Çizgi Film deyip geçmeyin
Günay FİLİZ

Günay FİLİZ

Çizgi Film deyip geçmeyin

16 Temmuz 2021 - 10:25

       Günümüz dünyasında çocuklar ilgilerini çeken her türlü içeriğe kolaylıkla erişebiliyorlar. Bu durum kolaylık sağladığı gibi birçok tehlikenin de kapısını aralamış oluyor. Bu sebeple ebeveynler kontrolü muhakkak sağlamalı.
       Çocuklar rengarenk çizgi filmleri izlerken hem keyifli vakit geçirirler hem de öğrenirler. Çocuklara faydası olabilecek yayınları izlemeleri bu noktada büyük önem taşıyor. Çocuklar çizgi filmleri izlerken hem algıladıkları, fark ettikleri mesajlarla hem de fark etmedikleri gizli bilinç altı mesajlarıyla(subliminal mesajlar) karşılaşmış olurlar.  Bunlar iyimserlik, yardımseverlik, kendisiyle barışık olma, paylaşımcılık, empati kurabilme, nazik davranma gibi mesajlar olabildiği gibi; çocuklarda olumsuz duygular yaratacak olan ölüm korkusu, yalnızlık, dışlanma veya dışlama, kıskançlık, öfke gibi duygular da olabiliyor. Bu bağlamda ebeveynler çocuklarının izlediği kanal, program ve yayınları takip ve kontrol etmeli. Çocukların belirli zaman aralıklarında izledikleri çizgi filmlerin seçimi basit gibi görünse de aslında çocuklar üzerinde etkili olan önemli bir konu olduğu unutulmamalı.
       Çizgi film seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmek gerekirse, çocuklarımızın izleyeceği çizgi filmin aile değerlerine önem veren nitelikte olması son derece önemlidir. İçeriğinde olumlu iletilerin yer alması ve çizgi filmin öğretici bir şekilde sonlandırılması faydalı olacaktır. Çocuklar çizgi filmin içerisinde gördükleri takım oyunlarının içinde yer almayı da kendilerine fayda sağlayan bir unsur olarak görebilir. Böylece bir takımın parçası olabilmenin getirdiği sosyal faydayı günlük hayatlarında yaşarlar. Çocukların hayal güçlerini daha fazla geliştirme açısından bunu destekleyen görsellere sahip olan yayınlara da öncelik verilebilir. Aynı zamanda çizgi filmlerde, karşılaşılan sorunları iyimser ve pozitif yaklaşımlarla çözebilen karakterlerin etkisiyle, oyun oynayan çocukların da daha mutlu ve iyimser davranışlar sergilediklerini gözleyebilmek önemli olacaktır.
 
 

Bu yazı 341 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum