Yağışlar can suyu oldu
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Yağışlar can suyu oldu

14 Aralık 2020 - 10:25

Edirne’de yaşanan yağışlar kuraklığın önüne geçerek hem barajların seviyelerini artırmaya, hem de tarım alanındaki ürünlere iyi geldi. Çok şükür. İnşallah bu yağışların aralıklarla devam eder. Bu yıl son yılların en büyük kuraklığını yaşadık. 2020 bize bütün yüzünü gösterdi, Korona, depremler, kuraklık olmak üzere tüm doğal afetleri yaşattı. İnşallah 2021’de herşey önceki yıllardaki gibi olacak.
Özellikle bölgemizde nehirlerden su akarken barajlara yönlendirilmesi ve depolanması şart. Aksi taktirde Bulgaristan’ın insafına kalıyoruz, su salınması için iletişime geçmek zorunda kalıyoruz. Bununla ilgili Lalapaşa tarafında baraj yatırımlarının yapılması gerekir. Kuraklık en çok tarımı ve sonra içme suyu kaynaklarımızı olumsuz etkiliyor. Baraj yatrırımlarına özen gösterilmeli ki bu bereketli topraklar ülke ekonomisi içn üretmeye devam etsin. Yetkililer bu konuya duyarlı olmalılar.
Son yağışlarla ilgili DSİ sosyal meday üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi; Bulgaristan'da Meriç, Tunca ve Arda nehirleri havzalarında yağışların önümüzdeki günlerde de devam etmesinin beklendiği, yapılan modellemelere göre Tunca Nehri'nde su miktarının 40 metreküp/saniye, Meriç Nehri'nde ise 750 metreküp/saniye seviyesine kadar yükselebileceği, ancak herhangi bir taşkın riski oluşmayacağı bildirilmişti… kalın sağlıcakla  
 
 

Bu yazı 1234 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum