Ayçiçeği ödemelerinin yüzde 90’ı bitti

Trakya Birlik (TB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, Ayçiçeği ödemelerinin yüzde 90’ını ödediklerini diğer kalan kısmının ise 15 gün içinde bitireceklerini söyledi.

Ayçiçeği ödemelerinin yüzde 90’ı bitti

Trakya Birlik (TB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, Ayçiçeği ödemelerinin yüzde 90’ını ödediklerini diğer kalan kısmının ise 15 gün içinde bitireceklerini söyledi.

Ayçiçeği ödemelerinin yüzde 90’ı bitti
29 Eylül 2020 - 10:12
Reklam

Akgün, “Borsada 3 bin 100 liraya mal çıktığında ve daha sonra 3 bin 200 lira oldu, 3 bin 850 liraya kadar dışarıya ürün teslim etmeyip de Trakya Birlik’e ürünlerini verenlerin hepsi kazançlı çıkmış oldu.” Dedi. Trakya Birlik tarihinde ilk defa bir sezonda fiyat güncellemesi yapılarak, ayçiçeği avans fiyatı açıklanmasının ardından 2 defa avans fiyatı artırılarak güncellenmiş oldu. 
 
TB Yönetim Kurulu Başkanı Akgün, sezon başlarken herkes bugün ayçiçeğinin bu fiyatının buralara geleceğinin hesabını yaptığına inanmadığını, İlk ürünün Adana’da biçildiğini oradaki fiyatların 2 bin 780 lira civarında Herkesin beklentisinin 3 bin liranın üzerinde fiyat beklediğini söyledi. Akgün, Tüm dünyada pandemiyle birlikte kuraklık her ülkede kendini göstermeye başladı ve ilk başta Edirne’de olmak üzere ayçiçeğinde mısırda verim düşüklüğü baş gösterdiğini belirterek “Bununla birlikte fiyatların 3 bin 300 seviyelerinde olduğu bir ortamda fiyatlar yukarıya doğru gitmeye başladı. Biz 3 bin 240 lira fiyatla alıma başladık. Eski yıllarda tek fiyatla başlıyorduk, bu senenin önemini gördükten sonra ve çeşitli fiyatlar vererek sezonu bu şekilde tamamlamamız gerektiğine inandık. Yeni bir model geliştirerek fiyatımızı 3 bin 240 lira olan fiyatımızı 3 bin 550 liraya taşıdık, daha sonra da 3 bin 850 lira fiyat ile de sonlandırdık. Bugüne geldiğimizde 260 bin ton ürün aldık. Bu bizim için önemli bir rakam. Bütün ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü bu bizim doğru iş yaptığımızın neticesi. 260 bin ton ürünü alıp bir araya getirmek kolay bir mesele değil. Bu da ortaklarımızın başarısıdır. Bu fiyatlara başlarken bize inanan ortaklarımız çok kazançlı oldular. Bugün 3 bin 100 liraya borsada mal çıktığında daha sonra 3 bin 200 lira oldu, 3 bin 850 liraya kadar dışarıya ürün teslim etmeyip de Trakya Birlik’e ürünlerini verenlerin hepsi kazançlı çıkmış oldu. Bu bizim de bir başarımızdır. İnşallah daha güzel şeyler yapmak isteriz.” Şeklinde konuştu.
“İNSANLARIN KOOPERATİFE GÜVENİ”
Trakya Birlik olarak bu senenin getirdiği fiyatlarla ilgili devam ederse biz ortaklara bu çalışmalarımızla daha güzel kâr paylarıyla döneceğimize inandığını belirten Akgün, Hala ayçiçeği getiren insanların olduğunu, bunun kooperatife olan inançlarından güvenlerinden dolayı olduğunu söyledi. Akgün “3 bin 200 lirayken getiren insanlar biliyorlardı kazanacaklarını. Özellikle erken biçilen yerlerde fiyatlar konusunda keşke birliğe getirseydik diyen insanlar var. Bizim kapımız herkese açık. Zaten bu ürünün tamamını bizim alıp işlememizin imkânı yok. Burada sanayici de tüccar da olacak. Trakya’da 650 bin ton civarında ürün var. Bu ürün paylaşılarak böyle devam edecek. “Dedi.
“ORTAKLARIMIZA BUĞDAY VE ÜRE GÜBRESİ KREDİLERİMİZİ AÇIYORUZ”
Akgün,30 Eylül tarihinden sonra borçları ödeyen ortaklara buğday üre gübresi için kredilerini açacaklarını ifade etti. Geçen sene 340 bin ton ayçiçeği alımı yapıldığını, bu yıl 260 bin ton ürün aldıklarını söyleyerek “Böylesi düşük Böylesine verimin düşük olduğu bir yılda bu kadar ürün alınması bizim için güzel bir sonuç. Bizim özelliğimiz var. Biz sezonunun sonuna kadar aynı fiyatı bütün ortaklarımıza yansıtarak sezonu kapattığımız zaman tüm ortaklarımız bundan yararlanıyor. Başka yerde böyle değil. Biz sezonun başında da getiren sonunda da getiren ortaklara aynı parayı ödemiş oluyoruz ve aynı haklardan faydalandırıyoruz” dedi. (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 

Bu haber 685 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum