‘Bulgaristan’dan ciddi bir akım oldu’

Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Karaağaç’ta bir restoranda basın toplantısı düzenledi. EGİAD Başkanı Hakan İnci, 1 Eylül itibariyle Bulgaristan sınır kapılarının açılmasıyla birlikte başta Edirne olmak üzere Trakya ve İstanbul’a ciddi bir akım olduğunu gördüklerini söyledi.

‘Bulgaristan’dan ciddi bir akım oldu’

Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Karaağaç’ta bir restoranda basın toplantısı düzenledi. EGİAD Başkanı Hakan İnci, 1 Eylül itibariyle Bulgaristan sınır kapılarının açılmasıyla birlikte başta Edirne olmak üzere Trakya ve İstanbul’a ciddi bir akım olduğunu gördüklerini söyledi.

‘Bulgaristan’dan ciddi bir akım oldu’
29 Eylül 2020 - 10:10
Reklam

EGİAD Başkanı İnci, EGİAD ve Yanbol Eurowoman Kadınlar Derneği ile proje kapsamında yapılan proje kapsamında Yanbol Edirne aplikasyon hibesi aldıklarını şu anda da projenin aktif olarak devam ettiğini söyledi.
Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Derneği olarak Yanbol Eurowoman Kadınlar Derneği ile düzenledikleri proje kapsamında Karaağaç’ta bir restoranda kahvaltıda gazetecilere bir araya geldi. Toplantıya Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Hakan İnci, Edirne Genç İş adamları Derneği yönetim kurulu üyesi Nevser Eraslan ve basın mensupları katıldı.
Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Hakan İnci, konuşmasına Ermenistan ve Azerbeycan’ın arasında yaşanan konu ile başladı. EGİAD Başkanı İnci, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yapmış olduğu saldırıyı dernek olarak şiddetle kınıyoruz. Bu konuda Azerbaycan’ın, kardeş ülkemizin yanındayız. Eminim ki ülkemiz, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımızın bu konuda Azerbaycan’a her türlü desteği vereceğine inanıyoruz. Biz de halk ve EGİAD olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu da kamuoyuna duyurmak istiyorum” dedi.
“TİCARETİN DEVAMLI OLABİLMESİ İÇİN ESNAFIMIZ DİKKATLİ OLMALI
EGİAD Başkanı İnci, 1 Eylül itibariyle Bulgaristan sınır kapılarının açılmasıyla birlikte başta Edirne olmak üzere Trakya ve İstanbul’a ciddi bir akım olduğunu gördüklerini söyledi.  İnci, “Son hafta sonunda da bu olay maksimuma ulaştı diye düşünüyorum. Çok ciddi bir Bulgar turist ilimizdeydi. Bulgaristan’daki önlemler Türkiye’deki kadar sıkı değil. Mesela sokakta gezerken maske takma zorunluluğu yok. Benzeri önlemler yok. Biz burada esnaflarımızdan şunu rica ediyoruz. Lütfen sizler azami ölçüde gelen turistleri, müşterilerinizi önlem almaları konusunda uyarın. Çünkü bu kapının açık kalması Bulgaristan’daki vaka sayısının artmamasıyla doğru orantılı. Eğer buraya gelen misafirlerimiz gerekli önlemleri almadan virüsü alıp ülkelerine dönerlerse ve bu bir istatistiğe yansırsa örneğin Ekim 15’de Bulgaristan hükümeti biz bu kapıyı açmadan önce vaka sayısı günde 100’dü, şu an 300’e çıktı derse özellikle bölge olarak ciddi bir vaka artış sayısı olur ise o zaman haliyle Bulgaristan hükümeti sınır kapılarını kapatma yoluna gidecektir. Dolayısıyla gelen Bulgaristan vatandaşları önlem almasa bile biz esnaf olarak bütün arkadaşlara önlem almalarını zorunlu kılmamız gerekiyor. Dükkâna maskesiz almamamız gerekiyor. Ticaretin devamlı olabilmesi için bu konuda esnafımızı uyarıyorum. Pandemi süreci bütün ülkeyi olduğu gibi ilimizi de ekonomik anlamda çok etkiledi. Edirne’nin geliri kültürel turizm üzerinden yoğundu. Turlar sürekli buraya geliyordu. İstanbul’dan yerli turistimiz Edirne’ye son yıllarda ilgi gösteriyordu. Ciğer turizmi dediğimiz bir şey var. İnsanlar sadece ciğer yemek için şehrimizi ziyaret ediyorlardı. Bu süreçte bu olayların hepsi bitti ve tekrar başlaması biraz zaman alacak gibi. Bunun için yereldeki esnaf odalarımız onlara yeteri kadar destek sağlamaya çalıştıklarını düşünüyorum ama daha farklı destek paketleri yerelde daha fazla destek olunabilecek konularla ilgili bence bir komisyon kurulması gerekiyor. Çünkü bu süreç devam edecek.” ifadelerini kullandı.
“EDİRNE’DE ŞU ANDA CİDDİ BİR İSTİHDAM SIKINTISI VAR”
Pandemi salgını süreci nedeniyle Edirne’de istihdam sıkınıtısı olduğuna değinen EGİAD Başkanı İnci şunları kaydetti; “1 Ekim’den sonra her şey normale dönecek diyemiyoruz. Şu anda benim uzmanlardan aldığım bilgi, izlediğim doktorlardan anladığım bu sürecin kademeli de olsa en az 2 yıl gibi süreceğini ön görüyorlar. 2 yıl çok ciddi bir süre. Üniversiteler açılmıyor. Şu an şehrimizde birçok yurt işletmecisi vardı. Hepsi sıkıntıda. Bir sürü kafeterya işletmecisi var, onlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar işsiz kaldı. Edirne’de şu anda ciddi bir istihdam sıkıntısı var. Şu anda birçok garson, aşçı, temizlikçi işsiz durumda. Acilen devletin aldığı önlemlerin dışında bizim yereldeki iş adamları derneklerinin, ticaret sanayi odasının, esnaf odasının bu konuyla ilgili çözüm önerilerinin ne olduğunu, nasıl bir strateji izleyeceğimizi yani önümüzdeki 2 yıl bu devam ederse ne yapacağımızı bilmemiz gerekiyor. Bununla ilgili ben bir çağrıda bulunuyorum. Bence bununla ilgili bizim bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Edirne ve ilçelerinde esnaf ve çalışanlarımız için bir yol haritamız olsun. Eğer pandemi 2 sene giderse bu insanlar ne olacak? En azından bu hasarı ‘ne kadar azaltabiliriz’i hesaplamamız gerekiyor. Bununla ilgili ben umarım el birliğiyle bütün STKlar bir araya gelir bir çözüm noktasına ulaşırız diye düşünüyorum. Okulların açılması meselesinde hükümet zaten bu konuda uğraşıyor”
“MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ FENA DEĞİL”
EGİAD Başkanı İnci, Belli sektörlerde kredilerin ertelenmesiyle ilgili ivedilikle çalışma yapılması gerektiğini söyledi. İnci, “İnsanlar evlerini sattı. Onların durumu iyi. Ama yurt işletmecisi için, lokantacı için böyle kredi kullananlar varsa bunların ne şekilde destek olunacağına dair başta Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere acilen hükümetle bir mutabakata bağlaması gerektiğini düşünüyorum. Belli sektörlerde kredilerin ertelenmesiyle ilgili ivedilikle çalışma yapmaları gerekmekte. Sektörel bazda sıkıntılı olan sektörler belli. Devletimiz de gayet iyi biliyor. Bunlar üzerinden bir yapılanma olması gerektiğine inanıyorum” dedi.
“TİCARETİ ARTIRMAK İÇİN MOBİL APLİKASYON
EGİAD Başkanı İnci, EGİAD olarak, Yanbol’daki Eurowoman Kadınlar Derneği ile yürütülen proje ile yeni bir hibe aldıklarını söyledi.  İnci, “Ortağımız Yanbol’daki Eurowoman Kadınlar Derneği. Biz bu dernekle beraber şu anda Edirne Yanbol’u içeren bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Daha önce de söylendi. Zaten şehrimizde mobil aplikasyonlar var. Bizimkisi daha farklı daha profesyonel daha ticari olacak. Öyle planlıyoruz. Hepsi birbirinin tekrarı olmasın. Bir şey yapıyorsak topluma faydası olsun. Daha farklı bir başlık olsun. İçerik olarak şöyle olacak. Edirne genelindeki minimum 500 tarihi eserin her birinin en az 3-4 fotoğrafı, uydudaki yerleri, yol tarifleri, çevresindeki konaklama imkanları, çevresindeki işletmeleri içeren ciddi bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Şu anda ihale aşamasındayız. Bunlar tamamlandıktan sonra aşama aşama bilgi vereceğiz. Şu anda EGİAD Yanbol Eurowoman Kadınlar Derneği ile Yanbol Edirne aplikasyon hibesi almıştır. Şu anda da projemiz aktif olarak devam etmektedir” şeklinde konuştu.
“AMAÇ ORGANİK ÜRÜN VE KÖYLÜNÜN ÜRETTİĞİNİ SATMAK”
Edirne’de Kadın girişimciler ile cumartesi günleri kurulan Pazar hakkında konuşan EGİAD Başkanı İnci, “Köy pazarıyla alakalı ilgili kurumlar bir çerçeve çizmeleri gerektiğini söyledi. İnci, “Çerçeveye uyanlar bunu yapabilecek, uymayanlar yapamayacaklar. Burada amaç organik ürün ve köylünün ürettiğini satmak ise bu sınıra uyanlar bunu yapacak. Kalkıp farklı amaçlara döndürürsen olmaz. Bu sefer dükkan kirası veren, vergisini ödeyen istihdam sağlayan insanların karşısına sıfır maliyetli bir rekabet ortamı açmış oluyorsun” dedi.
(Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)
 

Bu haber 674 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum