DİSK Emekliler Günü’nü kutladı

DİSK- Emekli-Sen tarafından Emekliler Haftasını ve 30 Haziran Emekliler Gününü kutlamak için Saraçlar caddesi PTT önünde basın açıklaması düzenledi. Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, Bugün 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken çok büyük bir bölümümüz yoksulluk ve hatta açlık sınırının altında yaşamaktayız” dedi.

DİSK Emekliler Günü’nü kutladı

DİSK- Emekli-Sen tarafından Emekliler Haftasını ve 30 Haziran Emekliler Gününü kutlamak için Saraçlar caddesi PTT önünde basın açıklaması düzenledi. Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, Bugün 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken çok büyük bir bölümümüz yoksulluk ve hatta açlık sınırının altında yaşamaktayız” dedi.

DİSK Emekliler Günü’nü kutladı
30 Haziran 2020 - 17:49

DİSK- Emekli-Sen tarafından Emekliler Haftasını ve 30 Haziran Emekliler Gününü kutlamak için Saraçlar caddesi PTT önünde basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasına Edirne Cumhuriyet Kadınları Derneği, Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.
Dünya çapında her yıl 28 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arası Emekliler Haftası olduğunu söyleyen Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, “ülkemizde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran Emekliler Günü olarak kutlanıyor. Eğer kutlama denilebilirse! Bu günleri bu sene küresel salgın ve kriz ortamında, belirsizlik ve güvensizlik sarmalında geçiriyoruz. ‘Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur’ diyordu Mustafa Kemal. Ancak bugün geldiğimiz noktada değil minnet duymak, en temel insan haklarımıza dahi göz dikmiş bir iktidarla karşı karşıyayız.  Bu sene Emekliler Haftası'nı, iktidarın popülist tavrının bir ürünü olan ‘zam’ vaatlerinden; bazı medya organlarının ‘emeklilere müjde’ haberlerinden çok uzakta; küresel bir salgın karşısında bizleri evlerimize kapatan, açlık ve yoksullukla baş başa bırakan, ‘işçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe" tavrının benimsendiği aşikar olan politika ve uygulamalarla geçiriyoruz. Hal böyleyken açlık sınırındaki büyük artışa, taleplerimize, haklarımıza üç maymunu oynayanların karşısında demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanların, biz emeklilerin örgütlü mücadelesi çok daha büyük bir önem kazanıyor. Bizler, ne yazık ki, Emekliler Haftası'nı bir araya gelerek, emeklerimizin karşılığını alarak, ekmeğimizi bölüşeceğimiz sofralar kurarak geçiremiyoruz. Bugün 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken çok büyük bir bölümümüz yoksulluk ve hatta açlık sınırının altında yaşamaktayız. Bugünlerde, Bir yandan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatının fona aktarılarak, bir yandan da 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar başta olmak üzere esnek-güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırarak kıdem tazminatı hakkı yok edilmek istenmektedir. Bizler her ne kadar emekli olsak ta, çalışanların olmazsa olmazı Kıdem Tazminatına dokunulmamasını istiyoruz! Şehirleri beton, yığınlarına çevirenlerin karşısında, bizler temiz ve yeşil bir doğa; yaşımızın getirdiği fiziksel rahatsızlıklara uygun bir çevre düzenlemesi istiyoruz” dedi.
“BİZLER EMEKLİYİZ”
Dayıoğlu, “Pandemi döneminde tüm açıklığıyla gördüğümüz gibi dünya çapında sağlık sistemi halkların üzerine çökmüş durumdayken her geçen gün bütün hizmetlerin kamusal niteliğini yok edenlerin, insan sağlığını kazanç kapısı olarak görenlerin karşısında, bizler emeklilik sonrası yaşamımızda ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz. 13 milyon emeklinin bir araya gelmesinden, haklarını dile getirmesinden ve talep etmesinden; bizlerin örgütlü mücadelesinden korkarak sendikamızı türlü çeşit bahanelerle kapatmaya çalışan bir zihniyet emeklilere müjde veremez! Önce haklarımızı gasp edip sonra da zaten emeğimizden çaldıklarını lütufmuş gibi verenlerin karşısında, bizler toplu sözleşmeli sendikal hakkımız, istiyoruz. Alacağız! Emekli aylıklarına yapılacak olan temmuz zammının gerçek fiyat artışlarıyla, enflasyonla, ekonomik krizle uzaktan yakından ilgisi olmadığı trajikomik bir gerçekliktir. Emeklilerin, dünü bugüne taşıyanların aklıyla alay edercesine yüzde beş,  beş buçuk oranlarında yapılan zammı bizlere lütuf gibi sunanlara bir çift lafımız var. Bizler emekliyiz; iktidarların politikalarından, ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz. Bizler Emekliyiz; yıllarca alın teriyle çalışmış işçileriz, emekçileriz. Bizler Emekliyiz; bu ülkenin 13 milyonu biziz. Bizler Emekliyiz; emeğin dokuduğu her ilmeğin değerini bilen, o ilmeği dokumuş olan ve o ilmeği dokuyacak olan insanların yaşamı için mücadele edenleriz. Evet, bizler emekliyiz; sınıf ve demokrasi mücadelesinden emekli olmayanlarız! bir yaşam için mücadele ederek Emekliler Haftası'nı hak ettiğimiz şekilde kutlayacağız!” dedi.
Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK
 

Bu haber 1639 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum