Avrupa hayali sonu oldu

 Edirne’nin İpsala ilçesinde Yunanistan sınırını geçmeye çalışan Suriye uyruklu bir mülteci Yunan askerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

Avrupa hayali sonu oldu

 Edirne’nin İpsala ilçesinde Yunanistan sınırını geçmeye çalışan Suriye uyruklu bir mülteci Yunan askerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

Avrupa hayali sonu oldu
03 Mart 2020 - 00:17
Reklam

Suriye Uyruklu Ahmet Ebu Emad isimli mülteci Yunanistan tarafından açılan ateş sonucu sırtından vuruldu. Karaağaç Mahallesi'ndeki Pazarkule Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturmaya devam ediyor. Edirne'den Avrupa'ya geçmek isteyen mülteciler, daha çok nehir hattını deniyor.Çok sayıda düzensiz göçmen, Meriç Nehri'nden botlarla Yunanistan tarafına geçmeye devam ediyor.
Pek çok kişinin Yunanistan tarafına geçtiğini öğrenen düzensiz göçmenler, Meriç Nehri'ni aşmak için sınır köylerine geliyor. Bazı düzensiz göçmenler, botlara kapasitesinin üzerinde, çok sayıda kişiyle binmeleri nedeniyle nehri geçerken sıkıntı yaşıyor.
ADACIKTA MAHSUR KALANLARI AFAD EKİPLERİ KURTARDI
Meriç Nehri'ndeki adacıkta mahsur kalan 30 düzensiz göçmen, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerince kurtarıldı.
Bir gazeteci, kıyafetleri ıslanan kişiye kazağını verdi. Sağlık ekipleri, kıyıya yüzerek çıkan ve soğuktan titreyen düzensiz göçmene müdahale etti.
Ekiplerce, düzensiz göçmenlere gıda ve su yardımında bulunuldu.
İran uyruklu AbdülzakiBaku, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşamdan bu yana nehirdeki adacıkta beklediklerini belirterek, "Yunanistan'a gideceğiz. Oradan da İngiltere'ye gitmek istiyoruz. Arkadaşlarımı kaldığımız yerden kurtarmak istedim. Botla Yunanistan'a geçeceğiz." diye konuştu.
MERİÇ NEHRİ'NDEN BOTLARLA GEÇİYORLAR
Çok sayıda düzensiz göçmen, Meriç Nehri'nden botlarla Yunanistan tarafına geçmeye devam ediyor
Edirne'den Yunanistan'a düzensiz göçmenlerin geçişleri sürüyor.
Avrupa'ya geçmek isteyen yüzlerce düzensiz göçmen, nehir ve kara hattını denemeye devam ediyor. Meriç Nehri'ni botlarla geçen düzensiz göçmenler, kara sınırını da deniyor.
Sınır tellerini makasla kesen ya da üzerinden atlayan düzensiz göçmenler, Yunanistan'a ayak basıyor.
- Düzensiz göçmenlere sert müdahale
Kastanies Sınır Kapısı'nın önünde jiletli tellerle barikat kuran Yunanistan güvenlik güçleri, düzensiz göçmenlere sık sık tazyikli su sıkıyor, zaman zaman ses ve göz yaşartıcı bomba atıyor, zaman zaman da plastik mermi kullanıyor.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne'den Yunanistan’a geçen düzensiz göçmenlerin sayısını 100 bin 577 olarak açıklamıştı.
 
 
 

Bu haber 1384 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum