‘Basın, demokratik toplumların en önemli güvencesidir’

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, demokratik toplumların en önemli güvencelerinden birinin basın olduğunu ifade ederek, basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı.

‘Basın, demokratik toplumların en önemli güvencesidir’

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, demokratik toplumların en önemli güvencelerinden birinin basın olduğunu ifade ederek, basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı.

24 Temmuz 2022 - 17:10

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
Büyük bir özveriyle görev yapan basın mensuplarının bayramını kutlayan Tütüncü; “24 Temmuz 1908 yılında basında sansürün kaldırılmasıyla demokrasi ve özgürlük adına önemli bir adım atılmış, haber alma özgürlüğünün dönüm noktası olan 24 Temmuz “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk “Basın milletin sesidir” demiştir. Halkın sesi olma sorumluluğunu almış olan basın, demokratik toplumların en önemli güvencelerinden biridir. Basının farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesinde, ortak yaşama kültürünün gelişmesinde önemli görevler üstlendiği bir gerçektir. Özgürce, kişi hak ve özgürlüklerine saygılı, hukuka uygun, etik değerler çerçevesinde, özel hayata saygılı, tarafsız ve doğru haber yapan milletin sesi olan; büyük bir özveriyle görev yapan: gazete, dergi, radyo, internet haber siteleri, haber ajansları temsilcileri olmak üzere bütün basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramlarını kutlar, başarılar dilerim.” dedi.
“LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’NIN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”
İYİ Parti Edirne İl Başkanı Dr. Serpil Tütüncü, Lozan Barış Antlaşması’nın 99. Yıldönümü sebebiyle mesaj yayınladı.
Tütüncü, mesajında şu ifadeleri kullandı; “Lozan Barış Antlaşması 23 Temmuz 1923 yılında imzalanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok önemli Uluslararası bir belgesidir. Türklerin uluslararası temel bağımsızlık antlaşmasıdır. Bu antlaşma Türkiye’nin tapusudur. Bu nedenlerden dolayı, bu konuda ileri geri sözlerle tartışma yaratılması milli çıkarlarımıza, bağımsızlığımıza, toprak bütünlüğümüze aykırıdır. Lozan Barış Antlaşması 24 Temmuz 1923 te imzalandı ve 99 yıldır ülkemizin uluslararası çıkarlarını korumaya devam ediyor. Bu antlaşma Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasal ve ekonomik alanda en önemli uluslararası belgesidir. Türkiye’nin Anadolu ve Trakya toprakları üzerindeki egemenliğini tam olarak kuran vazgeçilmez bir bağımsızlık belgesidir. Akdeniz ve Ege’deki çıkar tartışmalarının yoğunlaştığı son yıllarda Lozan Antlaşması son derece önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta da belirttiği gibi dört yıllık savaşımız ulusumuza yaraşır bir barışla sonuçlanmıştı. Böylece Türkiye, I. Dünya Savaşı’ndan sonra sömürgeci ve emperyalist devletlerin kurdukları yeni dünya düzenini tanımadığını onlara kabul ettiren ilk devlet olmuştur. Lozan Barışı, Müttefik Devletlerin ve onun ötesinde dünyanın, yeni Türk Devleti’nin varlığını, ulusal sınırlarını ve Türk Ulusu’nun bağımsızlığını eşitlik ilkesi içerisinde tanınmasının resmi ve uluslararası hukuk yönünden temel belgesini oluşturmuştur. Bu barış antlaşmasıyla, Türk milleti verdiği mücadeledeki haklı davasını bütün dünyaya kanıtlamış ve Anadolu’nun bir Türk vatanı olduğunu kabul ettirmiştir. Lozan Barış Antlaşmasının 99. Yıldönümünü kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve tüm milli mücadele kahramanlarımıza sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”  (Haber Merkezi)
 

Bu haber 316 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum