kavacık ve çevre köylerde doğmamış çocukların kanser olmasını istemiyoruz, biz yaşam hakkımızı savunuyoruz” dedi.

 ‘Doğmamış çocuklarımız kanser olmasın’

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde yapılması planlanan karma Organize Sanayi Bölgesi ’ne (OSB) karşı köy halkının başlattığı hukuk mücadelesi devam ediyor. Köy sakinlerinden Çiğdem Özen Engin, “Biz Kavacık ve çevre köylerde doğmamış çocukların kanser olmasını istemiyoruz, biz yaşam hakkımızı savunuyoruz” dedi.

 ‘Doğmamış çocuklarımız kanser olmasın’
23 Kasım 2021 - 08:54

Uzunköprü Ticaret Sanayi Odası ile İl Özel İdaresi tarafından kurulması planlanan Karma OSB ile ilgili Kavacık köyü halkı, Edirne Tabip Odası Lokalinde basın toplantısı düzenledi. Köy halkı basın açıklamasıyla Edirne Valiliği’ne çağrıda bulunarak projenin iptal edilmesini istiyor.
Köy halkı OSB’ye karşı çıkarken, Bilirkişi heyetinin 3 kez ‘OSB yapılamaz’ dediği Edirne İdare Mahkemesi’nin ise proje durdurma kararı aldı.  Bilirkişi raporlarına göre köy halkı haklı bulunurken mahkeme sonucuna itirazda bulunan yüklenici firmaya da tepki gösterildi.  
Köy sakinlerinden Çiğdem Özen Engin, burada yaşam haklarını savunduklarını söyledi. Çevre illerde kurulan sanayileşmeyle Ergene Nehri’nin zehre döndüğünü ifade eden Engin, 10 yıl önceye dönüldüğünde ise kanser vakalarının arttığını öne sürdü. Engin, “Doğma büyüme Kavacık Köyü’ndeyim. Ailem hala köyde yaşıyor. Bizler şuanda 98 yıllık mübadeleyle kurulmuş bir köyüz. Köyümüzün saygı değer 3 büyüğü köylü adına açmış olduğu davalardan birinin sahipleridir. Daha sahiplerinden Fehmi amcanın evine bu karma organize sanayi bölgesi sadece 13 metre uzaklığındadır. Fehmi amcaya 13, Sami amcaya 100 metre Hasan amcaya da 200 metre uzaklıktadır. Bizler burada yaşam hakkımızı savunuyoruz. Tarım ve hayvancılığa saygımızla üretime devam etmek istiyoruz. Pandemi döneminde tüm dünyada tarımın önemini gördük. Trakya’da kurulan sanayileşmeyle Çorlu, Çerkezköy’deki sanayileşmeyle Ergene Nehri zehre döndü. Çok geriye değil 10 yıl geriye bakıldığında Edirne Tıp Fakültesi’nde kanser vakaları istatistikle raporlanmıştır. Biz Kavacık ve çevre köylerde doğmamış çocukların kanser olmasını istemiyoruz, biz yaşam hakkımızı savunuyoruz.” İfadelerini kullandı.
 “TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Kavacık Köyü’nde yaşayan Ahmet Günay, sanayinin gelmesini destekleyen bir köy olduklarını ancak tarım toprağı olan bir yere OSB yapılmasına karşı olduklarını dile getirdi. Günay, “Köyümüzle ilgili başlatılan karma organize sanayi projesine itirazlarımız olmuştu. Bunlardan bir tanesi de tarım olması sebebiyle buranın uygun olmayacağına dairdi. Bununla ilgili Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha sonra ilgili idare tarafından bir üst mahkemeye itiraz edildi. Yapılan itiraz sonucunda onların itirazları reddedildi. Kısacası köyümüzde köy halkı olarak organize sanayiye karşı duruşumuz yoktur. Bilakis sanayinin gelişmesini destekleyen bir köyüz, orada yaşayan insanlar olarak zaten sanayiye yakın bir köyüz. Tarım toprağı olduğu için toprağımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
“HALA HUKUKSUZLUKTA ISRAR EDECEKLER Mİ?”
Köy sakini Sami Yaygaran, köyde yaşamı yaşatmaya devam edeceklerini söyledi. Hukuk mücadelesini devam ettireceklerini dile getiren Yaygaran,  “Köyümüze bizlere rağmen ısrarla Karma OSB kurmak isteyenlere ikinci yargı kararı ile bir uyarı yapılmıştır. Biz Kavacık köylülerini dikkate almayan, yok sayan zihniyet iki ayrı mahkeme kararı karşısında hala hukuksuzlukta ısrar edecekler mi? 200 dönümlük DSİ ormanını içeren kadim köy otlakiyemiz olan ve Karma OSB yönetimince Hazineden çok ucuza satın alanına iki adet Hazine arazimiz Kavacık köyüne geri verilmelidir. Bilimsel raporlara, bilirkişilere inanmayanlar, bizlerin itirazlarına Çalılık burası deyip değersizleştirmek isteyenlere hem Edirne İdare Mahkemesi hem de İstanbul Bölge İdare Mahkemesi gereken hukuk dersini ayrıntılı vermiştir. Halk olarak Uzunköprü Karma OSB yönetimini ve Edirne Valiliğini mahkeme kararlarının gereğini yapmaya çağırıyoruz. Köyde yaşamı lafta değil özde yaşatmaya ve savunmaya Kavacık köylüleri olarak devam edeceğiz”
“HAKLI MÜCADELEMİZİ MUTLAK BİR GÜN SONUCA ULAŞACAKTIR”
Kavacık Muhtarı Aziz Kurt ise davanın sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi. Kurt, “Kavacık Köyü muhtarı olarak bana oy veren vatandaşların açmış olduğu davanın sonuna kadar arkasındayım ve desteklemeye devam edeceğim. Bu haklı mücadelemizi mutlak bir gün sonuca ulaşacaktır.” Şeklinde konuştu.   (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 137 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum