‘Çözüm üreten eğitim sistemine geçilmeli’

Saadet Partisi Eğitimden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Kadir İriş, ikinci dönem eğitim-öğretim yılının başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Çözüm üreten eğitim sistemine geçilmeli’

Saadet Partisi Eğitimden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Kadir İriş, ikinci dönem eğitim-öğretim yılının başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Çözüm üreten eğitim sistemine geçilmeli’
22 Şubat 2021 - 10:14
Reklam

Kovid-19 pandemisinin gölgesinde ikinci dönem eğitim-öğretim döneminin ve köy okullarında yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kadir İriş, yeni dönemin hayırlara vesile olmasını temenni etti.  Eğitim sisteminin hedeflediği insan tipinin ne olduğunu kimsenin bilmediğini belirten Kadir İriş, “Sadece sınav odaklı bu düzen, fedakârlıklarla ayakta duran bir sistem olarak eski, anlaşılmaz, boş ve faydasız alışkanlıklarından kurtarılmayı beklemektedir. Milli Eğitim temel kanununda belirlenen temel amaç ve ilkeler ne yazık ki gençlerimizin ne dünyasını ne de ahiretini kucaklıyor.  Eğitim sistemi sorun çözme yerine sorun üretiyor.  Buna rağmen sorunlar halının altına süpürülerek resmi ideolojinin ve bürokrasinin desteği ile sistem yürütülmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.
SÖZLEŞMELİ-KADROLU VE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN AYRIMI ÖNCELİKLİ OLARAK KALDIRILMALIDIR
Mevcut şartlar  nedeniyle uzaktan yapılacak eğitim dönemiyle ilgili uyarılarda bulunan İriş, “Tüm öğrencilerin faydalanabileceği bir alt yapı ve üst yapı kurulmalıdır. Devletimiz bunu yapabilecek güçtedir. Zaten eğitim ve öğretimi dört duvar arasından çıkararak hayatın içerisinde tüm paydaşlarıyla gelişen ve geliştiren bir sistem olarak yeniden kurgulamalıydık. Bu yüzden garp cephesinde yeni bir şey yok demiyor, artık garp cephesinde yeni bir şey olmalı diyoruz. Özellikle eğitimin belkemiği olan öğretmenler arasında kast sistemi gibi duran sözleşmeli-kadrolu ve ücretli öğretmen ayrımı öncelikli olarak kaldırılmalıdır. Çünkü emeğin aynı, ücret ve özlük haklarının farklı olduğu bir dünyadan kimseye hayır gelmez. Sırf KPSS’de istenen puanı alamadı diye öğretmenleri asgari ücretten az bir ücretle çalıştırmak bir emek sömürüsüdür. Bu sömürgeci uygulama bir an önce yok edilmelidir. Çözüm için sorun üreten eğitim sisteminden çözüm üreten eğitim sistemine geçilmelidir” değerlendirmesinde bulundu. (Haber merkezi)
 
 

Bu haber 233 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum