Darbedilen göçmenlere Edirne'de tedavi

Yunan hudut askerlerince darbedildikten sonra zorla Türkiye'ye gönderildiklerini ileri süren Fas uyruklu 13 düzensiz göçmen Edirne'de tedavi edildi.

Darbedilen göçmenlere Edirne'de tedavi

Yunan hudut askerlerince darbedildikten sonra zorla Türkiye'ye gönderildiklerini ileri süren Fas uyruklu 13 düzensiz göçmen Edirne'de tedavi edildi.

Darbedilen göçmenlere Edirne'de tedavi
21 Ekim 2021 - 17:41

Alınan bilgiye göre, Sarıbayır mevkisinde darbedilmiş ve bitkin haldeki düzensiz göçmenleri gören şantiye çalışanları, durumu polise bildirdi.
Yunanistan'a geçmelerinin ardından yakalandıklarını ve Yunan askerlerinin kendilerini copla döverek Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye'ye gönderdiklerini iddia eden düzensiz göçmenlerin vücutlarındaki darp izleri ve bazılarının kıyafetlerinin olmaması dikkati çekti.
Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'nde tedavileri yapılan düzensiz göçmenler, Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi. 
 
DÜZENSİZ GÖÇMENLERDEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR
 
Yunanistan'ın uluslararası sözleşmelere aykırı şekilde Türkiye'ye gönderdiği ileri sürülen düzensiz göçmenler Türk makamlarına teşekkür etti.
 
Darbedilerek ve kıyafetleri alınarak Yunan askerlerince Türkiye'ye geri itildiklerini iddia eden düzensiz göçmenler, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.
 
Faslı Said Halil, Yunanistan'a geçtikten sonra yakalandıklarını ve Yunan polisinin kendilerine çok acımasız davrandığını anlattı.
 
Halil, sınırdan iç kesime yürürken yakalandıkları Yunan askerlerinin kendilerini bir karakola götürdüğünü anlatarak, "Önce telefonlarımızı, paralarımızı aldılar. Kıyafetlerimizi çıkarttılar. Klimanın soğuk kısmını açarak bizi aç, susuz bir gece beklettiler. Daha sonra döverek bir bota bindirerek Türk tarafına zorla ittiler." dedi.
 
Türkiye tarafında bir köyden geçerek Edirne'ye geldiklerini, Türklerin kendilerine çok iyi davrandığını belirten Halil, "Yunanistan'da insanlık dışı bir durumla karşılaşırken Türkiye bize her zaman olduğu gibi kucak açtı. Teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Mahmud Aideni (28) ise Yunanistan'da yaşadığı kötü muameleyi unutamayacağını, Türk insanına ise müteşekkir olduğunu ifade etti.
 
Yarı çıplak halde zorla geri gönderildikleri Türkiye'de güvenlik güçleri ve İl Göç İdaresi çalışanlarının kendilerine kıyafet verdiğini, karınlarını doyurduğunu aktaran Aideni, Edirne'de insanca muamele gördüklerini ifade etti.  (AA)
 
 
 

Bu haber 165 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum