Edirne PCR mağduru
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Edirne PCR mağduru

24 Ocak 2022 - 17:38

Bulgaristan hükümeti geçtiğimiz günlerde Türkiye’den Bulgaristan’a dönüşlerde PCR testi zorunluluğunu hayata geçirdi. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte Edirne’ye alışveriş yapmak için gelen Bulgar turistin sayısı gözle görülür şekilde azaldı. PCR testinin maliyetli olmasıyla Bulgar vatandaşlar gelmeye sıcak bakmıyor. Zaten yılbaşı öncesi o kadar fazla stok yaptılar ki bence gelmeye de ihtiyaçları yok. Ancak esnafın gözü ise Bulgar hükümetinde çünkü Bulgarlar kent ekonomisine büyük katkılar sağlıyor.
Geçtiğimiz hafta gördük ki Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin uğrak noktası haline gelen halk arasında ‘sosyete pazarı’ olarak bilinen Ulus pazarı PCR testi nedeniyle boş kaldı. Edirne’den ve şehir dışında gelerek tezgah açan esnaf, umduğunu bulamadı.
Görünen o ki belli bir süre daha PCR testi uygulaması devam edecek. Edirneliler, Bulgaristan’dan gelen vatandaşlar yüzünden esnafın kendileri ile ilgilenmediği iddiasında bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla haksız da değiller. Son dönemde kentte yaşanan Bulgar akınıyla Edirne esnafı, kendi halkını unuttu. Bu her esnaf için geçerli olmasa da çoğu esnaf sadece Bulgaristan’dan gelen turistle ilgilendi.
Hatta birçok dükkanda Bulgarca afişler ve fiyat etiketleri asıldı.
Pandemi nedeniyle zor bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde esnafın Edirnelilere, Edirnelilerin ise esnafına sahip çıkması gerekiyor. Umarım ekonomik olarak zor günler yaşadığımız bu dönemi bir an önce atlatırız.
Kovid-19’dan kurtulmamızın tek yolu ise uzmanların dediği gibi aşılarımızı tamamlamak. Bu dönemde özellikle kapalı ortamlarda maskemizi hiç çıkarmayalım.
 

Bu yazı 267 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum