Çevre yolu için pedal çevirdiler

Edirne'de bir araya gelen Trakyalı bisikletçiler, geçen hafta Lüleburgaz’da tır çarpması sonucu hayatını kaybeden bisiklet sürücüsü Emin Karabıyık' için ve Lüleburgaz’da çevre yolu yapılması için pedal çevirdiler.

Çevre yolu için pedal çevirdiler

Edirne'de bir araya gelen Trakyalı bisikletçiler, geçen hafta Lüleburgaz’da tır çarpması sonucu hayatını kaybeden bisiklet sürücüsü Emin Karabıyık' için ve Lüleburgaz’da çevre yolu yapılması için pedal çevirdiler.

Çevre yolu için pedal çevirdiler
15 Temmuz 2021 - 09:18

Lüleburgaz’da geçen hafta 2003 doğumlu bisikletçi Eren Karabıyık tır çarpması nedeniyle hayatını kaybetmesi ve 2017 yılında 13 yaşındaki bisiklet sürücüsü Sinan Atakan Lüleburgaz’da bir tır çarpması sonucunda hayatını kaybetmesi üzerine bisikletçiler farkındalık yaratmak için sürüş yaptı. Lüleburgaz Hedef Doğa Sporları Topluluğu adına konuşan Yüksel Kerim Yazır Edirneli bisikletçilerin desteğiyle Edirne'de de bir farkındalık sürüşü düzenlemeye karar verdiklerini ifade etti.
Kırklareli'nin. Hedef Doğa Sporları, Edirne bisiklet ve doğa sporları topluluğu derneği (EBİDOST), Edirne Bisiklet Kulübü, Derneği, Yeşilay Bisiklet Topluluğu (YEŞİLBİS) Modavizyon Bisiklet Topluluğu, Lüleburgaz Bisikletliler derneği ve Edirne Bisikletliler Derneği yapılan etkinliğe katıldı.
 Sürüşe Edirne ve Lüleburgaz'dan yaklaşık 50 bisikletçi katıldı. Kent merkezinde toplanan bisikletçiler, Bosnaköy üzerinden Karaağaç Mahallesi'ne giderek sürüşü burada tamamladı.
Lüleburgaz Hedef Doğa Sporları Topluluğu adına konuşan Yüksel Kerim Yazır, bisiklet kullan bir gencin kamyon çarpması sonunda hayatını kaybettiğini, kazaların önüne geçilmesi için farkındalık için pedal çevirdiklerini söyledi.
‘HAKKIMIZI ARAMYA DEVAM EDECEĞİZ’
Lüburgaz’da bisikletçi kardeşlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü içinde olduklarını ifade eden Yazır, Yaşanan yeni bir trajedimiz var. Genç bir arkadaşımızı daha bir kamyonun altına kalarak yaşamına son verilmesinden dolayı ciddi bir üzüntünün içersindeyiz. Fakat biz bunları hala yöneticilerimize anlatmakta zorluk yaşıyoruz. Yıllardan beri, herkesi kanayan yarısı olan çevre yolu hala Lüleburgaz’a yapılmadığı için insanlarımız yaya iken bisikletliyken, motosikletliyken ölmeye devam ediyor. Ne olursa olsun ne kadar yorulursak yorulalım ne kadar çok hırpalanırsakta biz hakkımızı aramaya devam edeceğiz.” Diye konuştu.
Lüleburgaz’dan gelip Edirne’de bütün bisikletçi arkadaşlarımız bize destek vermek için dediler ki
Lüleburgaz’a çevre yolu istediklerini vurgulayan Yazır, “Biz Lüleburgaz olarak çevre yolunu istiyoruz. Çevre yolu yapılana kadar yapılabilecek iyileştirmeler var. Bu iyileştirmeler ile bile Lüleburgaz bir nefes alabilir. Nelerin olduğunu kendileri bilmiyorlarsa STK’lara sorsunlar biz fikirlerimiz sunalım beyan edelim bunları artık hayata geçirelim. Lüleburgaz çevre yoluna gelmeden önce küçükte olsa merhemine kavuşsun. Lüleburgaz’ın girişinde otoban girişli var, bundan sonraki ilk şehrimizde Babaeski oradan da otoban çıkışımız var. Kamyonlara, otobüslere, tırlara derler ki biz bu saatler arasında şehir içerisine kamyon otobüs tır almıyoruz. Şimdilik çevre yolu yapılana kadar otobanı kullandırtalım. Kamyoncular, otobüsçüler, tıcılar orasını kullanırlar. “ İfadelerine yer verdi.
‘BU CİNAYETLERİN DURMASINI İSTİYORUZ’
Edirne bisiklet ve doğa sporları topluluğu derneği (EBİDOST) Başkanı Barış Yalçındağ, Lüleburgaz’da yaşanan olayın dünyanın hiçbir yerinde yaşanmasını istemediğini ifade etti. Sürücülerin geç kalmamak için bisikletçileri ezmeye göze aldıklarını söyledi. Yalçındağ, Lüleburgaz neredeyse her yıl böyle acılı haberler bir tane ile yeterli biz bu saatler arasında kalmıyor, daha da artıyor. Her yıl Temmuz ayında başlayan bir süreç ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda da bunları yaşadık.  Biz şunu diyoruz, insanlar gidecekleri yerlere 1 dakika geç gitmeleri halinde biz ezmeyi göze alıyorlar. Bizleri öldürmeyi göze alıyorlar. Telefon ile herhangi bir şeye bakarken dikkatlerini kaybettikleri noktada bizleri tamamen ölüme sevk ediyorlar. Bir cinayet işliyorlar aslında bu cinayetlerin durmasını istiyoruz.” Diye konuştu
Yolarda bisikletçilere karşı saygısızlık olduğunu belirten Yalçındağ, “Bisikletçiler Nasıl olsa geçer, nasıl olsa yapar diyerek sıkıştırmalar üzenimize sürmeler yol vermemeler gibi durumlarımız var. Bunlar bizim en büyük sıkıntılarımız.” Şeklinde konuştu. .(Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 
 
 

Bu haber 143 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum