Ayrıştırmıyoruz çöp ithal ediyoruz

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, “Temiz atık bulanamadığı için dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. O zaman bütün herkesin her ferdin sıfır atığa çaba göstermesi gerekiyor. Biz bunu yaparsak atık ithal etmeyiz. Günde 2 ton atık geliyor” dedi.  İl Genel Meclisinin Kasım ayı 9’uncu toplantının 14’üncü birleşimi Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk'ün katılımıyla gerçekleştirildi. Öztürk, Sıfır Atık Projesinin önemine değinerek günde 2 ton atık ithal edildiğini söyledi.

Ayrıştırmıyoruz çöp ithal ediyoruz

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, “Temiz atık bulanamadığı için dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. O zaman bütün herkesin her ferdin sıfır atığa çaba göstermesi gerekiyor. Biz bunu yaparsak atık ithal etmeyiz. Günde 2 ton atık geliyor” dedi.  İl Genel Meclisinin Kasım ayı 9’uncu toplantının 14’üncü birleşimi Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk'ün katılımıyla gerçekleştirildi. Öztürk, Sıfır Atık Projesinin önemine değinerek günde 2 ton atık ithal edildiğini söyledi.

Ayrıştırmıyoruz çöp ithal ediyoruz
20 Kasım 2020 - 10:03

 il genel meclisinin gündemin Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, 2020-2021 yılında Edirne’nin imar durumları ile ilgili meclis üyelerine sunum yaptı.
                Çevre ve Şehircili İl Müdürlüğü olarak sunumları hazırlarken meclis üyelerininde bilmesi gereken konuları işlediklerin belirten Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, “Eğer bir vatandaşımız kendi yapısından endişe ediyorsa veya endişe değil de en son deprem yönetmeliğine göre ben yapımı kontrol etmek istiyorum yapım riskli mi değil mi diyorsa, bakanlık tarafından lisanslı firmalara müracaat etmek zorunda. Vatandaş müracaat ediyor, lisanslı firma oradan numuneler alıyor, ölçümler yapıyor, raporunu hazırlıyor, sonra Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Teknik ekipler tarafından raporlar inceleniyor, eğer uygunsa onaylanıyor. Sonra da yerel yönetimler yani belediyelerimize, vatandaşa tebligatlar yapılıyor. 2 ay içinde binanızı yıkmanız gerekiyor diyoruz. Bu sürede yıkmazlarsa yine bir ay kadar ek süre veriliyor. Bu sürede de yine yıkmazsa ilgili yerel yönetimler, belediyeler veya özel idareler yıkabiliyor. Belediyeler ev özel idareler de biz yıkamıyoruz derse bu sefer bakanlık olarak valilik olarak bizler bu yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Burada önemli olan her yapı sahibinin kendi duyarlılığı. Kendi yapısıyla ilgili duyarlı olup, böyle bir hissiyata sahipse lisanlı firmaya başvurup kendi binasıyla ilgili riskli yapı tespitini yaptırabilir.  Bina yıkıldıktan sonra bakanlık tarafından kira yardımı ve kredi yardımı yapıyor. İkisinden birini tercih etmemiz lazım. Yapı maliki ya kira yardımı ya da kredi yardımını tercih etmesi lazım. Kira yardımı için bu sene Edirne için öngörülen miktar 810 lira. Bu her sene değişiyor. 18 ay boyunca o yapının sahibine 810 lira kira yardımı yapılıyor. Kredi yardımı da, eğer kira yardımı almıyorsanız, bakanlıkla protokol yapmış bankalara kredi yardımı için başvuruda bulunulabilir. Edirne’de 2020 yılına kadar yaptığımız kira yardımı bedeli 810 bin lira civarında.” Dedi.
"İMAR BARIŞI VATANDAŞI MALİK SAHİBİ YAPTI"
                Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, İmar barışının gündemde olan bir konu olduğunu belirterek İmar barışının vatandaşın devletle muhalefetli olan yapıları barıştırmak için yapılan usul ve esaslar olduğunu söyledi.
                Öztürk, “ İmar barışı sayesinde bir çok vatandaşın daha önceden maliki ama kağıt üzerinde maliki olmadığı bir çok yapının maliki olmasının fırsatını yakaladı. Şöyle bir durum var; imar barışını kötüye ya da yanlış kullananlar oldu. Bu yanlış kullananlardan dolayı imar barışındaki bu güzellikler de kapatılmaya çalışıldı. Hâlbuki imar barışı sayesinde birçok vatandaş kendi binasına malik seviyesinde geçti.  Üzerine basa basa 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapılan için geçerli dedik. Ama maalesef ya yanlış anlaşılmadan ya da eksik anlaşılmadan kaynaklı 2018, 2019 da yapılar yapılarak sanki 31 Aralık 2017’den yapılmış gibi başvurular oldu. Bunlar da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından tespit ediliyor. Tespit edilenlerin de yapı kayıt belgesi iptal edilmektedir.    Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra o yapıya ilave yapılar yapanlar oldu. Bizler vatandaşın mağdur olmaması için dedik ki, 31 Aralık 2017’den sonra yaptığın yapıyı yık, eski halini muhafaza et, yapı kayıt belgen yine geçerli dedik. Bu imkanı da tanıdık, hakkı kaybolmasın diye.  25 bin 237 tane geçerli yapı kayıt belgesi sayısı var. Bunlardan 22 bin 780 tanesi geçerli, 2 bin 676 tanesi para yatırmadığı için otomatik olarak iptal edildi. 31 Aralık 2017 den sonra yaptığını tespit ettiğimiz 316 tane yapının yapı kayıt belgesini iptal ettik.” Dedi.
"ATIKLARI AYRIŞTIRDIĞIMIZDA DIŞARIDAN ATIK ITHAL ETMEYE GEREK YOK"
                Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk, Sıfır atık projesinin önemini ve dışarıdan ithal edilen 2 ton atığın alınmasına gerek olmadığını belirterek evsel atıklar ile diğer atıkları ayrıştırdığımız zaman dışarıdan atık ithal etmeye gerek duyulmayacağını söyledi. Öztürk, “3 seneden beri evimde sıfır atık uygulayan birisiyim. Hayatımın seyri değişti diyebilirim. Herkesin de evinde uygulamasını öneriyorum. Ben şikâyet eden tarafta değilim. Acaba ben birey olarak ne yapıyorum.  Başkasını şikayet etmek kolay ama ben ne yapıyorum. Ben hep bu noktadan bakıyorum. Şuan da pek çok yerel yönetimlerimiz yani belediyelerimiz olsun, köylerde olsun sıfır atık sistemi mevcut mu? Kurulmuş bir düzen var mı? Yok. Ama herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor mu? Çalışıyor. Ben bulunduğum yerde topladığım geri dönüşüm malzemesini ambalajı, camı, plastiği evsel atıklarla çöpe atmıyorum. Evimde ayrı topluyorum yakın tespit ettiğim bir nokta belirledim oradan bu işle uğraşanların aldığını belirledim. Üşenmeden oraya gidip bırakıyorum sabah baktığımda bıraktığım atıklar alınmış. Aldıkları zamanda görüyorum.  Ben bu şekilde hizmet ediyorum. Herkes bir tarafından tutup kendi hayatında sıfır atığı uygularsa bu yapılabilir diye düşünüyorum. Başta israfın önüne geçmek olduğun söyleye biliriz. İhtiyacından fazlasını almamalıyız. Atık miktarını azalmamız lazım. Azaltamıyorsan o zaman kaynağını ayrıştırın. Marketten alışverişinizi yaptınız her şeyin bir paketi var. Bunları ayırıp evsel atıklarla karıştırmadan bir yerde toplayalım. Poşeti kağıdı camı aynı yere toplayabilirsiniz. Onlar götürüldüğü yerde zaten ayrıştırılıyor. Bu şekilde ülkemize katma değer katmış olacağız. Sıfır atık planı çok çok önemli. Öyle noktalara temas edeceğim ki hepimiz şaşıracağız. İnanabiliyor musunuz dışarıdan atık ithal ediyoruz. Benim arkadaşlarım şuan da gümrükte denetim yapıyorlar. Niye denetim yapıyorlar? Günde ortalama 50 tane Tır’ın denetimi yapılıyor. Dışarıdan atık alıyoruz. Bizim atığımız neye yetmiyor. Soruyoruz dışarıdan atık ithalatı yapan firmalara arkadaşlar inanın her uzman olan her kişi ile kurumumuzda toplantılar yapıyoruz. Üniversitedeki hocalara kadar herkesle toplantı yaptım. Firmaları çağırdım. Biz atık ithal ediyoruz. biz ülkemizde sıfır atığı geliştirirsek çabalarsak belli bir seviyeye getirirsek inanın dışarıdan atık ithal etmemize gerek yok. Soruyorum neden acaba dışarıdan atık ithal ediyoruz? Firmaların söylediği bizde temiz atık bulamıyoruz. Temiz atık bulanmadığı için dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. O zaman bütün herkesin her ferdin sıfır atığa çaba göstermesi gerekiyor. Biz bunu yaparsak atık ithal etmeyiz. Günde 2 ton atık geliyor.
                İl genel meclisinin Kasım ayı 9’uncu toplantının 14’üncü birleşimi Mehmet Geçmiş Başkanlığında yoklamanın alınmasının ardından geçmiş toplantıdaki raporların özetlerin okunması ile devam etti. (Haber-Fotoğraf: Umut IŞIK)


 

Bu haber 746 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum