"Ecdat Selimiye Camii ile Edirne'ye mührünü...
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

"Ecdat Selimiye Camii ile Edirne'ye mührünü basmıştır"

23 Aralık 2019 - 09:51

Mustafa Kemal Atatürk
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 89‘uncu yılı törenlerle kutlandı. 
Atatürk Edirne’ye çeşitli görevler nedeniyle 3 defa gelmiştir. Bunlardan en önemlisi son defa gelişi olan 21 Aralık 1930 tarihinde Cumhurbaşkanı sıfatıyla Edirne’ye ziyaret gerçekleştirmiştir. Atatürk’ün Cumhurbaşkanı ziyaretinde yaptığı konuşma dikkatimi çekti sizinle bu kısmı paylaşmak istiyorum. Atatürk Selimiye Camii’nde minberle avize arasında durur ve etrafındakilere “Beyler, hiçbir dine bağlı olmayan kalp istirahattan mahrumdur” diyerek söze başlar, “Bakınız ecdadımız İstanbul’un fethinden tam 125 sene sonra, bu şaheser camiyi İstanbul’da değil de Edirne’de yaptırmış; böylece Edirne’ye mührünü basmış, tapulaşmıştır. Büyük Usta Mimar Sinan, sanat ve din aşkıyla bu eseri bina etmiştir” der.
           M. Kemal Atatürk’ün Selimiye Camii’ye ziyareti
            Edirne’yi altüst eden kasırgada Selimiye Camii ile birlikte birçok cami hasar görmüş, birçoğunun minaresi yıkılmıştır. Orada bulunan Bayındırlık ve Vakıflar Müdürlerine hitaben, başta Selimiye olmak üzere, Edirne’nin hasar gören bütün camilerinin tamiri için gerekli keşfin yapılarak bilançosunun üç gün içinde kendine verilmesini ister. Atatürk 25 Aralık 1930 günü Edirne’den ayrılmasından kısa bir süre sonra ödenekler Edirne’ye gelir ve hasarlı bütün camiler onarılır.
Bunun dışında Atatük’ün kentimize yaptığı ziyaretleri sizinle aşağıda verilen bilgilerle paylaşmak istedim.
Son ziyaretinin dışında Mustafa Kemal’in resmi anlamda Edirne’ye ilk gelişinde, rütbesi binbaşıdır. İtalyanların 29 Eylül 1911’de Trablusgarp’a saldırmaları üzerine, Osmanlı yönetiminin görevlendirmesini beklemeden, gönüllü olarak o yöreye giden ve o toprakları “Osmanlılarındır, vermeyiz” inancıyla savunan az sayıdaki subay arasında Mustafa Kemal de vardır.
            Atatürk’ün Edirne’ye ilk gelişi
            Bu gelişmelerin yaşandığı günlerde Mustafa Kemal, Viyana’da bir göz tedavisi görmüş ve Bolayır Kolordusu Hareket Şube Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Mustafa Kemal, Bolayır Kolordusu ile Doğu Trakya ve Edirne’ye yönelenler ve 21 Temmuz 1913’te Edirne’nin geri alındığı gün kente ilk girenler arasındadır. Mustafa Kemal Edirne’de Kaleiçi’nde, bugünkü adıyla İnönü Caddesi üzerinde, İstiklal Okulu yakınındaki Sarı Pansiyon’da 20 gün kadar kalmış, 10 Ağustos 1913’te Edirne’den ayrılmıştır.
            Atatürk Edirne’yi ikinci kez 1916 yılında Anafartalar Kahramanı olarak ziyaret etti.
            Osmanlı tarihinde bir komutana gösterilmeyen olağanüstü bir tezahüratla kentte karşılanmıştı.
 

Bu yazı 362 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum