10. Uluslararası Bando ve Ciğer festivali başladı

Edirne Belediyesi'nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı'na kadar yürümesiyle başladı.

10. Uluslararası Bando ve Ciğer festivali başladı

Edirne Belediyesi'nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı'na kadar yürümesiyle başladı.

10. Uluslararası Bando ve Ciğer festivali başladı
14 Mayıs 2022 - 10:28

Korteje Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekilli Fatma Aksal, ciğerci esnafı, yurtiçi ve yurtdışından gelen bando ekipleri, siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar katıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, dünyanın en büyük tava ciğer ustalarının Edirne’de bulunduğunu söyledi.

Bando ve Ciğer Festivali'ne bu yıl Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu, İzmir Seferihisar Belediye Bandosu, Karadağ, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Macaristan, Bosna Herksek’ten gelen bando ekipleri katıldı. Toplam 7 ülkeden gelen 14 bando ekibi festivalde yer aldı.
Kortej Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunun bulunurken; İstiklal Marşı festivale katılan tüm bando ekipleri tarafından çalındı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından törenler Saraçlar Caddesi'nde devam etti. 
Festival kapsamında sözü ve bestesi Beyazıt Sansı'ya ait olan Tava Ciğer Marşı’ını merhum bestekarın oğlu Seven Sansı seslendirdi.
Festivalin açılış konuşmasında Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’de turizm sezonunun 12 ay sürdüğünü dile getirdi. Kentte otellerin doluluk oranlarının hiç düşmediğini ifade eden Canalp; “Turizmin unsurlarından bir tanesi de oteldir. Her İlin turizm ile ilgili belirli bir sezonu vardır. Bu otellerde bu sezonlar içerisinde doluluk oranlarını maksimum seviyelerde yaşarlar. Türkiye’de sezonu en yüksek olan İl Antalya ve Muğla’dır. Ama nereden bakarsanız bakın pik dönemi 4 ay totalde de 6 aydır. Ama Edirne söz konusu olduğu zaman bizim sezonumuz hiç kapanmıyor. Bizim otellerimizin sezonu sürekli 12 ay belirli bir doluluk oranının altına hiç ama hiç düşmüyor. Otel doluluk oranlarına baktığımız zaman da Edirne Türkiye’deki en iyi illerden birisi olmaya devam ediyor” diye konuştu.
“DÜNYANIN EN BÜYÜK TAVA CİĞERİ USTALARINA SAHİBİZ”
Dünya’nın en iyi tava ciğer ustalarına sahip kentin Edirne olduğunu vurgulayan Canalp şu ifadeleri kullandı; “Bu festivalle ilgili benim aklımda kalan en önemli hususlardan bir tanesi de Guinness rekorlar kitabına girmiş olan tava ciğerimizdir. Aynı zamanda rekorlar kitabına girmiş dünyanın en büyük tavasına da ev sahipliği yapıyoruz. Bir taraftan dünyanın en büyük tavasına bir taraftan ise dünyanın en büyük tava ciğeri ustalarına da biz sahibiz.”
“TÜM BUNLAR TURİZM İÇİN”
Edirne’nin turizm kenti olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise tüm çalışmaların turizm için olduğunu dile getirdi. Gürkan; “Türkiye’den ve komşu ülkelerden gelen bandolar pandemide bir anlamda paslanan kulaklarımızın pasını silecek.  Pazar günü Edirne’nin ciğerci ustalarının doğradığı, pişirdiği ve sunduğu dünyada bir tek Edirne’de yapılan Edirne tava ciğerinin tekrar tadına bakacağız. 2018 yılında birlikte yaptığımız Guinness rekorlar kitabına girmiş dünyanın en büyük tavasını bir kez daha ziyaret edeceğiz. Tüm bunlar turizm için. Daha nitelikli turistlerin gelmesi için bir ön adımdı” dedi.

Daha sonra festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür ve katılım belgeleri takdim edildi. Son olarak bando ekiplerinin mini tanıtımı ve gösterisi düzenlendi.  (Haber-Fotoğraf: Alp Togan BOLU)
 
 
 

Bu haber 148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum