MARMARA DENİZİ ÖLÜYOR MU?
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

       MARMARA DENİZİ ÖLÜYOR MU?

04 Haziran 2021 - 11:07

Washington Post Gazetesi Marmara Denizi’nin yüzeyini kaplayan deniz salyasını haber yaptı. Washington Post’un bile bu denli endişelendiği müsilajların(deniz salyaları) etkileri tam olarak nedir peki?
       Marmara Denizi’nin yüzeyini ve dibini kaplayan köpüğümsü, bulaşkan yapıdaki deniz salyasının yılın bazı zamanlarında görülmesinin normal, fakat şu anki gibi yoğun ve devamlı görüldüğü durumun ise endişe verici ve anormal olduğu uzmanların ortak görüşü. Bu müsilajlar zamanla midye ve istiridye gibi deniz canlılarının üzerine çöküp, onların yaşamlarını olumsuz etkiler. Deniz bitkilerinin de üzerini örttüğünden ışıkla temaslarını keserek onlara zarar verir. Dolayısıyla tür çeşitliliği zamanla azalmış olur. Aynı zamanda balıkların üreme, beslenme ve göç etme noktasında da olumsuz etkileri mevcut.
       İnsanların ekosisteme verdiği zararlar yadsınamaz bir gerçek. Deniz salyaları da buna bir örnek elbette ki. Örneğin ağaçların kesilmesi, havayı kirleten her faaliyet, doğanın her türlü tahribi, evsel ve endüstriyel atıkların gelişigüzel doğa veya deniz içine bırakılması ekosisteme fazlasıyla zarar verir. Gözümüzün önünde gerçekleşen bu uyarı, Hubert Reeves’in şu sözünü kanıtlar nitelikte adeta: ‘’Doğayla savaş halindeyiz, eğer kazanırsak kaybedeceğiz.’’
 
 

Bu yazı 434 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum