‘Desteğe rağmen doğru yönetemediniz’

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın yatırım iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Desteğe rağmen doğru yönetemediniz’

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın yatırım iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Desteğe rağmen doğru yönetemediniz’
26 Temmuz 2021 - 22:35

 Parti binasında gerçekleşen basın toplantısında Başkan İba, Edirne için olağanüstü gayretle çalıştıklarını belirtti. Alt yapı çalışmalarına destek verildiğini belirten İba,“Edirne kazanacak diye uzlaşmacı olduk. Gelen tüm destekleri verdik. Vermiş olduğumuz desteğe hemşerilerimiz gösterdiği sabra rağmen alt yapı sürecini doğru yönetemediniz. Edirne’de evinde duş alamayan vatandaşlardan, çamaşırlarını yıkayamayan vatandaşlardan haberiniz var mı?” Diye sordu.  


Ak Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, il Başkanlığında Basın mensupları ile bir araya geldi. İba, gündeme dair açıklamalarda bulundu.
İba, Keşan OSB’nin parasın bitmediğini yerinde durduğunu ifade ederek, “CHP İl Başkanı'nın en son yapmış olduğu açıklamada, TEM Edirne- Karaağaç bağlantı yolunun, Keşan ve Uzunköprü Organize Sanayi Bölgelerinin ve Havsa İç Gümrükleme alanının yapılamayacağını! Bu projelerin hayal olduğunu!" söylemiş. Resmi bir makamda resmi bir kurumu temsil ediyorsanız sözlerinizin gerçekçiliğine de dikkat etmelisiniz. Keşan Gıda OSB’nin parasının bittiğini söylemiş. Keşan Gıda OSB’nin parasının bir kuruşuna dahi dokunulmamış. Resmi hesaplarda paramız duruyor. Havsa iç gümrükleme ile ilgili tüm çalışmalarımız devam ediyor, bakanlığın yerin daha büyük olması ile ilgi talebi vardı. Bunu ile ilgili görüşmeler yapıldı. Havsa’mız iç gümrükleme alanına kavuşacaktır. Uzunköprü OSB ile ilgili mahkeme süreçleri olmasaydı çoktan yapımına başlanmıştı. OSB’nin yapılacağı yerin tarıma elverişsiz ve tarım dışı arazi olduğu kayıtlıdır. Karalama kampanyalarını da kimlerin organize ettiğini de çok iyi biliyoruz. Olması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.  Hem hizmet üretmeyip hem de çalışanı karalamak bunların yaptığı en iyi iş. Bunların dışında ilimizde yaptıklarımız ortada. 20 yılı değil 2 yılı özetlemeye kalksak saatler almaz.” Diye konuştu.
Uzunköprü OSB’nin yapıldığı yerin tarım dışı alan olduğunu ifade eden İba, “Uzunköprü OSB’nin yapılacağı yerle ilgili sistematik bir şekilde uydurduğunuz yalanlarla karşı çıktığınız alan, tarıma elverişsiz ve tarım dışı arazi olarak kayıtlıdır. Ayrıca en önemli detay ise Uzunköprü’yü demiryoluyla Avrupa’ya bağlayacak ve sınır kapılarımız ile Tekirdağ limanına eşit mesafede olmasıdır. Edirne’mize ve tüm Türkiye’ye katkı yapacak olan Uzunköprü OSB için araya sokulan mahkeme süreçleri olmasaydı, şu an uluslararası firmalar Uzunköprü’de 3 bin kişilik istihdam sağlıyor olacaktı. Kıymetli hemşerilerimizin endişesi olmasın, mahkeme süreçleri neticelenmesiyle birlikte Uzunköprü OSB çalışmalarına hızlıca başlayacağız. Sadece Uzunköprü’müzün değil bölgemizin istihdam sorununu komple çözeceğiz.” Şeklinde konuştu
‘TEK GAYEMİZ EDİRNE’MİZİN HİZMETE KAVUŞMASI’
Edirneli hemşerilere hizmet sunmayı amaçladığını belirten İba, “Biz, göreve geldiğimiz günden bugüne Edirne’miz için olağanüstü caba sarf ettik. Sürekli tartışma ve kavga ortamına çekilmek için didinenlere karşı özen gösterdik ve Edirne’miz zararına olacak hiçbir polemiğe girmedik. Bizim tek gayemiz, Edirne’miz ve hemşerilerimizin daha iyi hizmete kavuşması ve layık oldukları bir Edirne'de yaşama fırsatı bulmaları oldu. Ancak, CHP Edirne İl Başkanı, Edirne’mizin yararına çalışması gerekirken, tüm eforunu ve gücünü sürekli bizleri karalamaya ve bizim Edirne için var gücümüzle ortaya sunduğumuz hizmetlere saldırmaya devam etmiştir. Bu kadar büyük haksızlıklar, mesnetsiz açıklamalar ve bu kadar vicdansız suçlamalar karşısında günlerce, aylarca susup sabrettik. Ancak artık daha fazla bu haksızlıklar karşısında sessiz kalmayacağız.” Sözlerine yer verdi.
 
Son zamlarda aldığı en güzel haberin Selimiye meydan projesi olduğunu belirten İba, “Şehrin göbeğinde yıllardır harabe konumunda olan meydanı Edirne’mize yakışır şekilde düzenliyoruz. Meydan projesinin finansmanını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanacak. Selimiye Cami’nin restorasyonu da vakıflar genel müdürlüğünün eli ile başlıyor.” İfadelerine yer verdi.
‘3 Nehir 1 Şehir projemizi hizmete sunacağız’
3 Nehir 1 şehir projesini tamlayıp hizmete sokacaklarını ifade eden İba, “Bizleri çok heyecanlandıran bir başka projemiz de 3 Nehir 1 Şehir ve Millet Bahçesi projemizdir. Çok yakın bir zamanda Edirne’mizin doğal mucizesi olan Nehir kenarlarımızı görsel şölene dönüştüreceğiz. Nehir kenarlarımızda hayalini kurduğumuz su sporlarının yapılmasına elverişli parkurları oluşturacağız. Nehrin üzerine olimpik standartlarda yapacağımız kürek parkuru ile su sporlarını uluslararası hale dönüştüreceğiz. Meriç nehri üzerinden lastik savaklarla enerji üretecek, dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yolunu bünyesinde barındıran ve geçtiğimiz günlerde Edirne Valiliğimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve ilimizdeki tüm kurumların desteği ile temelini attığımız 3 nehir 1 şehir projemizide inşallah tamamlayıp hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.” Dedi.
İba, Spor Bakanın katılımı ile Bin 3 yüz 28 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdunun, spor salonun, semt sahalarının açılacağını, ifade etti.
Hızlı trenin hızlı bir şekilde devam ettiğini, Hıdırlık tabyasını açılısını yakın bir zamanda olacağını, belirten İba, “200 yataklı Edirne Huzurevi’mizin ihale onayı çıktığının müjdesini büyük bir mutlulukla vermiştik. Yakın bir zamanda ihalesi tamamlanıp, yapımına başlanacaktır. 2 adet müzemizi ziyaretçilerimize açtık. İnşallah yıl bitmeden 10 adet daha müzeyi kültür, sanat ve tarih severler ile buluşturup, yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetine sunacağız. Ayrıca 2021 yılı içerisinde Edirne Makedonya Kulesi ve Yakın Çevresi Koruma Projesi’nin ihalesi yaparak çalışmalarına başlayacağız” Şeklinde konuştu.
Edirnelilerin mağdur olduğunu ifade eden İba, “CHP İl Başkanı'nı hem vatandaşın sesini duymaya hem de vicdanının sesini duymaya davet ediyoruz. Eğer bu kadar haksızlık üstüne hala bir vicdanı kaldıysa Edirneli hemşerilerimiz aylarca, çamurun, altyapı bozukluklarının içinde sabır gösterdi, dişini sıktı, dayandı. Biz sabırla beklerken “arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş” misali hem suçlu hem de güçlü olamazsınız! Siz kendi yapamadığınız temel belediyecilik hizmetlerinin hesabını vatandaşa vermek yerine, yıllardır bu şehre kazandırdığımız hizmetleri karalamayı, yenilerinin yapılmasına mani olmayı seçtiniz.” Dedi.
Altyapını ilk başladığı yere gittiğini belirten İba, 2 yıl geçmesine rağmen çalışmaların büyük ölçüde yapılmadığını söyledi.
Verilen desteğe rağmen altyapı sürecinin doğru yönetilmediğini ifade eden İba, “AK Parti olarak vermiş olduğumuz desteğe, hemşerilerimizin gösterdiği sabra rağmen altyapı sürecini doğru yönetemediniz. Bu doğru yönetemediğiniz süreçleri saymakla bitiremeyiz. Edirne Belediyesi'ne ait, Buçuktepe'nin altında bulunan ve yıllar önce inşaatına başlanan Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nın aradan geçen yıllara rağmen nasıl olurda tamamlanmaz, halkın hizmetine sunulamaz.
CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı için Edirne ile ilgili hiçbir şeyden haberi yo demiş. Peki sizin Edirne’de neyden haberiniz var. Mesela Atatürk kültür merkezinin ne zaman biteceğinden haberiniz varım? Sanayide araçlarını tamir ettiren vatandaşlarımızdan haberiniz var mı? Pandemi döneminde evinde duş alamayan vatandaşların, çamaşırlarını yıkayamayan vatandaşlardan haberiniz var mı?” Diye konuştu (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)

Bu haber 241 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum