Türkiye'nin dostu yok
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Türkiye'nin dostu yok

06 Ocak 2020 - 09:21

TBMM Genel Kurulu, TSK'nın 1 yıl süre ile Libya'da görev yapmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi için olağanüstü toplanarak kabul edildi. Tabi bu durum Tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de yankı uyandırdı. Muhalefet partileri bu duruma ‘askerimizin Libya’da ne işi var’ şeklinde açıklamaları oldu. Tabi onlar da kendince haklı olabilir. Ama Türk askerinin Libya’da olması Türkiye’nin menfaatine olduğunu düşünüyorum.  Yapılan açıklamaya göre Türk askerinin Libya’nın düzenli ordusunun kurulmasını sağlamak. Libya askerine silah kullanma eğitimleri verilmesi şeklinde oldu. Umarım bunun ardından her iki ülke menfaatinin olacağı ekonomik ve ticari anlaşmaların yapılması ya da oraya kendi ürettiğimiz savunma sanayi silahlarının satışının sağlanması olur. Sonuçta Libya yüklü bir petrol rezervi bulunuyor.
Sizlerle son yıllarda Libya’da yaşanan bazı olayları araştırarak paylaşmak istedim.
Libya’da son dönemde ne yaşandı
Aralık 2017 - Akdeniz üzerinden Avrupa'ya göçmek için Libya'ya gelen ve burada silahlı gruplar tarafından köle pazarlarında satılan Afrikalı göçmenlerin haberleri BM'yi harekete geçirdi. BM, Afrikalı göçmenlerin Libya'dan çıkarılması için çalışmalara başladı.
Ağustos 2018 - Afrika'nın kanıtlanmış en büyük petrol rezervlerine sahip Libya'nın toplam petrol ihracatının yüzde 60'ının yapıldığı Petrol Hilali bölgesinde yaz boyunca süren çatışmalar şiddetlendi.
Libya Ulusal Petrol Kurumu, çatışmalar nedeniyle üretimin günlük 1,1 milyondan 500 bin varil seviyesine düştüğünü açıkladı. Söz konusu düşüşün, Libya'yı günlük 67 milyon dolar zarara uğrattığı kaydedildi.
Libyalı bir sivil toplum kuruluşunun raporuna göre 2018 yılı boyunca belirli aralıklarla şiddetlenen çatışmalarda, bin 567 kişi öldü, 2 bin 11 kişi yaralandı ve 141 kişi kaçırıldı.
Muammer Kaddafi yönetimini devirmeyi başaran Libya, sekiz yılın ardından üzerinde oturduğu zengin petrol rezervlerinin sağladığı refahı, istikrar içinde tatmanın özlemini çekiyor.
 

Bu yazı 261 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum