Avrupa hayali sınır kapılarına dayandırdı
Savaş Turan

Savaş Turan

Savaş Turan

Avrupa hayali sınır kapılarına dayandırdı

02 Mart 2020 - 09:59

Suriye’nin İdlib kentinde Türk askerine kalleşçe yapılan saldırı sonrasında 36 Mehmetçiğimizi şehit vermemiz, tüm yurdu yasa boğdu. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah sabır versin.
Bu yaşanan talihsiz olayın ardından Türkiye’de bulunan tüm mültecilere Avrupa sınırlarından geçip gidebilirsiniz mesajının ardından Edirne Mülteci yuvasına döndü. Yunanistan sınır kapısına binlerce mülteci geldi. Bazıları yasa dışı yollardan Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçti diyebiliriz. Pazarkule Sınır Kapısı’na gelen mültecilerin arasında kadın ve çocukların bulunması yürekleri parçalıyor. Yunanistan tarafından polisin attığı biber gazlarından etkilenen çocukların ağlaması yürek burktu. Sınır kapısında bulunan binlerce mülteci ateş yakarak geceyi soğuk ve yağışlı havada geçirdi. Türkiye bu insanlara yıllarca sahip çıktı ve çıkmaya devam edecek. Hem de her şeye rağmen. Ama Avrupa ve diğer ülkelerin yaptığı bir insanlık suçudur. Tamam gerçekten bizimde ekonomimiz bozuluyor, ama bu insanları nasıl kendi haline bırakırız. Ben de köşemi yazmadan önce Pazarkule’ye gittim ve orada ki insanlık dramına şahit oldum. O küçük çocuklar hiçbir şeyden habersiz sınırda oyun oynayarak koşturuyorlardı. Ormanlık alana kamp kuran mülteciler soğuktan korunmak için çalı çırpı hatta ağaçları kırıp yakıyorlar. O kadar insan dışarıda ve soğuk havada kapının belki açılması umuduyla bekliyorlar. Hatta gazetecilere soran çok oluyor, ‘kapı ne zaman açılacak ağabey’ diye kimse bir şey diyemiyor tabi bu soru karşısında ne diyeceksin. Türkiye tarafı açık ama Yunanistan makamları sınır kapılarını açmayacaklarını birkaç kez yaptıkları açıklamalarla yineledi. 
Bazı mülteciler aç ve susuz olduğundan Pazarkule çevresinde bulunan tarlalarda bulunan lahana ve diğer sebzeleri sökerek yediklerine şahit olduk. Yunanistan'a geçmek için hem kara hem de nehir yolunu deneyenler var. Ticari taksilerle sınır köylerine gelen mültecilerin bir kısmı Meriç Nehri'ni şişme botlarla aşarak Yunanistan'a geçiş yaptıkları gelen bilgiler arasında. Pazarkule’deki yunan tarafından yapılan müdahale sırasında biri çocuk 3 göçmenin yaralanmasının ardından haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Hafif yaralanan bazı mülteciler sağlık ekipleri tarafından tedavileri ayakta yapıldı. Yunanistan tarafından yapılan gaz ve ses bombası kapsülleriyle yaralanan biri çocuk 3 göçmen, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavileri yapıldı.
Sonuç olarak buna sebep olanlar ülkelerin çıkarları doğrultusunda yaşanan savaşlar insanları mağdur ediyor. Bazılarıyla konuşma fırsatımız oldu, soruyorum, ‘niye çıkmak istiyorsun Avrupa’ya’ diye ‘yaşamak için, insanca yalamak için’ diyor. Boğazım düğümleniyor, bir şey diyemiyorum. Her şeyi göze alıp kundaktaki çocuğunu alarak kilometrelerce yol yürüyerek sınıra dayanan birine ne diyebilirsin ki. Tek isteği var, ‘İNSANCA YAŞAMAK.’ 
Şimdi herkesin kafasında şu soru var. Edirne’deki bu durum kaç gün sürecek ve sonuçta ne olacak. Herkesin kafasında bu soru var. Pazarkule’den çarşıya doğru giden bir minibüsün şoförü ile kısa süreli sohbet ettim. Hayırdır abi siz kimi taşıyorsunuz? Dedim. O da ‘Biz buradan İstanbul’a gitmek isteyen mültecileri taşıyoruz’ dedi. Demek ki gelenlerin yanında gidenlerin de olduğunu öğrendik. Yani bazı ümidini kesenler, ‘niye burada durup süreneyim’ diyerek, çoluğunu çocuğunu alarak geri dönenler de oluyor. Türkiye’de kurduğu bir düzeni vardı belki, yine tekrar geri döndü. Belki de tekrar geldiği ülkesine bilemeyiz. Ama Pazarkule’de yaşananlar herkesin yüreğini parçalıyor. Ya sınırı yasa dışı yollardan geçerek gidecekler ya da tekrar geldikleri yere geri dönecekler. Tabi bunlar yaşanırken yollarda sağlıksız koşullarda can kaybı yaşanmaması en büyük temennimiz… Kalın sağlıcakla
 

Bu yazı 724 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum