Hekimler greve gidiyor
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Hekimler greve gidiyor

07 Şubat 2022 - 14:10

Kovid-19 salgınında tekrar hatırladık ki sağlıkçıların mesleği kutsal bir görev. Pandeminin en yoğun dönemlerinde haftalarca hastanelerde vatandaşların hizmetinde olan, aylarca ailesini göremeyen sağlık çalışanlarımız için ne kadar dua etsek azdır. Ancak sağlıkçıların hakkını ödedik mi? O konu çok tartışılır.
Türkiye'de sağlık çalışanları veya hekimlere yönelik şiddetin her geçen gün arttığı haberlere şahit oluyoruz. Birçok sağlık çalışanının maaşları maalesef yoksulluk sınırının bir bölümünün ise açlık sınırının altında olduğunu görüyoruz.
Hekimler, hekimlerin özlük haklarında iyileştirme sağlayacak kanun teklifinin biran önce kanunlaşmasını istiyor ve bunun için grev yani iş bırakma eylemleri düzenliyor. Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi 8 Şubatta ülke genelinde hekimler iş bırakma eylemi yapacak.
Edirne’de de 8 Şubat Salı günü acil durumlar dışında sağlık hizmeti verilmeyecek. Özellikle özlük hakları ve sağlıkta şiddet yasasının biran önce TBMM’den geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Sağlık çalışanlarımızın şiddete uğraması kabul edilemez bir durum. Şiddet uygulayanların hak ettiği cezaları alması için bu yasaların acilen çıkması gerekiyor.
 

Bu yazı 234 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum