Çay tarifede artsa da satışlar eski fiyattan 

Edirne’de Edirne’de kahvehanelerde çay ve Türk kahvesinin satış fiyatına artış yapıldı. Son gelen zamla çay bir buçuk liradan 2 liraya, 4 liradan satılan Türk kahvesi de 7 liraya çıktı. Çay ve kahveye yapılan zamları çoğu işletmeci fiyatının yüksek olması nedeniyle uygulayamıyor.

Çay tarifede artsa da satışlar eski fiyattan 

Edirne’de Edirne’de kahvehanelerde çay ve Türk kahvesinin satış fiyatına artış yapıldı. Son gelen zamla çay bir buçuk liradan 2 liraya, 4 liradan satılan Türk kahvesi de 7 liraya çıktı. Çay ve kahveye yapılan zamları çoğu işletmeci fiyatının yüksek olması nedeniyle uygulayamıyor.

Çay tarifede artsa da satışlar eski fiyattan 
10 Haziran 2021 - 09:07

Satışın düşmesinin önüne geçmek kahvehane işletmecileri eski fiyattan satıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olan kahvehane ve çay ocakları, dükkanlarına az sayıda müşteri alabildikleri için yapılan zamlı tarifeyi uygulayamıyor. Çayda eski tarife olan bir buçuk liradan satışa devam eden çoğu esnafın yanında, fiyatı bir liradan çay satışı yapan esnaf da bulunuyor.
Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay, yaptığı açıklamada, “Esnaftan gelen taleplerle çay ocakları kahvehanelerde fiyat tarifesini güncelleme gereği duyduk. Esnaf uzun bir süreden beri kapalı olduğu için, işletmelerin kiraları yüksek, giderleri fazla olduğundan fiyat tarifesinde güncelleme talebinde bulundular.  Biz de 1,5 lira olan çay tarifesini 2 liraya güncelledik. Yaklaşık 350 esnaf bu güncellemeden faydalanacak ama uygulayan esnaf sayısı 20-30 civarında. Yılsonuna kadar belki güncelleme tamamlanabilir diye düşüncemiz var, çünkü gelirli alakalı bir durum bu. Genelde merkezde olan işletmeler, yeni yerleşim, Ayşekadın’daki bazı işletmeler yeni güncellemeyi uyguluyor. Bize gelen talebe göre biz fiyat güncellemesi yaptık ama uygulama henüz yetersiz” dedi.
ESNAFIN YÜZDE 90’I ESKİ TARİFEDEN SATIYOR
Edirne’de 20 esnafın çayı 2 liradan sattığına dikkat çeken Gönay, “En son 2019’un Ekim ayında yapıldı. Şimdi de 2021 Mart ayında güncelleme yaptık. Talebe bağlı bir güncelleme bu. Yani esnaftan herhangi bir talep gelmeden güncellenmeyen bir fiyatı vermenin de manası yok. Esnaftan aslında yoğun bir talep geldi ama henüz yeni tarifeye geçişler yetersiz. Türk kahvesi 4 liraydı 7 lira yaptık. Kahve kültürü diye bir şey kalmadı zaten artık. Çok büyük bir talep yok Türk kahvesine. 33 seneden beri işletmeciyim, ayda sadece 20 tane kahve satabiliyorum. Türk kahvesine fazla talep yok. Yaklaşık 20 esnaf yeni fiyat güncellemesini uyguluyor, yüzde 90’ı geçmedi. Zaten toplum olarak büyük sıkıntılardan geçtik. Sadece esnafta değil vatandaşın da alım gücü yok. Esnaf müşterinin ne istediğini, o fiyatı kaldırıp kaldıramayacağını anlıyor. Müşterisinin talebini görebiliyor. Bizim tarifemiz çay ocakları kahvehaneler için” dedi.
“TÜRK KAHVESİ PAHALI GELİYOR”
Kahvehane işletmecisi Aziz Korkmaz, Türk kahvesi fiyatının vatandaşa pahalı geldiğine dikkat çekerek, “14 yıldır kahvecilik yapıyorum. Fiyatların fahiş artışından dolayı odanın 2 liralık fiyat tarifesini uygulamaya başladık. Vatandaşlardan tepki yok.  Çünkü insanlar her şeye zam geldiğini biliyor görüyor ve anlayışla karşılıyor. Şu anda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Şu anda müşteri sıkıntımız var. Oyun oynanmadığı için birçok insan gelmiyor. İnsanlar pandemiden dolayı kalabalık ortamlara da sokulmuyor. Türk kahvesi tarifede 7 lira. Ama on gündür açığız daha Türk kahvesi yapmadık. Pahalı geliyor biraz, zaten fazla içen de yoktu.
  Biz yeni fiyat tarifesini uyguluyoruz ama bazı arkadaşlarımız uygulamıyor. Piyasada çeşit çeşit çay var. Bizim kullandığımız çayın kilosu 40 lira. Günde 2 paket kullanıyoruz, 80 lira giderimiz var. 15-20 liralık çaylar da var, maliyeti düşürüp o tarzda kullananlar da var ama yanlış bir düşüncü. Çünkü rekabet parayla değil hizmetle olur” dedi.
 BİR LİRAYA ÇAY SATAN ESNAF TA VAR
Çay Ocağı işletmecisi Polat Baltepe, çayı bir liradan sattığını ifade ederek, “Çayı 1 liradan veriyoruz. Bu piyasada 2 lira biraz pahalı geliyor. 1 lira yine bereket versin kazanıyoruz.  Üç tane çocuk bakıyorum. Burası, ev kira, elektrik, su her şeyi tek başıma karşılıyorum sıkıntı yok.  Milletin cebinde ekmek almaya para yok, 1 liraya çayı zor içiyor millet, çayı 2 liradan nasıl satalım. Böyle de kazanıyorum. Kazanmasam nasıl duracağım burada. Bereket versin yetiyor bana” diye konuştu.(Haber:Gülşah AK)
 

Bu haber 168 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum