‘Çöp atmak Edirnelilere yakışmıyor’

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bazı duyarsız vatandaşların çevreye rastgele attıkları çöplere tepki gösterdi. Özellikle Meriç Nehri kenarında yaşanan çöp kirliliğine dikkat çeken Gürkan, bu davranışın Edirnelilere yakışmadığını belirtti.

‘Çöp atmak Edirnelilere yakışmıyor’

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bazı duyarsız vatandaşların çevreye rastgele attıkları çöplere tepki gösterdi. Özellikle Meriç Nehri kenarında yaşanan çöp kirliliğine dikkat çeken Gürkan, bu davranışın Edirnelilere yakışmadığını belirtti.

‘Çöp atmak Edirnelilere yakışmıyor’
22 Eylül 2021 - 11:03

Gürkan, “Şişeyi çöp kutusuna atmak varken sağa sola fırlatmak nedir. Edirne’ye, Edirnelilere yakışıyor mu?. Meriç kenarında çöp kovalarını yakıyor benim vatandaşım. Yakışıyor mu bu Edirnelilere. Kırıyor, parçalıyor piknik ünitelerini, masaları aynı şekilde parçalıyor. Çocuk oyun gruplarını aynı şekilde hakikaten Edirnelilere yakışmıyor. İnsan olana yakışmıyor.” Dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Meriç Nehri ve kentte bulunan bazı parklarda yaşanan çevre kirliği ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. ‘Bir yeri temizleyerek temiz tutamazsınız’ diyen Gürkan, yaşanan çevre kirliğinin Edirnelilere yakışmadığını söyledi.
Ne kadar konteynır konunsa da vatandaşların yerlere rastgele çöp attığına dikkat çeken Gürkan, şunları söyledi; “Bir yeri temizleyerek temiz tutamazsınız. Burada vatandaşın duyarlı olması gerekiyor. Konteynır koymak elbette bir çözüm ama bunu vatandaşın yapması lazım. Nehir kenarlarını ne için açmaya çalışıyoruz? Vatandaşlarımız daha keyifli saatler geçirsin daha doğal ortamda zaman geçirsin diye açıyoruz. Ama siz orada yediğinizi, içtiğinizi nehrin içine atarsanız olmaz. Bunu ne Edirne Belediyesi ne çevre müdürlüğü temizleyebilir. Dünya’da hiçbir belediyenin bunu temizleme şansı yok. Vatandaş çekirdek yiyor gölette oturuyor. Çekirdeğini ye kimse bir şey demiyor ama o çekirdeğin kabuklarını bir poşetin içine at onu da en yakın çöp kovasının içine at. Şişeyi çöp kutusuna atmak varken sağa sola fırlatmak nedir. Edirne’ye, Edirnelilere yakışıyor mu?. Meriç kenarında çöp kovalarını yakıyor benim vatandaşım. Yakışıyor mu bu Edirnelilere. Kırıyor, parçalıyor piknik ünitelerini, masaları aynı şekilde parçalıyor. Çocuk oyun gruplarını aynı şekilde hakikaten Edirnelilere yakışmıyor. İnsan olana yakışmıyor. Bir şeylere ya da birilerine kızarak kamu mallarına zarar vermek kimseye bir şey kazandırmaz. Onların parası yine sizin cebinizden çıkıyor. Meriç kenarındaki düzenlemeler insanlar eşiyle, dostuyla, çocuğuyla güzel zaman geçirsinler diye yapılıyor. Biz nehir kenarında her piknik yapanın peşine adam koyamayız ki hepsinin başına adam dikemeyiz ki. Herkes kendi temizliğini yapsa bu şehir pırıl pırıl olur. Böyle bir düzen böyle bir şehir yok. Kimse kusura bakmasın alınan da alınsın. Biz şehrimizi temiz tutacağız. Belediye’de bunun üzerine gerekenleri yapacak. Ama siz her yere yediğinizi içtiğinizi bırakırsanız bunu temizlemek mümkün değil. Şöyle bir mantık var ben vergi veriyorum belediye temizlesin böyle bir mantık yok. “  (Haber-Fotoğraf: Ali KARAMAN)
 

Bu haber 948 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum