Bulgar hükümeti PCR'ı kaldırıyor
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Bulgar hükümeti PCR'ı kaldırıyor

31 Ocak 2022 - 14:07

Türkiye’den dönüşlerde Bulgaristan hükümeti tarafından hayata geçirilen PCR testi zorunluluğu nedeniyle kente akın eden Bulgar turistlerin hızı yavaşladı. PCR maliyeti nedeniyle turistler kente gelmeye sıcak bakmıyor. Bu nedenle kentte işletmesi bulunan bir esnaf bin liralık alışveriş yapmaları halinde Bulgar turistlerin PCR masraflarını karşılayacağını açıkladı. Diğer esnafları da kampanyaya davet eden işletme sahibi, Edirneli vatandaşlara da yüzde 15 indirim yapacağını duyurmuştu.
Bulgar hükümeti ise 1 Şubat 2022 tarihi itibariyle PCR zorunluluğunu kaldıracağını açıkladı. Yani PCR masrafından kurtulacak Bulgar turistin yeniden Edirne’ye akın etmesi bekleniyor.
Türk lirası karşısında para birimi levanın 7,5 kat değerli olduğunu düşünürsek, Bulgarlar yine tüm ihtiyaçlarını kent esnafından karşılayacak gibi görünüyor.
Daha önceki yazılarımda belirmiştim. Bulgarları gören esnaf, Edirnelileri adeta unutuyor. Ancak gördük ki Bulgarlar PCR’a takılınca esnaf zor duruma düştü. Demem o ki Bulgarlar geldiğinde de esnafın Edirneli müşteriyle ilgilenmesi gerekiyor.
Birde pandemi süreci halen devam ediyor. Salgında en kötü dönemlerini yaşayan Bulgaristan’ı düşünürken, esnafın dükkanına giren turistte pandemi kuralıyla ilgili uyarılarda bulunması gerekiyor. Bir çoğu aşısız olan turistlerin, kentte dolaşırken maske takmadığı da gözümüze çarpıyor.
 

Bu yazı 168 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum